Typowe błędy w stylu życia, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka

Najnowsze badania sugerują, że ponad 30 rodzajów raka można potencjalnie uniknąć poprzez określone zmiany stylu życia. Rak nadal stanowi poważny problem zdrowotny, a badania wykazują rosnący trend w ogólnej liczbie przypadków.

Przyjęcie zdrowego stylu życia jest ogólnie zalecane w celu zmniejszenia ryzyka chorób, a obecnie uważa się, że pewne zachowania i nawyki mają większy wpływ na rozwój raka niż wcześniej sądzono. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zidentyfikowało powszechne praktyki, które przyczyniają się do czterdziestu procent przypadków raka w Stanach Zjednoczonych. Praktyki te są również powiązane z około połową wszystkich zgonów związanych z rakiem w kraju, jak podano w badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu w CA: Czasopismo onkologiczne dla lekarzy.

Zidentyfikowane wspólne czynniki obejmują palenie papierosów, nadmierną masę ciała, spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, złą dietę i infekcje. Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przeanalizowali amerykańskie dane dotyczące zdrowia, badając setki tysięcy raportów o przypadkach raka i zgonach wśród osób powyżej 30. roku życia w USA w 2019 r.

Palenie papierosów okazało się najistotniejszym czynnikiem ryzyka, stanowiącym prawie 20 procent wszystkich przypadków raka i 30 procent wszystkich zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych. Palenie od dawna jest znane jako jedna z głównych przyczyn raka płuc, ale to odkrycie nadal zaskakuje badaczy, donoszą Dziennik Rejestracyjny.

„Pomimo znacznego spadku rozpowszechnienia palenia w ciągu ostatnich kilku dekad, liczba zgonów z powodu raka płuc przypisywanych paleniu papierosów w Stanach Zjednoczonych jest alarmująca. Odkrycie to podkreśla znaczenie wdrażania kompleksowej polityki kontroli tytoniu w każdym stanie w celu promowania rzucania palenia, a także wzmożonych wysiłków na rzecz zwiększenia badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka płuc, gdy leczenie mogłoby być skuteczniejsze” — stwierdził dr Farhad Islami z American Cancer Society i główny autor badania.

Zespół badawczy przeanalizował dane reprezentatywne dla populacji amerykańskiej dotyczące zapadalności na raka, śmiertelności i rozpowszechnienia czynników ryzyka, aby oszacować proporcje i liczbę przypadków i zgonów spowodowanych potencjalnie modyfikowalnymi czynnikami ryzyka. W badaniu zbadano 30 typów raka, z wyłączeniem raków skóry innych niż czerniak.

Czynniki ryzyka obejmowały obecne i przeszłe palenie papierosów, narażenie na bierne palenie, nadmierną masę ciała, spożywanie alkoholu, spożycie czerwonego i przetworzonego mięsa oraz niskie spożycie owoców, warzyw, błonnika pokarmowego i wapnia.

W badaniu zwrócono również uwagę na brak aktywności fizycznej, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz zakażenia różnymi wirusami, takimi jak wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV), wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV), opryszczka, wirus niedoboru odporności ludzkiej (HIV) i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wyniki wskazały, że palenie papierosów było główną przyczyną zachorowań na raka związanych z czynnikami ryzyka, z 344 070 przypadkami, czyli 19,3 procent wszystkich przypadków. Stanowiło 56 procent wszystkich możliwych do uniknięcia nowotworów u mężczyzn (206 550 z 368 600) i 39,9 procent u kobiet (137 520 z 344 740).

Drugą co do wielkości przyczyną była nadmierna masa ciała (7,6%), następnie spożycie alkoholu (5,4%). Narażenie na promieniowanie UV odpowiadało za 4,6% przypadków, a brak aktywności fizycznej za 3,1% przypadków.

Po podziale według rodzaju nowotworu odsetek zachorowań spowodowanych potencjalnie modyfikowalnymi czynnikami ryzyka wahał się od 100% w przypadku raka szyjki macicy i mięsaków Kaposiego do 4,9% w przypadku raka jajnika, przy czym ponad połowa przypadków w 19 z 30 ocenionych rodzajów nowotworu była spowodowana tymi czynnikami.

Ponadto ponad 80 procent wszystkich czerniaków skóry i nowotworów odbytu, gardła, płuc i jamy ustnej można przypisać ocenionym czynnikom ryzyka. Rak płuc miał największą liczbę przypadków przypisywanych ocenionym czynnikom ryzyka zarówno u mężczyzn (104 410 przypadków), jak i u kobiet (97 250), a następnie czerniaka skóry (50 570) i ​​raka jelita grubego (44 310). U mężczyzn najwięcej przypadków (32 000) odnotowano w przypadku raka pęcherza moczowego, podczas gdy u kobiet najczęściej występował rak piersi (83 840), endometrium (35 790) i raka jelita grubego (34 130).

„Te wyniki pokazują, że istnieje ciągła potrzeba zwiększenia równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej i świadomości na temat środków zapobiegawczych. Skuteczne szczepionki są dostępne na wirusa zapalenia wątroby typu B, który powoduje raka wątroby, i HPV, który może powodować kilka rodzajów raka, w tym raka szyjki macicy, innych narządów płciowych i gardła” — stwierdził starszy autor badania dr Ahmedin Jemal.

„Szczepienia w zalecanym czasie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przewlekłej infekcji, a w konsekwencji nowotworów związanych z tymi wirusami. Przyjmowanie szczepień przeciwko HPV w Stanach Zjednoczonych jest nieoptymalne”.

źródło