Eskalacja ceł handlowych USA i Chin byłaby „kosztowna dla wszystkich”: MFW

Eskalacja napięć handlowych i celnych między USA a Chinami miałaby „kosztowne” konsekwencje gospodarcze na całym świecie, powiedziała w środę CNBC Gita Gopinath, zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Na całym świecie obserwujemy handel napędzany geopolitycznie, dlatego też, gdy spojrzymy na ogólny stosunek handlu do PKB, sytuacja wygląda dobrze, ale to, z kim handluje, z pewnością się zmienia” – stwierdziła.

Dodała, że ​​Stany Zjednoczone i Chiny w mniejszym stopniu handlują ze sobą, a część ich handlu jest przekierowywana przez inne kraje.

W tym roku nasilają się napięcia handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami a Unią Europejską a Chinami, a zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE wprowadziły wyższe cła na niektóre chińskie towary w związku z – ich zdaniem – nieuczciwymi praktykami handlowymi ze strony Pekinu.

Chiny również ogłosiły wyższe taryfy tymczasowe na część przywozu z UE w związku z kontynuacją stosowania środków typu „wet za wet”.

Modele MFW sugerują, że gdyby doszło do eskalacji ceł, byłoby to „kosztowne dla wszystkich” – powiedział Gopinath Karen Tso z CNBC na marginesie dorocznego spotkania agencji w Waszyngtonie.

„Produkcja będzie znacznie niższa niż prognozujemy dla wszystkich krajów na świecie, wystąpi presja na inflację, więc nie jest to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać” – wyjaśniła.

Cła Trumpa „bez wątpienia” byłyby inflacyjne: Adams IIF

Komentarze Gopinatha pojawiają się po dyrektor zarządzającej MFW Kristalinie Georgiewej powiedział w zeszłym tygodniu że handel międzynarodowy nie będzie już „motorem wzrostu”, jakim był kiedyś, oraz że „odwetowe” środki handlowe mogą zaszkodzić tym, którzy je narzucają, w równym stopniu jak ich celom.

Tim Adams, dyrektor generalny Instytutu Finansów Międzynarodowych, również ostrzegł w środę, że propozycje taryfowe złożone przez kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa zostaną przyjęte przerwać ścieżkę dezinflacji i może prowadzić do wyższych stóp procentowych.

Gopinath z MFW powiedział, że „dobre stosunki robocze” przyniosą korzyść zarówno Stanom Zjednoczonym, jak i Chinom, zauważając, że jest to również ważne dla reszty świata.

Utrzymanie tych relacji leży „w interesie wszystkich” – stwierdziła.

MFW ostrzegał w swoim ostatnim World Economic Outlook raport że nasilanie się polityki protekcjonistycznej stanowi ryzyko pogorszenia wzrostu gospodarczego.

„Szeroko zakrojone odejście od globalnego systemu handlu opartego na zasadach skłania wiele krajów do podjęcia jednostronnych działań. Intensyfikacja polityki protekcjonistycznej nie tylko zaostrzyłaby napięcia w handlu światowym i zakłóciła globalne łańcuchy dostaw, ale mogłaby również zaszkodzić w perspektywie średnioterminowej perspektywy wzrostu” – czytamy w raporcie.

— Jenni Reid z CNBC przyczyniła się do powstania tej historii

źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here