Jak unijny Zielony Ład napędza innowacje w biznesie

Jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej Unia Europejska oferuje wiele rzeczy, które można lubić – stabilną gospodarkę, płynny handel transgraniczny i wykształconą siłę roboczą. Korzyściom tym często towarzyszą jednak wyzwania, takie jak wolniejszy wzrost, złożony rynek energii i rosnące emisje gazów cieplarnianych. Tego typu przeszkody motywują wysiłki Europy mające na celu przyspieszenie przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, oszczędzającą zasoby i włączającą społecznie. W centrum tych wysiłków znajduje się Europejski Zielony Ład. Zatwierdzony w 2020 r., uruchamia ponad 175 dyrektyw i rozporządzeń, które ustanowią lub rozszerzą inwestycje w czystą energię, innowacje w zakresie technologii klimatycznych, wymogi dotyczące łańcucha dostaw, ustalanie cen emisji dwutlenku węgla, mandaty w zakresie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i inne programy. Dla przedsiębiorstw mechanizmy te stworzą nowe możliwości rozwoju, ale także nowe obowiązki.

Wynikająca z tego transformacja europejskiego krajobrazu biznesowego nie jest odległym wydarzeniem, z którym będzie musiał sobie poradzić kolejny zespół kierowniczy Twojej firmy. To się teraz rozwija. Rozważmy niedawne doświadczenia firmy działającej we Francji: firma ta właśnie zakończyła budowę linii produkcyjnej do pakowania, gdy odkryła, że ​​za dwa lata jej kluczowy materiał ma zostać zakazany. Zbliżające się ograniczenie wymagałoby od spółki umorzenia inwestycji w linię produkcyjną lub dokonania dodatkowej inwestycji w celu zmiany przeznaczenia składnika aktywów. Tego typu doświadczenia mogą wkrótce stać się powszechne.

Co więcej, wiele polityk Zielonego Ładu ma zastosowanie w równym stopniu do firm mających siedzibę lub prowadzących działalność w Europie, jak i do firm, które sprzedają tam produkty i usługi, niezależnie od tego, gdzie mają siedzibę. Chociaż liderzy niektórych międzynarodowych korporacji mogą woleć, aby ich podmioty w UE samodzielnie opracowywały plany zgodności, widzieliśmy przypadki, w których skoordynowane, międzykontynentalne podejście pomogło firmom uzyskać przewagę i złagodzić ryzyko regulacyjne.

Takie skutki polityki skłaniają kadrę kierowniczą na całym świecie, nie tylko w Europie, do rewizji swoich długo utrzymywanych przekonań i podejść do zarządzania. Liderzy ci doceniają, że wymyślenie na nowo swoich modeli biznesowych na rzecz zrównoważonej gospodarki europejskiej może zachować wartość, poprawić marże i pobudzić wzrost przychodów. Rzeczywiście, badania PwC wskazuje przedsiębiorstwa, które podejmują więcej działań w zakresie możliwości i zagrożeń związanych z klimatem, również osiągają lepsze wyniki finansowe. Poniżej przyglądamy się, jak kadra kierownicza wykorzystuje Zielony Ład jako okazję do podejmowania mądrzejszych decyzji dotyczących strategii, wydatków kapitałowych, innowacji i innych podstawowych czynników sukcesu.

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here