Elon Musk oraz SpaceX ogłaszają, że ich potężna rakieta Starship jest teraz gotowa do kolejnej próby lotu. Po nieudanym teście w kwietniu, który zakończył się katastrofą i samozniszczeniem rakiety, firma skupiła się na udoskonaleniu swojego projektu. Teraz, po serii udanych testów silników, Starship wydaje się być w pełni przygotowany. Jednak przed rozpoczęciem nowego lotu czeka go jeszcze jedna ważna kwestia – pozwolenie od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Film prezentujący Starship

W ostatnich dniach firma SpaceX opublikowała krótki film, który ukazuje proces osadzania pierwszego stopnia rakiety Starship na Boosterze 9. To wrażające widowisko miało miejsce na platformie startowej w Starbase w Boca Chica, Teksasie. Widok rakiety Starship na tle nieba robi ogromne wrażenie, a cały proces wydaje się być przygotowany do kolejnej próby.

Kwietniowy test rakiety

Kwietniowy test rakiety Starship Super Heavy był bez wątpienia jednym z najważniejszych momentów w historii firmy SpaceX. To pierwszy lot tego ogromnego pojazdu, ale niestety zakończył się on katastrofą. Po kilku minutach od startu, doszło do awarii silników, co spowodowało eksplozję rakiety. Chociaż lot zakończył się niepowodzeniem, Elon Musk nie uważa tego za porażkę, ale za bezcenny źródło informacji na temat tego, co należy poprawić przed misją na Księżyc w 2025 roku.

Zakaz lotów na Starshipa przez FAA

Problemy związane z testem kwietniowym to nie jedyne wyzwanie, jakie firma SpaceX musiała stawić czoła. Okazało się, że potężna siła ciągu wytworzona przez 33 silniki Raptor Super Heavy spowodowała znaczne zniszczenia poza miejscem startu. W wyniku tego wybuchu w powietrze został wyrzucony beton i inne materiały, które uszkodziły auta, ulice, a nawet domy w okolicy. Ponadto pobliski rezerwat również został znacznie uszkodzony.

Mieszkańcy Boca Chica rozpoczęli udostępnianie zdjęć zniszczeń na mediach społecznościowych, co przyciągnęło uwagę władz. W rezultacie Federalna Administracja Lotnictwa nałożyła zakaz kolejnych lotów Starshipa do czasu przeprowadzenia dokładnej oceny wpływu testów na otaczający obszar.