W piątek w drugiej połowie Portugalia zmierzy się z Francją Ćwierćfinał UEFA Euro 2024 przed meczem staną do bezpośredniej konfrontacji światowe supergwiazdy Cristiano Ronaldo i Kylian Mbappe Francuska supergwiazda przenosi się do Realu Madryt gdzie ubóstwiał portugalskiego talizmana. To starcie było finałem turnieju w 2016 roku, a Selecao wygrało w Paryżu, ale tym razem jest to mecz ósemki finałowej z Volksparkstadion, miejscem, które zapowiada się jako jedno z najcięższych spotkań w tym turnieju. Podopieczni Roberto Martineza pokonali Słowenię w rzutach karnych, aby podtrzymać nadzieje, podczas gdy ludzie Didiera Deschampsa potrzebowali późny gol samobójczy pozwolił pokonać Belgię w nieco bardziej przekonującym stylu.

W poniedziałek Ronaldo zmienił się ze złoczyńcy w bohatera Portugalii, gdy zobaczył dogrywka obroniona przez Jana Oblaka przed zdobyciem decydującego rzutu karnego w serii rzutów karnych. 39-latek pozostaje bezbramkowy na tym Euro, a we Frankfurcie łzy płynęły przed zwycięstwem 3-0 z rzutów karnych dzięki bohaterskiej postawie Diogo Costy między słupkami. Jest teraz pierwszym bramkarzem, który obronił trzy rzuty karne w serii rzutów karnych na Euro i uratował swoich kolegów z drużyny za to, że nie strzelili gola w ciągu 120 minut. To siódmy ćwierćfinał Euro dla Portugalczyków, co jest najlepszym wynikiem od 1996 roku, a ich jedyne odpadnięcia na tym etapie miały miejsce w tym roku przeciwko Czechom i w 2008 roku, kiedy potencjalni przeciwnicy w półfinale, Niemcy, wygrali w drodze do ostatecznej porażki z innymi możliwymi rywalami z czwórki finałowej — Hiszpanią. To już o jeden lepszy wynik niż ich odpadnięcie z 1/8 finału na Euro 2020, ale drużyna Martineza nie strzeliła gola w swoich dwóch ostatnich meczach na tym Euro, najpierw została ogłuszona przez Gruzję, a następnie zatrzymana przez Słowenię.

Francja jednak nie strzeliła jeszcze gola z otwartej gry, a mimo to wciąż jest w ćwierćfinale po pokonaniu Belgii, co oznacza, że ​​jest to już bardziej udane niż ich wyprawa w 2020 roku. Les Bleus zajęli drugie miejsce w Grupie D z samobójczym golem Maximiliana Wobera i rzutem karnym Kyliana Mbappe, do którego dodano samobójczego gola Jana Vertonghena przeciwko Belgom. Dla Deschampsa ważniejsze będzie trzy czyste konta w czterech meczach jak dotąd, rzut karny Roberta Lewandowskiego był jedynym golem, jaki stracili w ostatnich sześciu meczach. To powiedziawszy, Francuzi nie mieli tak wielkich problemów ze zdobywaniem goli od 2013 roku, co miało miejsce znacznie wcześniej w erze Deschampsa, a od Mbappe będzie się oczekiwać znacznie więcej w starciu z jego idolem Ronaldo, nawet jeśli to Eder zrobił różnicę w 2016 roku.

Oto nasze historie, jak możesz obejrzeć mecz i wiele więcej:

Jak oglądać i kursy

• Data: Piątek, 5 lipca | Czas: 15:00 czasu wschodniego
  • Lokalizacja: Volksparkstadion – Hamburg, Niemcy
  • Oglądać: Lis lub Fubo (Wypróbuj za darmo)
  • Szanse: Portugalia +230; Remis +200; Francja +140

Jak się tu znaleźli?

Portugalia wygrała Grupę F, wyprzedzając niespodziewanego ćwierćfinalistę Turkiye, a następnie pokonała Słowenię w rzutach karnych w 1/8 finału. Francja przegrała w walce o pierwsze miejsce w Grupie D z Austrią, która uległa Turcji w 1/8 finału. Francuzi odnieśli niewielkie zwycięstwo nad wicemistrzem Grupy E, Belgią, co umożliwiło rewanż z 2016 roku.

Wiadomości o zespole

Portugalia: Martinez nie ma większych obaw o kondycję pomimo zmęczenia po dogrywce, a Ronaldo powinien zdobyć 212. występ w Hamburgu w ten piątek. Diogo Jota i Francisco Conceicao walczą o miejsce w XI, ale Bernardo Silva i Rafael Leao będą trudni do wyparcia. Vitinha i Joao Palhinha raczej nie ruszą się z linii pomocy, ponieważ ten drugi jest bliski dołączenia do Bayernu Monachium z Fulham.

Możliwa jedenastka Portugalii: Kostka; Cancelo, Dias, Pepe, Mendes; Palhinha, Vitinha; Silva, Fernandes, Leo; Ronaldo (środek).

Francja: Adrien Rabiot jest teraz wolnym agentem i został zawieszony po otrzymaniu drugiej żółtej kartki w turnieju przeciwko Belgii. Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga, Youssouf Fofana lub Warren Zaire-Emery mogliby wejść z piłkarzem Realu Madryt najprawdopodobniej. Kingsley Coman był z rodziną na narodzinach dziecka, ale i tak mało prawdopodobne było, aby się pojawił. Rabiot był częścią pomocy diamentowej, więc Marcus Thuram mógł poprowadzić atak obok Mbappe, ale wpływ Randala Kolo Muaniego na tej pozycji sugeruje, że powinien zamiast tego współpracować ze swoim byłym kolegą z PSG.

Możliwa XI Francja: Dziadkowie; Kounde, Saliba, Upamecano, Hernandez; Kante, Tchouameni, Camavinga; Griezmann; Mbappe (środek), Kolo Muani.

Prognoza

Ten mecz powinien być wyrównany i logicznie rzecz biorąc, potrwa dłużej niż 90 minut. Nie zdziw się, jeśli Francja będzie potrzebowała 120 minut lub nawet rzutów karnych, aby wyprzedzić Portugalię, ponieważ ten scenariusz jest teraz bardziej przerażający dzięki bohaterstwu Diogo Costy. Ostatecznie jednak Les Bleus powinni dokonać pewnej zemsty za 2016 rok w tym, co może być ostatnim występem Ronaldo w ważnym turnieju międzynarodowym. Wybierać: Portugalia 1, Francja 1 (Francja wygrywa po rzutach karnych).