Rząd znosi cła eksportowe na ryż parzony i łuskany, aby zwiększyć eksport

Starając się jeszcze bardziej zwiększyć eksport, Ministerstwo Finansów obniżyło cło do NIL z 10 procent na produkty parzone ryżryż łuskany (brązowy) i ryż w łusce (niełuskany lub szorstki). Weszło w życie 22 października.

Decyzję podjęto w czasie, gdy obowiązuje wzorcowy kodeks postępowania wynikający z sondaży w dwóch stanach – Maharasztra i Jharkhand. Urzędnicy Ministerstwa Finansów stwierdzili jednak, że decyzja została podjęta, spełniając wszystkie przesłanki. „Proszę uprzejmie zauważyć, że Komisja Wyborcza wyraziła zgodę na wydanie zawiadomienia pod warunkiem, że nikt i nigdzie nie będzie z tego wyciągał żadnych wniosków politycznych” – powiedział urzędnik.

To drugie cięcie w ciągu miesiąca. Wcześniej, 26 września, Ministerstwo obniżyło ze skutkiem natychmiastowym cło wywozowe na ryż parzony inny niż basmati, ryż łuskany (brązowy) i ryż w łuskach (niełuskany lub szorstki) do 10% z 20%. Również ryż częściowo lub całkowicie bielony, nawet polerowany lub glazurowany (inny niż ryż parzony i ryż Basmati) jest zwolniony z cła.

Rząd Indii nałożył cło w wysokości 20 osób na te produkty rolne w sierpniu 2023 r., po tym jak pojawienie się El Nino spowodowało niedobory opadów na kluczowych obszarach upraw ryżu niełuskanego. W lipcu 2023 r. Centrum nałożyło zakaz eksportu ryżu białego w obawie, że niedobory opadów będą miały wpływ na produkcję ryżu. Wcześniej, we wrześniu 2022 r., nałożyła 20-procentowe cło na wywóz białego ryżu, które zostało już zerowe. W tym samym czasie zakazano także eksportu ryżu łamanego.

W zeszłym miesiącu rząd ze skutkiem natychmiastowym zniósł zakaz eksportu ryżu białego innego niż basmati. Nałożyła jednak minimalną cenę eksportową na poziomie 490 dolarów za tonę (MEP).

Mimo że El Nino dotknęło jedną czwartą kraju, na początku tygodnia Ministerstwo Rolnictwa oszacowało produkcję ryżu na rekordowe 137,83 mln ton. To więcej niż 135,76 mln ton wyprodukowanych w latach 2022–2023.

Zakaz spowodował spadek eksportu ryżu innego niż basmati z Indii do 11,12 mln ton w roku budżetowym 2023–24 w porównaniu z 17,79 mln ton w latach 2022–2023. W tym roku powierzchnia upraw ryżu w Kharif wzrosła powyżej normalnych 401,55 lakh hektarów do 409,5 lakh hektarów. Jednakże nadmierne deszcze na niektórych obszarach upraw, takich jak Telangana, Andhra Pradesh, Jharkhand i południowy Bengal Zachodni, wzbudziły obawy dotyczące warunków upraw niełuskanych.

Indyjski zakaz spowodował wzrost cen ryżu na rynku światowym do prawie 600 dolarów za tonę. Tajlandia, Wietnam i Pakistan zyskały dzięki ograniczeniom eksportu ryżu z Indii.



źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here