Kuba zakazuje małym firmom korzystania z amerykańskich kont bankowych

Jak podają doniesienia, Kuba zakazała małym przedsiębiorstwom korzystania z amerykańskich kont bankowych zaledwie kilka tygodni po tym, jak administracja Bidena zezwoliła Kubańczykom na korzystanie z systemu bankowego.

Decyzja Hawany zapadła w momencie, gdy kraj przeżywa najgorszy kryzys gospodarczy od czasu upadku Związku Radzieckiego i zmaga się z inflacją, która w ubiegłym roku osiągnęła 31% – podaje Bloomberg zgłoszono Piątek (26 lipca).

Według raportu, Kuba zamierza utrzymać dolary w obrębie kraju.

Jak podaje Bloomberg, rząd twierdzi, że wszystkie płatności na rzecz dostawców międzynarodowych muszą być dokonywane za pośrednictwem lokalnych banków

Jak wynika z raportu, posunięcie to jest częścią szerszych działań rządu Kuby skierowanych przeciwko sektorowi prywatnemu.

Według raportu, od 2021 r. na Kubie zezwala się na zakładanie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Od tego czasu powstało ponad 11 000 takich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy, z którymi przeprowadził wywiad Bloomberg, stwierdzili, że wiele małych firm potrzebuje kont offshore, ponieważ nie są w stanie zdobyć twardej waluty na lokalnym rynku, a niektórzy uważają, że rząd chce doprowadzić do ich upadku.

Administracja Bidena ogłosiła w maju nowe przepisy umożliwiające przedsiębiorcom na Kubie otwieranie kont bankowych w Stanach Zjednoczonych, co ma na celu wsparcie rozwijającego się sektora prywatnego w kraju, podaje „New York Times” zgłoszono wtedy.

Jak wynika z raportu, po raz pierwszy kubańskim przedsiębiorcom zezwolono na otwieranie kont bankowych w USA, mimo długotrwałego embarga nałożonego na ten kraj przez USA.

Ogłaszając zmienione przepisy w maju, Departament Skarbu stwierdził w komunikacie: komunikat prasowy:„Te zmiany w przepisach aktualizują i wyjaśniają zezwolenia na świadczenie usług internetowych w celu promowania wolności Internetu na Kubie, wspierania niezależnych przedsiębiorców z sektora prywatnego na Kubie oraz rozszerzenia dostępu do niektórych usług finansowych dla narodu kubańskiego”.

Wcześniej, w ramach próby przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego na Kubie, Centralny Bank Kuby wydał w sierpniu przepisy, które ustanowiły limit 5000 peso na transakcje gotówkowe między państwem a przedsiębiorstwami prywatnymi i zakazał tym organizacjom korzystania z bankomatów.

Środki te miały na celu zachęcenie do korzystania z elektronicznych form płatności, przeciwdziałając galopującej inflacji i gospodarce nieujawnianej, która rozwinęła się na tle kryzysu gospodarczego w kraju.

źródło