Startup cementowy Furno otrzymuje dotację w wysokości 20 mln dolarów na budowę niskoemisyjnych mikropieców w Chicago

Cementowy startup Furno to zrobi otrzyma grant w wysokości 20 milionów dolarów z Departamentu Energii środki, które pomogą firmie wybudować do ośmiu mikropieców w betoniarni w Chicago.

Chicago może nie wydawać się miejscem, w którym trudno o cement. Ponieważ jednak najbliższy piec jest oddalony o 160 km, firmy betoniarskie muszą sowicie płacić za towar, aby nadążyć za popytem. Mikropiece Furno obiecują zmniejszyć zanieczyszczenie i wyeliminować koszty transportu.

Partner Furno w projekcie, firma Ozinga, kupuje obecnie od dostawców 60 000 ton cementu rocznie do wykorzystania w Chinatown Yard w południowej części Chicago. Tam miesza spoiwo z kruszywem, aby wyprodukować beton używany na budowach w całym mieście.

Większość cementowni to instalacje ogromne, wymagające rozległych sieci logistycznych, aby dostarczyć materiał tam, gdzie jest potrzebny. Ale nowy projekt Furno będzie ograniczony do kwoty, którą zużyje Ozinga.

„Dostosowaliśmy do tego nasz obiekt i projekt” Otwórz to założyciel i dyrektor generalny Gurinder Nagra powiedział TechCrunch. Nagra pojawi się na scenie podczas TechCrunch Disrupt 2024 w San Francisco 28 października. „Mają już dostęp do dziewiczego wapienia, a także do materiału pochodzącego z recyklingu”.

Do zasilania ośmiu pieców, które Furno z siedzibą w Mountain View zainstaluje, Ozinga może wykorzystać biogaz, formę metanu powstającą w wyniku rozkładu materii organicznej. To, w połączeniu z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, znacząco zmniejszy wpływ cementu produkowanego w zakładzie na klimat.

Cement to jedna z najbardziej zanieczyszczających gałęzi przemysłu na świecie, generująca 8% wszystkich zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla. Powstaje, gdy minerały zawierające wapń, takie jak wapień, są gotowane w intensywnej temperaturze. W procesie tym, znanym jako kalcynacja, powstaje cement wraz z dużymi ilościami dwutlenku węgla, poza zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez paliwa kopalne wykorzystywane do wytwarzania niezbędnego ciepła. Każda tona metryczna cementu powoduje 600 kilogramów zanieczyszczeń węglem.

Większość cementu jest obecnie produkowana w masywnych piecach obrotowych, które są zasadniczo długimi, poziomymi rurami, przez które przepływa ciepło i surowce. Są nieefektywne, ponieważ tylko około 30% ciepła wykorzystuje się do kalcynacji; reszta jest zmarnowana.

Furno kurczy piec i ustawia go w pozycji pionowej, co pozwala na udział większej ilości ciepła w reakcji kalcynacji, zmniejszając zanieczyszczenie paliwami kopalnymi o co najmniej 70% i całkowicie je eliminując w przypadku opalania wodorem.

Startup pozyskał m.in Runda nasion o wartości 6,5 miliona dolarów w marcuZgłoszone wyłącznie przez TechCrunch. Dotacja federalna pokryje znaczną część projektu. W pozostałej części oraz na pokrycie innych wydatków Furno zorganizuje rundę Serii A, która rozpocznie się na początku 2025 r., powiedział Kiersten Jakobsen, szef marketingu Furno.

Umowa z Ozingą, którą Furno nazywa Projektem Oz – ukłon w stronę partnera projektu i ojczyzny Nagry – stworzy 50 stanowisk pracy w branży budowlanej i 30 stałych miejsc pracy. Jakobsen powiedział, że Departament Energii był szczególnie zainteresowany tą statystyką. „Doszło do zamknięcia niektórych elektrowni węglowych, a dotacja Departamentu Energii ma przywrócić miejsca pracy osobom wysiedlonym” – powiedziała.

Furno nie był jedynym startupem cementowym, który otrzymał nagrodę Departamentu Energii. Terra CO2 z siedzibą w Golden w stanie Kolorado otrzymała 52,6 miliona dolarów na budowę nowego zakładu produkcyjnego poza Salt Lake City. Fabryka będzie produkować zamiennik cementu, który będzie znacznie mniej zanieczyszczał środowisko niż istniejący cement portlandzki.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here