Kanada nakazuje rozwiązanie kanadyjskiej firmy TikTok, ale nie blokuje aplikacji

TORONTO (AP) – Kanada ogłosiła w środę, że nie będzie blokować dostępu do popularnej aplikacji do udostępniania plików wideo TikTok, ale nakazuje rozwiązanie swojej kanadyjskiej firmy po przeprowadzeniu przeglądu bezpieczeństwa narodowego stojącej za nią chińskiej firmy.

Minister przemysłu François-Philippe Champagne powiedział, że ma to zaradzić ryzyku związanemu z utworzeniem przez ByteDance Ltd. spółki TikTok Technology Canada Inc.

„Rząd nie blokuje Kanadyjczykom dostępu do aplikacji TikTok ani możliwości tworzenia treści. Decyzja o skorzystaniu z aplikacji lub platformy mediów społecznościowych jest osobistym wyborem” – powiedział Champagne.

Champagne stwierdził, że dla Kanadyjczyków ważne jest przyjęcie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym ochrony ich danych osobowych.

Powiedział, że nakaz rozwiązania został wydany zgodnie z ustawą Investment Canada Act, która umożliwia przegląd inwestycji zagranicznych, które mogą zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Kanady. Powiedział, że decyzja została podjęta na podstawie informacji i dowodów zebranych w trakcie przeglądu oraz na radach kanadyjskiej społeczności ds. bezpieczeństwa i wywiadu oraz innych partnerów rządowych.

Rzecznik TikToka powiedział w oświadczeniu, że zamknięcie jego kanadyjskich biur będzie oznaczać utratę setek lokalnych miejsc pracy.

„Zaskarżymy to postanowienie do sądu” – powiedział rzecznik. „Platforma TikTok pozostanie dostępna dla twórców, aby mogli znaleźć odbiorców, odkrywać nowe zainteresowania i rozwijać firmy”.

TikTok jest niezwykle popularny wśród młodych ludzi, ale jego chińska własność wzbudziła obawy, że Pekin może go wykorzystać do gromadzenia danych o zachodnich użytkownikach lub rozpowszechniania prochińskich narracji i dezinformacji. TikTok jest własnością ByteDance, chińskiej firmy, która w 2020 roku przeniosła swoją siedzibę do Singapuru.

TikTok stoi w obliczu wzmożonej kontroli ze strony Europy i Ameryki w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych. Dzieje się tak, gdy Chiny i Zachód są uwikłane w szerszy spór o technologię, od balonów szpiegowskich po chipy komputerowe.

Kanada miała wcześniej zakaz TikTok ze wszystkich urządzeń mobilnych wydanych przez rząd. TikTok ma dwa biura w Kanadzie, jedno w Toronto i jedno w Vancouver.

Michael Geist, kanadyjski kierownik działu badań nad prawem Internetu i handlu elektronicznego na Uniwersytecie w Ottawie, stwierdził w poście na blogu, że „zakazanie firmy zamiast aplikacji może w rzeczywistości pogorszyć sytuację, ponieważ ryzyko związane z aplikacją pozostanie, ale możliwość zdolność pociągnięcia firmy do odpowiedzialności zostanie osłabiona”.

Decyzja Kanady następuje dzień po wyborach Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu dołączył Trump TikTokplatforma, którą kiedyś próbował zakazać w Białym Domu. Ma około 170 milionów użytkowników w USA

Trump próbował zakazać TikToka w drodze zarządzenia wykonawczego w którym stwierdzono, że „rozpowszechnianie w Stanach Zjednoczonych aplikacji mobilnych opracowanych i będących własnością” chińskich firm stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Sądy zablokował akcję po pozwaniu TikToka.

Zarówno USA FBI i Federalna Komisja Łączności ostrzegł, że ByteDance może udostępniać rządowi Chin dane użytkownika, takie jak historia przeglądania, lokalizacja i identyfikatory biometryczne. TikTok powiedział, że nigdy tego nie zrobił i nie zrobiłby, gdyby został o to poproszony.

Atut powiedział na początku tego roku, że nadal wierzy TikTok stwarzał ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, ale był przeciwny jego zakazowi.

Podpisał prezydent USA Joe Biden ustawodawstwo w kwietniu, co zmusiłoby ByteDance do sprzedaży aplikacji amerykańskiej firmie w ciągu roku pod groźbą krajowego zakazu. Nie jest jasne, czy to prawo przetrwa skargę prawną wniesioną przez TikTok, ani czy ByteDance zgodzi się na sprzedaż.



źródło