Zmiana stanowiska daje przestrzeń do uważania na niepewność na horyzoncie: RBI Guv Das na posiedzeniu RPP

Nowo powołany członek komisji polityki pieniężnej (MPC), Nagesh Kumar, jako powód głosowania za obniżką stóp repo o 25 punktów bazowych (bps) na ostatnim posiedzeniu RPP, podał skuteczne ugruntowanie oczekiwań inflacyjnych i osłabienie popytu przemysłowego zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych.

Kumar, dyrektor i dyrektor naczelny Instytutu Studiów nad Rozwoju Przemysłu w New Delhi, był jedynym członkiem RPP, który głosował za obniżką stóp procentowych, mimo że pozostałych pięciu członków głosowało za utrzymaniem stopy repo na niezmienionym poziomie 6,50%.

Jeśli chodzi o uchwałę w sprawie zmiany nastawienia polityki pieniężnej z „wycofania akomodacji” na „neutralne” i jednoznacznego skupienia się na trwałym dostosowaniu inflacji do celu, przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu, wszystkich sześciu członków RPP było tego samego zdania stronie, głosując jednomyślnie.

„Biorąc pod uwagę, że oczekiwania inflacyjne zostały skutecznie zakotwiczone, a popyt przemysłowy zarówno na rynku krajowym, jak i na rynku eksportowym słabnie, obniżka stóp może pomóc ożywić popyt i pobudzić inwestycje prywatne.

„Uważam, że to dogodny moment dla RBI, aby rozpocząć proces normalizacji polityki pieniężnej” – powiedział Kumar. RBI opublikowało w środę protokół z posiedzenia RPP, które odbyło się w dniach 7–9 października 2024 r.

Wraz z Kumarem, Saugatą Bhattacharyą, ekonomistą, Bombaj; oraz Ram Singh, dyrektor Delhi School of Economics w Delhi, są nowymi zewnętrznymi członkami RPP.

Stabilność i siła

Gubernator Shaktikanta Das stwierdził, że ogólnie rzecz biorąc, indyjska gospodarka charakteryzuje się stabilnością i siłą, a równowaga między inflacją a wzrostem jest dobrze zrównoważona.

„Pomimo krótkoterminowego wzrostu inflacji, perspektywy inflacji zasadniczej na drugą część roku i początek przyszłego roku wskazują na dalsze zbliżanie się do celu na poziomie 4%.

„Zatem istnieją odpowiednie warunki do zmiany nastawienia polityki pieniężnej na neutralne w wyniku wycofania się z akomodacji. Zapewniłoby to większą elastyczność i opcjonalność polityki pieniężnej, aby mogła działać zgodnie ze zmieniającymi się perspektywami” – powiedział Das.

Zauważył, że zmiana nastawienia stwarza również przestrzeń do zwracania uwagi na niepewność na horyzoncie – od podwyższonych napięć geopolitycznych i niestabilnych cen towarów po ryzyko niekorzystnej pogody w zakresie inflacji żywności.

„Są to znaczące ryzyka i nie można lekceważyć ich wpływu. Musimy zachować czujność. Na obecnym etapie cyklu koniunkturalnego nie możemy ryzykować kolejnego ataku inflacji.

„Najlepszym podejściem byłoby obecnie zachowanie elastyczności i oczekiwanie na więcej dowodów na to, że inflacja trwale zrówna się z celem. Polityka pieniężna może wspierać zrównoważony wzrost jedynie poprzez utrzymanie stabilności cen” – powiedział gubernator.

Zastępca gubernatora MD Patra wyraził opinię, że można przewidzieć, że utrzymująca się dotychczasowa presja inflacyjna może zaniknąć wraz z mniej restrykcyjnym nastawieniem polityki pieniężnej. Ocena ta zyskuje na wiarygodności wraz z osiągniętym sukcesem w wyhamowaniu uporczywości inflacji.

