- 14-latek wynalazł przenośne urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję do wykrywania pestycydów w produktach.
- Projekt ten przyniósł mu nagrodę główną w wysokości 25 000 dolarów w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge.
- Urządzenie jest na etapie wstępnym, ale pewnego dnia może ostatecznie pomóc kupującym uniknąć pestycydów.
Kiedy 14-letniemu Sirishowi Subashowi kazano umyć produkty przed zjedzeniem, zrobił wszystko dociekający młody umysł mógłby zrobić: zadał sobie pytanie „Dlaczego?” Następnie zabrał się do pracy.
Subash nie był usatysfakcjonowany tym wyjaśnieniem mycie usuwa potencjalnie szkodliwe pestycydy z produktów. Chciał wiedzieć, jak skuteczne jest pranie, dlatego w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge postanowił wynaleźć urządzenie, które odpowie na to pytanie.
Spędził około 11 miesięcy na badaniach i opracowywaniu urządzenia, które ostatecznie stało się urządzeniem przenośnym o nazwie Pestiscand. Można go podłączyć do smartfona i wykorzystuje sztuczną inteligencję w celu wykrycia obecności niektórych pestycydów na pospolitych produktach.
Aby z niego skorzystać, należy pobrać aplikację na telefon, wskazać Pestiscand owoc lub warzywo i nacisnąć przycisk skanowania, powiedział Subash Business Insiderowi. Jeśli skaner wykryje obecność pestycydówpowinieneś ponownie przepłukać owoc lub warzywo.
„Często potrzeba wielu rund mycia, aby znacząco zmniejszyć ilość pozostałości pestycydów w produktach” – stwierdził.
Urządzenie zapewniło mu główną nagrodę w wysokości 25 000 dolarów w tegorocznej edycji konkursu 3M Young Scientist Challenge, pokonując dziewięciu innych konkurentów. Gilles Benoit, sędzia konkursu, powiedział BI pocztą elektroniczną, że częścią tego, co wyróżnia jego projekt, był jego potencjał w zakresie poprawy zdrowia i bezpieczeństwa na co dzień.
„Dieta jest w rzeczywistości jedną z głównych przyczyn narażenia na pestycydy” – powiedział BI Alexis Temkin, starszy toksykolog z Environmental Working Group, który nie był zaangażowany w konkurencję. „Istnieją dowody wskazujące, że można powiązać narażenie z dietą naprawdę poważne skutki zdrowotne.”
Niektóre pestycydy powiązano z większym ryzykiem cukrzycy typu II, raka piersi po menopauzie, wad wrodzonych i niektóre nowotwory.
Podręczne urządzenie oparte na sztucznej inteligencji, które wykrywa pestycydy
Pesticscand opiera się na nieinwazyjnej technice zwanej spektrofotometrią, która oświetla kawałek produktu, a następnie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analiz światło, które jest odbijane z powrotem w celu zidentyfikowania, jaki pestycyd, jeśli w ogóle, jest obecny.
„Jego projekt jest przykładem tego, jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej dostępna nawet dla najmłodszych naukowców” – powiedział Benoit.
W ramach wyzwania Subash przetestował cztery popularne owoce i warzywa: jabłka, szpinak, truskawkii pomidory. Następnie podzielił owoce na cztery porcje.
Pierwsze trzy partie spryskał jednym z trzech powszechnych pestycydów – azoksystrobiną, imidakloprydem lub cypermetryną – a czwartą partię dokładnie umył, aby upewnić się, że nie ma pestycydów.
Testując urządzenie, wielokrotnie skanował każdy produkt w różnych lokalizacjach, pobierając ponad 800 próbek. Pestiscand może dokładnie zidentyfikować zarówno obecność pestycydów, jak i to, który pestycyd występuje w 93% przypadków, powiedział.
Urządzenie jest wciąż w fazie wstępnej. Ostatecznie Subash ma nadzieję opracować produkt, który będzie w stanie zidentyfikować setki potencjalnych pestycydów i oszacować, ile pestycydów pozostało po pierwszym praniu, aby określić, czy konieczne jest kolejne płukanie.
Na przykład truskawki mają rowki i szczeliny, dzięki którym „zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne łatwiej zatrzymują się na nich dłużej i trudniej je zmyć” – stwierdziła Danya de Montagnac, badacz pestycydów w EWG.
Jak zmniejszyć narażenie na pestycydy
Chociaż mycie produktów może nie usunąć wszystkich pestycydów, jest to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie narażenia, powiedział de Montagnac. Zaleca mycie przez 15 do 60 sekund, w zależności od produktu – w przypadku produktów, które zazwyczaj zawierają dużo pestycydów, pierz dłużej.
Według EWG inną opcją jest kupowanie produktów organicznych, szczególnie w przypadku produktów zawierających wysoki poziom pestycydów, takich jak winogrona, jarmuż, brzoskwinie, gruszki i nektarynki.
Produkty organiczne nadal zawierają pestycydy, ale są naturalne. Temkin stwierdził, że to syntetyczne pestycydy stosowane w konwencjonalnych produktach powodują niekorzystne skutki dla zdrowia.
Właśnie dlatego produkty zawierają pestycydy nie oznacza, że należy go całkowicie unikać.
„Większość populacji już jest niejedzenie wystarczającej ilości owoców i warzyw. Dlatego w żadnym wypadku obawy związane z pestycydami nie powinny skłaniać do unikania owoców i warzyw” – stwierdził Temkin.