Nowa deklaracja BRICS pokazuje, że Rosja nadal nie może uzyskać wsparcia dla swojej wojny
  • Deklaracja Kazańska BRICS ze środy zawierała 134 punkty, a tylko w jednym omawiano wojnę na Ukrainie.
  • Punkt ten stanowił wezwanie wszystkich stron do przestrzegania standardów ONZ, mimo że w tym roku gospodarzem była Rosja.
  • Według ISW Rosja nadal ma problemy z przekonaniem zaprzyjaźnionych krajów do wojny.

Ponad dwudziestu światowych przywódców na tegorocznym szczycie BRICS zakończyło środowe rozmowy Deklaracją Kazańską, stanowiącą 134-punktowe podsumowanie ich porozumień.

W 43-stronicowym dokumencie o wojnie na Ukrainie wspomniano tylko raz i choć gospodarzem wydarzenia był rosyjski przywódca Władimir Putin, jego sformułowanie odbiega od preferowanej retoryki Kremla.

Ten pojedynczy akapit nie zawierał żadnych typowych tematów rozmów Rosji, zamiast tego wzywał wszystkie strony do działania zgodnie ze standardami Organizacji Narodów Zjednoczonych – jest to bardziej neutralne stwierdzenie często używane przez kraje takie jak Chiny.

„Podkreślamy, że wszystkie państwa powinny postępować zgodnie z Celami i Zasadami Karty Narodów Zjednoczonych w całości i we wzajemnych powiązaniach” – czytamy w dokumencie. „Z uznaniem odnotowujemy odpowiednie propozycje mediacji i dobrych usług, mające na celu pokojowe rozwiązanie konfliktu w drodze dialogu i dyplomacji”.

Instytut Studiów Wojennych napisał w środę, że język zawarty w dokumencie pokazuje, że Rosja, pomimo zajmowania wiodącej pozycji na szczycie, w dalszym ciągu nie jest w stanie ukształtować stanowiska zaprzyjaźnionych światowych przywódców w sprawie swojej wojny.

„W szczególności Deklaracja Kazańska tylko raz wspomniała o wojnie Rosji na Ukrainie” – napisał waszyngtoński zespół doradców.

Rosja zaprzeczyła suwerenności Ukrainy i stwierdziła, że ​​jej inwazja jest uzasadniona jako: sprzeczne z rozszerzeniem NATO i z powodu obalił zarzuty, że Ukraina jest państwem rządzonym przez nazistów.

Deklaracja „pokazała, że ​​Rosja nie zapewniła sobie jeszcze międzynarodowego wsparcia ani nie stworzyła alternatywnej struktury bezpieczeństwa, jakiej pragnie Kreml” – dodał ISW.

Jest to istotne, ponieważ Moskwa próbowała wciągnąć swoich sojuszników do swojej inwazji, podczas gdy Zachód w odpowiedzi izoluje rosyjską gospodarkę. Stany Zjednoczone i Ukraina wielokrotnie oskarżały Chiny, będącego członkiem-założycielem BRICS, o dostarczanie Rosji części do broni i wsparcia gospodarczego.

Jednak kilku członków-założycieli grupy BRICS, takich jak Brazylia i Indie, nadal utrzymuje silne powiązania gospodarcze z USA, pomimo ich wsparcia dla Kijowa.

Tymczasem Deklaracja Kazańska w pięciu punktach potępiła działania Izraela na Bliskim Wschodzie, w tym krytykę ataku na Bliski Wschód Konsulat Iranu w Syrii, Inwazja Tel Awiwu na południowy Libani wojna w Gazie.

Światowi przywódcy poświęcili także dwa akapity na omówienie wojny domowej w Sudanie Południowym.

Szczyt ujawnił także trudności, jakie zachodnie sankcje spowodowały dla życia w Rosji. Przywódcy spotkali się w Kazaniu, w południowo-zachodniej części regionu Tatarstanu.

Jak napisała organizatorka, Huileng Tan z Business Insider transakcje kartowe tam byłaby niedostępna ze względu na ograniczenia nałożone na karty Mastercard i Visa wydane poza Rosją.

Zamiast tego poproszono uczestników o przyniesienie gotówki w dolarach amerykańskich lub euro – tych samych walutach, z których Putin próbował zrezygnować w swoich sojuszniczych krajach – w celu wymiany na ruble w rosyjskich bankach.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here