Rzeczy, które możesz robić źle na etapie rozmowy kwalifikacyjnej

Przybycie do biura zbyt wcześnie, brak profesjonalnego przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych online i nieznajomość misji potencjalnego pracodawcy – to wszystko mogą być potencjalne sygnały ostrzegawcze, które dajesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Stacie Haller, główna doradczyni zawodowa w ResumeBuilder.comzwrócił uwagę Business Insider na problemy wykraczające poza sposób, w jaki osoba udzielająca wywiadu faktycznie odpowiada na pytania, takie jak nie patrzenie na osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną lub nie poruszanie tego tematu dobre pytania.

Radzi, aby pamiętać, że potencjalny pracodawca jest zainteresowany tym, w jaki sposób możesz mu pomóc, i chcesz to pokazać w trakcie całego procesu — także po rozmowie kwalifikacyjnej. notatka z podziękowaniem.

„Najważniejsze jest zrozumienie, że zamierzają zatrudnić osobę, która jest przygotowana, zainteresowana i potrafi jasno przedstawić, dlaczego jest najlepszą osobą na to stanowisko” — powiedział Haller.

Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, które możesz robić źle na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Brak skupienia się na osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną

A Wpis na blogu Glassdoor powiedział, że ludzie nie powinni patrzeć w swoje telefony. „Odbieranie połączeń, pisanie wiadomości tekstowych, a nawet sprawdzanie, kto dzwoni podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest nieprofesjonalne i pokazuje twojemu rozmówcy, że nie zwracasz uwagi” — napisano w poście.

Zamiast tego ludzie powinni patrzeć na osobę przeprowadzającą z nimi wywiad. Haller powiedziała, że ​​osoby przeprowadzające wywiad powinny ćwiczyć nawiązywanie kontaktu wzrokowego, szczególnie jeśli przeprowadzają wirtualny wywiad i nie są przyzwyczajeni do mówienia w ten sposób. „Jeśli jestem na wideo z kimś przeprowadzającym wywiad i ta osoba na mnie nie patrzy, to mnie to odstrasza” – powiedziała.

Jakiś Rzeczywiście post od trenera kariery Jamiego Birta, który wskazał również na unikanie kontaktu wzrokowego lub nawet patrzenie w dół jako na rzeczy, na które należy uważać, ponieważ osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną „mogłyby błędnie zinterpretować to jako oznakę słabości lub kłamstwo”. Birt zasugerował udawanie, że rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową z przyjacielem.

Nie dotarcie na rozmowę kwalifikacyjną o rozsądnej porze

Haller powiedziała, że ​​nie jest dobrze być na rozmowie kwalifikacyjnej zbyt wcześnie. „Ponieważ wtedy zinterpretują to tak, że nie masz poczucia czasu i tego, co jest właściwe” – powiedziała.

Nie oznacza to jednak, że warto czekać do ostatniej chwili, żeby dostać się na rozmowę kwalifikacyjną.

„Jeśli jest to spotkanie osobiste, polecam, żebyś mógł tam dotrzeć i wyjść dużo wcześniej” – powiedział Haller. „Po prostu nie idź jeszcze do biura. Przygotuj się. Wejdź na górę, do środka lub gdziekolwiek jest rozmowa kwalifikacyjna, około pięciu minut przed rozmową. Pięć do dziesięciu minut jest absolutnie w porządku”.

Dodała, że ​​kandydaci do pracy nie powinni się spóźniać na rozmowy wirtualne, dlatego przed rozmową kwalifikacyjną należy przećwiczyć korzystanie z technologii do rozmów wirtualnych, aby uniknąć trudności technicznych.

„To, co robisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mówi tej osobie, jak będzie się z tobą pracować” — powiedział Haller. „Więc jeśli spóźnisz się na rozmowę kwalifikacyjną, oni już myślą, że spóźnisz się do pracy. Dlaczego miałbym cię zatrudnić? Jeśli nie masz odpowiedniego usprawiedliwienia i nie wykonasz odpowiedniego telefonu, różne rzeczy się dzieją”.

Niebycie uprzejmym wobec osób spoza osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną

Haller uważa, że ​​rozmowa kandydata do pracy z osobą pracującą w recepcji jest w rzeczywistości częścią rozmowy kwalifikacyjnej.

„Jako menedżer ds. rekrutacji przez wiele lat, zatrudniając cały personel biurowy i sprzedawców, zawsze wracałam do recepcjonistki i pytałam: 'Jak było, kiedy ta osoba przyszła?' A jeśli ta osoba nie była miła lub niegrzeczna dla mojej recepcjonistki, było to tak samo częścią rozmowy kwalifikacyjnej, jak to, co powiedziała mi” – powiedziała.

Podobnie wpis Birta na Indeed nie był niegrzeczny. „Rozmówca prawdopodobnie zapyta pracowników, których spotkałeś w czasie swojej pracy w firmie, o ich wrażenia na twój temat” — napisano w poście na Indeed. „Zamiast być obojętnym, witaj każdego, kogo spotkasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, z życzliwością i uśmiechem”.

Twoje odpowiedzi na często zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych nie są najlepsze

Jednym z częstych pytań jest to, czy kandydat do pracy ma słabości. Haller powiedziała, że ​​nie sądzi, aby „ludzie naprawdę pytali o twoje słabości. Pytają, czy jesteś świadomy siebie i czy wiesz, nad czym musisz popracować i co zrekompensować? To jest to, co naprawdę chcą wiedzieć”.

