MFW podtrzymuje prognozę wzrostu dla Indii na poziomie 7% na rok budżetowy 25

Widok na budynek siedziby Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie przed dorocznymi spotkaniami MFW i Banku Światowego w 2024 r. | Źródło zdjęcia: AFP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podtrzymał swoje czerwcowe projekty dotyczące stopy wzrostu dla Indii w swoim najnowsza światowa prognoza gospodarcza (WEO) opublikowany we wtorek (22 października 2024 r.) z okazji rozpoczęcia dorocznych spotkań Banku Światowego i MFW w Waszyngtonie.

Wielostronny pożyczkodawca spodziewał się, że Indie odnotują wzrost na poziomie 7% w bieżącym roku finansowym kończącym się 31 marca 2025 r. i 6,5% w następnym roku finansowym (lata budżetowe 2025–26). Oczekiwano, że światowa produkcja wzrośnie o 3,2% w latach 2024 i 2025.

Spadek wzrostu gospodarczego Indii z 8,2% w 2023 r. wynika z „wyczerpania popytu skumulowanego podczas pandemii, w miarę jak gospodarka ponownie wykorzystuje swój potencjał” – czytamy w raporcie.

Prognozuje się, że w tym roku wzrost gospodarczy w USA wyniesie 2,8% i 2,2% w przyszłym roku, co stanowi rewizję w górę w porównaniu z lipcową aktualizacją WEO.

Na całym świecie inflacja ma tendencję spadkową.

„Światowa walka z inflacją została w dużej mierze wygrana, mimo że w niektórych krajach utrzymuje się presja cenowa” – stwierdził MFW. Oczekuje się, że inflacja, która w trzecim kwartale 2022 r. wyniosła 9,4%, na koniec 2025 r. wyniesie 3,5%.

Jak stwierdził MFW, dzięki procesowi dezinflacji udało się uniknąć globalnej recesji, pomimo zsynchronizowanego zaostrzenia warunków monetarnych. Obecnie w prognozach dominuje jednak ryzyko pogorszenia sytuacji. Ryzyko wzrosło od czasu poprzednich publikacji WEO w kwietniu i czerwcu tego roku.

Międzynarodowe instytucje finansowe spotykają się w przededniu wyborów w USA i kilku konfliktów na świecie – co odbiło się na prognozach. Urzędnicy Ministerstwa Finansów z całego świata, w tym minister finansów Nirmala Sitharaman, mają w tym tygodniu spotkać się w Waszyngtonie.

„Oczywiście istnieje ryzyko geopolityczne związane z możliwością eskalacji konfliktów regionalnych oraz wpływem, jaki może to mieć na rynki towarowe…” – powiedział reporterom główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas podczas telekonferencji przed publikacją raportu.

The Wojna rosyjsko-ukraińska trwa i konflikt w Azji Zachodniej nasiliła się w ostatnich tygodniach, także w Libanie.

Główny ekonomista MFW również uznał za jedno z zagrożeń rosnącą politykę protekcjonistyczną. Zdaniem Gourinchasa ryzyko stanowi także utrzymywanie zbyt restrykcyjnej polityki pieniężnej w niektórych krajach przez zbyt długi czas, co może mieć wpływ na rynki pracy. Wśród innych wymienionych przez niego zagrożeń znalazły się stres związany z zadłużeniem państw i słaba aktywność w Chinach.

MFW zalecił „potrójny zwrot polityki”, aby zareagować na „stosunkowo przeciętną” stopę wzrostu, jak to określił pan Gourinchas, wynoszącą 3,2% w średnim okresie. Pierwszym z nich jest przejście do neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej, co jest procesem zachodzącym w wielu krajach. Drugim jest konieczność budowy buforów fiskalnych po latach luźnej polityki fiskalnej. Trzeci to reformy strukturalne mające na celu zwiększenie wzrostu gospodarczego i produktywności, radzenie sobie ze starzeniem się społeczeństw i młodszymi ludźmi szukającymi możliwości w niektórych częściach świata, przeciwdziałanie zmianie klimatu i zwiększanie odporności.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here