Zastępca szefa MFW ostrzega świat, aby unikał globalnej wojny handlowej

Światowa gospodarka może skurczyć się pod względem wielkości połączonych gospodarek Francji i Niemiec, jeśli między głównymi gospodarkami świata wybuchnie zakrojona na szeroką skalę wojna handlowa, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powiedział BBC.

Orzeczenie to następuje w związku ze wzrostem obaw przed możliwą reelekcją Donalda Trumpa.

Trump twierdzi, że planuje wprowadzić uniwersalny podatek lub cło w wysokości do 20% na cały import do USA, podczas gdy Unia Europejska już planuje odwet, jeśli Waszyngton zastosuje nową opłatę.

W zeszłym tygodniu Trump powiedział, że „taryfa to najpiękniejsze słowo w słowniku”, a światowi rynki i ministrowie finansów zaczynają teraz poważnie traktować perspektywę wprowadzenia przez niego tych pomysłów.

Zastępca dyrektor zarządzająca MFW Gita Gopinath powiedziała, że ​​Fundusz nie może jeszcze ocenić szczegółów planów handlowych Trumpa, ale uważa, że ​​„jeśli nastąpi bardzo poważne oddzielenie od produkcji i zastosowanie ceł na szeroką skalę, może to zakończyć się stratą w stosunku do światowego PKB wynoszącą blisko do 7%”.

„To bardzo duże liczby. 7% zasadniczo traci gospodarkę francuską i niemiecką. To byłaby wielkość straty” – kontynuowała.

Pani Gopinath stwierdziła również, że cła warte setki miliardów dolarów „bardzo różnią się od świata, w którym żyliśmy przez ostatnie dwie z trzech dekad”.

Zastępca szefa MFW powiedział, że kolejnym z głównych przesłań Funduszu na jego dorocznych spotkaniach było ostrzeżenie przed rosnącym poziomem światowego długu publicznego.

Powiedziała, że ​​obecny okres stałego wzrostu gospodarczego to „moment odbudowania buforów fiskalnych”, ponieważ „nie będzie to ostatni kryzys”. Będą dodatkowe wstrząsy. Aby zareagować, będziesz potrzebować przestrzeni fiskalnej. I teraz jest czas, aby to zrobić”.

Pani Gopinath stwierdziła, że ​​należy również „spojrzeć na jasną stronę” odpornej gospodarki światowej po „kilku bardzo mocnych uderzeniach”.

Zasugerowała, że ​​w wyniku licznych kryzysów gospodarka światowa doświadczyła miękkiego lądowania.

„Wcześniejsze doświadczenia z obniżaniem inflacji nie wiązały się z miękkim lądowaniem. To był duży, duży wzrost bezrobocia. To był więc ogromny sukces i okazał się znacznie lepszy, niż wielu się obawiało” – powiedziała.

Pani Gopinath dodała, że ​​wszędzie „dobrym zwycięstwem” banków centralnych było to, że inflacja spadła bez wysokiego bezrobocia. Ale to był czas na odbudowanie odporności w kruchym świecie.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here