Odpowiadając na pytania o to, dlaczego chcesz dostać tę pracę, Haller powiedział: „Ludzie nie przejmują się tym, czego chcesz”. Bardziej chodzi o twoją wiedzę o firmie.

„Chcą wiedzieć, czy jesteś zainteresowany pracą dla nich, ale nie obchodzi ich, czy to świetna pierwsza praca dla ciebie, czy jakiekolwiek inne powody, które tak naprawdę nie mają znaczenia dla tego, dlaczego mieliby cię zatrudnić” – powiedział Haller.

Haller powiedział, że w przypadku tego pytania poszukujący pracy powinni wykazać, że poświęcili czas na zbadanie pracodawcy, w tym tego, co powiedziano w wiadomościach. Haller uważa, że ​​ludzie mogą również wyrazić swoje zainteresowanie byciem częścią misji i zespołu pracodawcy.

„Każda odpowiedź na rozmowie kwalifikacyjnej musi dotyczyć tego, dlaczego jesteś najlepszą osobą na tym stanowisku, kropka” – powiedział Haller.

Improwizowanie na temat firmy podczas rozmowy kwalifikacyjnej również może okazać się problematyczne.

„Jeśli przeprowadzam z kimś wywiad, a on nawet nie wie, czym zajmuje się moja firma, jaka jest nasza misja lub cokolwiek o nas, to jest to ogromny sygnał ostrzegawczy” – powiedział Haller.

Nieprzygotowanie odpowiedzi na temat umiejętności lub innych rzeczy, których pracodawca oczekuje

Pośród popularność zatrudniania opartego na umiejętnościachmożesz chcieć zaprezentować swoje umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nawet jeśli nie zostaniesz o nie bezpośrednio zapytany.

Haller radzi, aby w ogłoszeniu o pracę uwzględnić współpracę zespołową, jeśli to ona jest istotna, a opowiadanie o niej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest wskazane.

Birt w swoim wpisie na portalu Indeed napisał, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy unikać kłamstw na temat umiejętności i innych kwestii oraz nie należy zachowywać się arogancko.

„Okazywanie dumy może sprawić, że rozmówcy poczują się, jakbyś mówił do nich z góry” – powiedział Birt. „Zamiast tego omawiaj swoje umiejętności i osiągnięcia w kontekście tego, jak mogą pomóc firmie, w sposób bezpośredni, bez przechwalania się”.

Nie być profesjonalistą

Haller powiedział, że tło wirtualnej rozmowy z pracodawcą powinno być przyjazne dla biznesu. „Nie chcesz, żeby twoje łóżko było w tle, gdy jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej” – powiedział Haller.

Odpowiedni ubiór może być również ważny. Haller powiedział, aby sprawdzić na LinkedIn, jaki dress code wydaje się obowiązywać u danego pracodawcy.

„Niektóre firmy mogą oczekiwać, że założysz coś bardziej formalnego, a jeśli ubiegasz się o pracę w agencji reklamowej, może to być mniej formalne” – powiedział Haller.

Profesjonalizm wykracza poza to, jak wygląda tło w wirtualnej rozmowie i co nosi osoba poszukująca pracy. Wpis na Glassdoor ostrzegał, jak mówić o przeszłości. „Mówienie negatywnie o osobach, z którymi kiedyś pracowałeś, jest nieprofesjonalne, ale sprawia również, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną zastanawia się, czy kiedyś w przyszłości również będziesz o nich negatywnie mówić” — napisano na blogu.

Nie oznacza to ignorowania swojego doświadczenia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. W poście Glassdoor napisano, że osoba udzielająca wywiadu może omówić, jak wykorzystać zdobytą wiedzę na korzyść nowego pracodawcy.

Nie zadawanie dobrych pytań

Haller podkreślił, że oprócz przygotowania do odpowiadania na pytania, osoby udzielające wywiadu muszą na koniec zadać dobre pytania.

„Naprawdę bystrym kandydatom powiedzą coś w stylu: »Co jeszcze mogę ci powiedzieć, żebyś wiedział, że jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko?« lub »Co jeszcze mógłbym wyjaśnić, żebyś wiedział, że mogę wykonać świetną robotę dla twojego zespołu?«” — powiedział Haller.

Pytania tego typu mają swój cel, zanim rozmowa kwalifikacyjna się zakończy.

„Chcesz sprawdzić, czy możesz pokonać wszelkie obiekcje, czy jest coś, o czym nie mówiłeś, a co chcesz ujawnić, twoje zainteresowania stanowiskiem i zapytaj o kolejne kroki” – powiedział Haller. „Kandydaci, którzy tego nie zrobią, tracą wiele okazji”.

Michael Doolin, dyrektor generalny Clover HR, powiedział w oświadczeniu: esej „jak powiedziano” dla Business Insider„Gdybym miał szczęście i dostał ofertę tej posady, jakiej rady udzieliłbyś mi na początku?” i „Jaki byłbym oceniany na tym stanowisku?” to dwa dobre pytania, które warto zadać.

„Mówię każdemu, kto prosi mnie o wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, aby zadał te dwa pytania” – powiedział Doolin. „Ale co ważniejsze, przygotuj własne odpowiedzi na ich odpowiedź: bądź gotowy podać przykłady tego, jak byś pracował na tym stanowisku, jak chciałbyś być oceniany w pracy i jak dobrze pasujesz do odpowiedzi, które ci dają. To kolejna okazja, aby promować swoją wartość”.

Skontaktuj się z tym reporterem pod adresem [email protected] aby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem pracy.