FIFA ponownie oskarżona o ryzyko dla praw człowieka w związku z kandydaturą Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata | FIFA

FIFA została po raz drugi oskarżona o brak reakcji na obawy dotyczące zagrożeń dla praw człowieka w piłce nożnej Arabia Saudyjskana dwa miesiące przed oczekiwanym potwierdzeniem, że państwo Zatoki Perskiej będzie gospodarzem mistrzostw świata.

The Building and Wood Workers' International, związek zawodowy, z którym współpracował FIFA w sprawie reform zarządzania i podpisał wcześniej protokół ustaleń z organem zarządzającym, twierdzi, że został on zignorowany podczas prób omówienia wyzysku zagranicznych pracowników w Arabii Saudyjskiej.

W czerwcu BWI złożyło skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy, w której stwierdziła, że ​​w Królestwie Zatoki Perskiej doszło do „epidemii nadużyć” wobec pracowników migrujących. Wśród przytoczonych przykładów znalazł się przypadek tysięcy filipińskich pracowników, o których mówi się, że czekają na zadośćuczynienie finansowe ze strony państwa saudyjskiego po tym, jak ich byli pracodawcy odmawiali im wynagrodzeń, często przez lata. BWI twierdzi, że liczne późniejsze prośby kierowane do FIFA „o podjęcie dialogu na temat tych nadużyć i ustalenie rygorystycznych warunków przyjmowania” nie zostały uwzględnione.

Ambet Yuson, sekretarz generalny BWI, zasiadał w radzie doradczej FIFA ds. praw człowieka aż do jej rozwiązania w 2020 r. Oskarżył FIFA o prowadzenie procedury przetargowej „bez jakiejkolwiek solidnej oceny” i powiedział, że przyznanie nagrody Puchar Świata do Arabii Saudyjskiej groziło „trwałą plamą” w świecie sportu.

„Nagradzanie Arabii Saudyjskiej Mistrzostwami Świata FIFA 2034 bez jakiejkolwiek solidnej oceny i żadnych mechanizmów zapobiegających dalszym nadużyciom oznacza poparcie dla wyzysku i niesprawiedliwości na arenie międzynarodowej” – powiedział Yuson.

„Chociaż nie można dokonać wiarygodnej oceny planów Saudyjczyków w zakresie praw człowieka bez wkładu niezależnych organizacji działających w terenie, FIFA musi natychmiast wziąć na siebie odpowiedzialność i wykorzystać swoją siłę nacisku, aby zapewnić sprawiedliwość tysiącom pracowników, którym odmówiono najbardziej podstawowych praw ze względu na ponad dekadę. Czas na działanie nadszedł teraz – zanim jakakolwiek decyzja zostanie podjęta, a niesprawiedliwość stanie się trwałą plamą w świecie sportu”.

Mistrzostwa Świata FIFA 2022, które wygra Argentyna, towarzyszyły poważnym obawom dotyczącym praw człowieka. Zdjęcie: Tom Jenkins/The Guardian

Interwencja BWI następuje niecałe dwa tygodnie po interwencji grupy czołowych prawników powiedział, że FIFA nie nawiązała kontaktu z nimi w związku z wnioskiem prawnym dotyczącym praw człowieka w królestwie. Grupa, w skład której wchodził były przewodniczący niezależnego komitetu zarządzającego FIFA, stwierdziła, że ​​reakcja była „po prostu niewystarczająco dobra” i argumentowała, że ​​FIFA „ma do czynienia z diabłem”, przenosząc turniej do królestwa.

W skardze BWI do Międzynarodowej Organizacji Pracy odnotowano naruszenia praw człowieka wobec 21 000 pracowników migrujących w Arabii Saudyjskiej, w tym pracowników z Filipin, Nepalu, Pakistanu, Indii i Bangladeszu, którzy pracowali przy budowie infrastruktury Arabii Saudyjskiej.

Związek zawodowy twierdzi, że reakcje na skargi rządu Arabii Saudyjskiej są powolne. Przytacza przykład 8830 filipińskich pracowników zlikwidowanej obecnie firmy Saudi Oger, którzy – według zeznań pracowników – czasami przez lata nie otrzymywali wynagrodzenia. BWI twierdzi, że tylko 1352 osoby otrzymały rekompensatę za straty, a inne zostały zmuszone do zaciągnięcia pożyczek na pokrycie wydatków domowych.

pomiń poprzednią promocję w biuletynie

Oczekuje się, że w grudniu FIFA potwierdzi, że Arabia Saudyjska, jedyny oferent, uzyska prawo do organizacji mistrzostw świata w 2034 roku. Organ zarządzający sporządza „raporty z oceny ofert”, które mają zostać opublikowane przed wydaniem decyzji. Jednym z trzech głównych elementów oceny jest „raport o ryzyku”, który, między innymi, ocenia zrównoważony rozwój i prawa człowieka.

BWI argumentuje, że w obliczu zakazu związków zawodowych i zagranicznych organizacji pozarządowych w Arabii Saudyjskiej ważne jest, aby FIFA wzięła pod uwagę wszelkie zgłoszenia, które dają obraz życia w kraju. Artykuł 7 polityki FIFA w zakresie praw człowieka stanowi: „Fifa będzie konstruktywnie współpracować z odpowiednimi władzami i innymi zainteresowanymi stronami oraz dołoży wszelkich starań, aby wywiązać się ze swoich międzynarodowych obowiązków w zakresie praw człowieka”.

O komentarz zwrócono się do FIFA i saudyjskiego ministerstwa zasobów ludzkich i rozwoju społecznego.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here