Co oznacza druga kadencja Trumpa dla firmy Intel
  • Wielkie zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach ma poważne konsekwencje dla Intela.
  • Polityka Trumpa faworyzuje krajową produkcję w USA.
  • Wyraził także sprzeciw wobec ustawy CHIPS, na którą liczy Intel.

Donalda TrumpaDecydujące zwycięstwo w wyborach ma poważne konsekwencje dla schorowanego amerykańskiego giganta chipowego Intela.

Intel, niegdyś wiodący na świecie producent chipów, traci teraz miliardy dolarów, gorączkowo tnąc koszty i poszukując nową drogę naprzód.

Uścisk Trumpa taryfyi jego niechęć do CHIPS i ustawa o naucemoże pokrzyżować plany firmy dotyczące odzyskania znaczenia – w potencjalnie dobry i zły sposób.

Trump faworyzuje amerykańską produkcję

Akcje Intela podskoczyły w środę o ponad 7%, do najwyższego poziomu od początku sierpnia.

Trump jest gorącym zwolennikiem amerykańskiej produkcji i Intel mógłby na tym zyskać. Firma jest nadal największym producentem chipów w USA, posiadającym kilka ogromnych fabryk półprzewodników w kraju. Jeśli pojawi się większa presja na produkcję półprzewodników w kraju, może to spowodować zwiększenie liczby zamówień w stronę Intela.

Jedną z obecnych strategii odzyskiwania danych firmy Intel jest budowanie jej odlewnia biznes, który produkuje chipy dla innych firm. Ten oddział desperacko potrzebuje nowych klientów. Wszelkie wsparcie inspirowane Trumpem byłoby prawdopodobnie mile widziane.

„Jako jedyna amerykańska firma projektująca i produkująca najnowocześniejsze chipy, Intel ma do odegrania niezwykle ważną rolę i nie możemy się doczekać współpracy z administracją Trumpa w zakresie tego wspólnego priorytetu” – powiedział w środę BI rzecznik Intela.

Trumpowi nie podoba się ustawa o chipsach

To jednak nie wszystkie dobre wieści. Trump był głośnym przeciwnikiem ustawy CHIPS i Science Act administracji Bidena, co zauważyli znawcy Intela.

Na kilka dni przed wyborami dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, zadał wewnętrzne pytania na ten temat. Czy w przypadku zwycięstwa Trumpa firma może stracić potencjalne wsparcie finansowe w wysokości 8,5 miliarda dolarów wynikające z tych przepisów?

Gelsinger powiedział A firma wszystkimi rękami na posiedzeniu stwierdzono, że ustawa została przyjęta przy poparciu obu partii.

Jednak Intel nie otrzymał jeszcze żadnych funduszy z ustawy CHIPS Act, a Gelsinger powiedział niedawno Bloomberg TV, że pieniądze napływają „zbyt wolno”, zwłaszcza że Intel zainwestował 30 miliardów dolarów w nowe możliwości produkcyjne.

Rzecznik Intela powiedział BI, że firma będzie kontynuować współpracę z administracją Bidena w celu sfinalizowania wypłat wynikających z ustawy CHIPS.

„Departament Handlu oświadczył publicznie, że chce zakończyć ten proces do końca roku, a my będziemy nadal robić, co w naszej mocy, aby przywrócić wiodącą pozycję USA w produkcji półprzewodników” – powiedział rzecznik.

Trump uwielbia cła

Preferowane przez Trumpa narzędzie mające na celu zwiększenie produkcji w USA jest bardziej kontrowersyjne. Ceł na import, zwłaszcza z Chin, były znakiem rozpoznawczym jego pierwszej prezydentury. Administracja Bidena kontynuowała tę strategię, ale ośmielony Trump mógłby w nadchodzących latach przenieść ją na wyższy poziom.

„Ten kraj może się wzbogacić dzięki właściwemu stosowaniu ceł” – powiedział Trump niedawno podcasterowi Joe Roganowi.

Przemysł półprzewodników ma charakter globalny, więc wszelkie cła ograniczające swobodny przepływ materiałów i komponentów w technologicznym łańcuchu dostaw stanowią potencjalny problem. Chociaż większość zaawansowanych technologicznie chipów jest produkowana na Tajwanie, wymagają one materiałów z całego świata i mogą podlegać cłom w zależności od tego, na co Trump zdecyduje się celować.

Analityk techniczny Ben Thompson napisał w środę, że stymulowanie popytu na produkty Intela jest bardziej przekonującą strategią, dodając, że cła mogą stworzyć różnicę cenową między chipami wyprodukowanymi w USA i zagranicznymi.

Problem w tym, że nie sądzę, żeby to wystarczyło, aby pomóc Intelowi (chipy są zbyt ryzykowne i zbyt tanie, aby zmienić dostawcę), ale mogłoby wystarczyć, aby zmusić TSMC do umieszczenia wiodących fabryk na amerykańskiej ziemi, ” – napisał, odnosząc się do tajwańskiego giganta produkującego chipy.

Trump ma zdecydowane poglądy na temat Tajwanu

Potencjalne zagrożenie wiszące nad Tajwanem ze strony Chin pogłębia niepewny stan branży chipów. Dzieje się tak dlatego, że większość dużych firm technologicznych, w tym Apple, polega na TSMC przy produkcji projektowanych przez siebie chipów. Trump uważa tę dynamikę za problematyczną.

„Tajwan, ukradli nasz biznes z chipami” – powiedział Roganowi w tym samym wywiadzie podcastowym.

TSMC to jedyna firma, która może niezawodnie wytwarzać najnowocześniejsze chipy na dużą skalę. Intel miał trudności z pomyślną produkcją tych zaawansowanych chipów, a nawet mniejszych wymaganych komponentów.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here