„Właściwe byłoby przeprowadzenie podczas tego spotkania odpowiedniej ponownej kalibracji nastawienia polityki pieniężnej, która odzwierciedlałaby otwartość na zmniejszenie stopnia ograniczenia polityki pieniężnej, jeśli inflacja będzie rozwijać się zgodnie z trajektorią określoną w projekcji bazowej.

„Jednocześnie zbyt szybkie ograniczenie powściągliwości może zniweczyć postęp w dezinflacji. Dlatego stopniowe podejście polegające na wyczekiwaniu i ocenie w celu usunięcia ograniczeń politycznych w zakresie podstawowych stóp procentowych pozostaje właściwe, dopóki inflacja nie będzie trwale bliska celu” – stwierdziła Patra.

Bhattacharya podkreślił, że biorąc pod uwagę obecną podwyższoną niepewność, zarówno na świecie, jak i w kraju, konieczne jest bardzo ostrożne i wyważone podejście do łagodzenia polityki pieniężnej. koszty „błędu w polityce” będą prawdopodobnie duże.

„Wielowymiarowe konsekwencje obniżki stóp repo obecnie i w przyszłości wymagają dokładnej oceny. Jednym z nich mogłoby być dalsze i nadmierne łagodzenie warunków finansowych; te uwarunkowania w pewnym stopniu już w niedalekiej przeszłości doprowadziły do ​​de facto złagodzenia restrykcyjnej polityki” – stwierdził.

Ponadto płynność systemu strukturalnego z biegiem czasu przesunęła się z deficytu w nadwyżkę, co pomogło w utrzymaniu stóp jednodniowych i krótkoterminowych w pobliżu stopy repo. Aktualne informacje dotyczące między innymi trwających wyprzedaży w okresie świątecznym oraz wyników notowanych na giełdzie przedsiębiorstw z sektora prywatnego za kwartał lipiec-wrzesień roku budżetowego 25 mogą zapewnić większą przejrzystość w zakresie zmieniających się warunków popytu, twierdzi Economist.

Podstawowe czynniki wzrostu

Singh zauważył, że podstawowe czynniki wzrostu i podstawa zagregowanego popytu – popyt konsumpcyjny i inwestycyjny – nabierają tempa. Podstawowe składniki zagregowanego popytu – spożycie prywatne i nakłady brutto na środki trwałe – pozostały mocne – w I kwartale wyniosły ponad 7,0%, co sugeruje odporność wzrostu.

„W przyszłości umiarkowanie inflacji zasadniczej może w najbliższej perspektywie być niestabilne ze względu na niekorzystne efekty bazy. Oczekuje się, że inflacja cen żywności osłabnie w dalszej części tego roku budżetowego ze względu na silne zasiewy kharif i rabi oprócz odpowiednich zapasów buforowych. Jednakże niekorzystne zdarzenia pogodowe nadal stanowią ryzyko dla inflacji cen żywności, którego nie można ubezpieczyć” – stwierdził.

Rajiv Ranjan, dyrektor wykonawczy RBI, zauważył, że biorąc pod uwagę równowagę w perspektywach wzrostu i inflacji, stosunek ryzyka do zysku w przypadku zmiany nastawienia na neutralne jest obecnie korzystny. Pozwoliłoby to na elastyczność w dostosowywaniu się i działaniu zgodnie z zmieniającą się sytuacją.

„Ale zmiana stanowiska w żaden sposób nie oznacza porzucenia straży przed inflacją. Biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność na froncie globalnym, wskazane jest ostrożne podejście oparte na danych w odniesieniu do dalszego kierunku działań polityki pieniężnej.

„Od teraz do grudnia będziemy mieli większą jasność co do niektórych niepewności – wyborów w USA, zagrożeń geopolitycznych i chińskich bodźców fiskalnych oraz ich wpływu na światowe ceny towarów. W tym momencie stabilny wzrost gospodarczy w Indiach pomaga nam w dalszym ciągu skupiać się na inflacji i utrzymać podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,5 procent” – stwierdził.



źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here