Globalny dług publiczny osiągnie do końca roku 100 bilionów dolarów, twierdzi MFW

Mężczyzna przechodzi obok oznakowań informujących o dorocznych spotkaniach MFW i Banku Światowego w 2024 r. przed siedzibą Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie, 18 października 2024 r.

Daniel Slim | AFP | Obrazy Getty’ego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w środę, że sytuacja w zakresie długu publicznego na całym świecie może być bardziej tragiczna, niż większość sądzi, co uwydatniło gwałtownie rosnący deficyt budżetowy w USA i Chinach.

Jak prognozuje agencja w swoim rocznym raporcie Fiscal Monitor, światowy dług publiczny do końca 2024 r. przekroczy 100 bilionów dolarów. MFW prognozuje, że do końca dekady światowy dług publiczny osiągnie 100% światowego PKB.

Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają za znaczną część rosnącego poziomu długu publicznego. Jeśli oba kraje zostaną wyłączone z obliczeń, relacja światowego długu publicznego do PKB spadnie o około 20%, stwierdził MFW.

„Dług publiczny może być gorszy, niż się wydaje” – powiedział dyrektor ds. fiskalnych MFW Vitor Gaspar, dodając, że obliczenia rządów dotyczące długu są obarczone optymizmem i skłonne do niedoszacowań.

Jak wynika z raportu, rządy stoją przed „trilematem polityki fiskalnej”. Oznacza to, że znajdują się pomiędzy koniecznością wydawania większych pieniędzy, aby zapewnić bezpieczeństwo i wzrost, a także napotykaniem oporu wobec wyższych podatków, podczas gdy poziom długu publicznego staje się mniej zrównoważony, jak stwierdzono w raporcie. Biedne kraje Afryki Subsaharyjskiej znajdują się pod największą presją związaną z koniecznością wydawania środków w celu złagodzenia ubóstwa, a jednocześnie zmagającymi się z niższymi możliwościami podatkowymi i gorszymi warunkami finansowymi.

Niezrównoważony poziom zadłużenia naraża rynki krajowe na ryzyko nagłej wyprzedaży, jeśli inwestorzy uznają kondycję fiskalną danego kraju za zbyt złą. Ta niepewność, nawet w gospodarkach rozwiniętych o wyższej tolerancji zadłużenia, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, może prowadzić do efektu ubocznego w postaci wyższych kosztów finansowania zewnętrznego dla innych gospodarek.

Departament Skarbu USA ogłosił na początku października, że ​​deficyt budżetowy kraju wzrósł do 1,833 biliona dolarów, co stanowi najwyższy poziom poza erą pandemii. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych doszło do kilku zamknięć działalności rządów, ponieważ projekty ustaw o finansowaniu przez rząd stały się coraz bardziej kontrowersyjne wśród polityków w związku z rosnącymi obawami o kondycję fiskalną kraju.

W opublikowanym w sierpniu raporcie krajowym MFW dotyczącym Chin podkreślono ogromną rolę wydatków samorządów lokalnych w wysokim deficycie budżetowym kraju. Choć zauważył, że wydatki samorządów faktycznie spadły w 2023 r., efekty te zostały zniwelowane niższymi dochodami z tytułu rozszerzonej ulgi podatkowej.

Nie przegap tych spostrzeżeń z CNBC PRO

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here