Jeśli kiedykolwiek był ktoś, kto miał przeciwko niej pokład, to właśnie tak Patricia Williams.

Jednak mająca 52 lata pani Pat, jak ją nazywają fani, występuje w dwóch hitowych programach telewizyjnych, jest główną aktorką w właśnie wydanym remake’u „Don’t Tell Mom the Babysitter’s Dead” i odbywała z nią trasę koncertową od lat odnoszące sukcesy jednoosobowe programy komediowe. Ona przyprowadzi program komediowy w Joy Theatre w Nowym Orleanie 18 maja.

Jednak sukces pani Pat jest niewątpliwie opowieścią o triumfie nad przeciwnościami losu.

Jej matka miała sześcioro dzieci w wieku 19 lat i sprzedawała narkotyki, aby je utrzymać – dodała. Pat była regularnie narażona na przemoc domową w swoim domu w Atlancie, a w wieku 12 lat związała się z 21-latkiem, a w wieku 15 lat była w ciąży z dwójką jego dzieci.

Sprzedawała crack, żeby kupić pieluchy dla swoich rocznych i dwuletnich dzieci, po czym trafiała do więzienia i z powrotem. I jak to zwykle bywa w świecie handlu narkotykami, często padała ofiarą przemocy.

„Kiedy zostaniesz postrzelony kilka razy, w końcu zdasz sobie sprawę, że nadszedł czas, aby zmienić ścieżkę życia” – powiedziała pani Pat. „Miałam dwójkę dzieci, które potrzebowały lepszego wzoru do naśladowania i poznałam dobrego mężczyznę, o którym wiedziałam, że się o mnie troszczy i zachęca mnie do podjęcia właściwego ruchu.

„Więc zdecydowałem się spróbować czegoś innego. Prezydent Bill Clinton zapoczątkował największy na świecie program o nazwie Program Partnerstwa Od Opieki Społecznej do Pracy, a kiedy go przeszedłem, przydzielono mi pracownika socjalnego.

Zabawne?

„Ciągle mi powtarzała, jaki jestem zabawny, ale wcale nie próbowałam być zabawna. Opowiadałam tylko historie ze swojego życia, które z pewnością były oburzające, a ona zamiast mi współczuć, śmiała się z mojego porodu” — i był zaskoczony zdolnością Pata do przekształcenia tragedii w komedię.

Mając dyplom GED w ręku, Pat myślała, że ​​chce zostać pielęgniarką, ale jako skazana za przestępcę nie mogła dostać się do szkoły pielęgniarskiej. Jej opiekunka zasugerowała, żeby spróbowała stand-upu. W 2002 roku poszła na wieczór z mikrofonem do klubu komediowego w Atlancie, zakochała się w interakcji z publicznością i od tego czasu opowiada dowcipy.

Pani Pat przez ponad dekadę aktywnie działała w klubach komediowych, pracując tymczasowo w General Motors. Następnie w 2016 roku rodzina przeniosła się do Plainfield w stanie Indiana, gdzie jej mąż został przeniesiony do pracy. To było wielkie odejście od ich dzielnicy w Atlancie.

„Jestem czarną kobietą z centrum Atlanty i nigdy nie mieszkałam w dzielnicy zamieszkanej wyłącznie przez białych” – powiedziała pani Pat. „Mówisz o szoku kulturowym! Ale dopiero zacząłem pisać dowcipy o mojej społeczności i kiedy po raz pierwszy zobaczyłem pola kukurydzy, a następną rzeczą, jaką pamiętam, było opowiadanie moich historii w podcaście Joe Rogana. Ktoś to usłyszał i przyszło Hollywood pukanie.”

W międzyczasie pracowała nad swoją autobiografią zatytułowaną „Królik” (jej pseudonim z dzieciństwa), która ukazała się w 2017 roku. Za tę książkę otrzymała nominację do nagrody NAACP Image Award.

„Występ pani Pat”

Przy całej tej uwagi nadszedł właściwy czas na rozpoczęcie programu telewizyjnego, ale przekształcenie prawdziwego dramatu pani Pat w serial komediowy wymagałoby wielu wcieleń i odpowiedniego scenarzysty. Na szczęście miała u swego boku kilku hollywoodzkich gwiazd wagi ciężkiej: producentów Lee Danielsa i Briana Grazera, którzy prowadzili ją przez cały proces.

Program został ostatecznie przejęty przez stację Fox w 2019 r., gdzie wciąż znajdował swoją publiczność, mimo że uznano, że będzie lepszy w przypadku transmisji strumieniowej, więc został przeniesiony do Hulu.

Kiedy Hulu porzuciło serial, BET+ go podjęło, a dzięki nowemu scenarzyście, Jordanowi E. Cooperowi, serial zyskał oparcie i wierną publiczność.

„Występ pani Pat”, serial poruszający różne tematy, od aborcji i strzelanin w szkołach po rasizm i narkomanię, został właśnie wybrany na czwarty sezon po nominacji do nagrody Emmy w 2022 i 2023 roku.

W październiku 2023 roku BET dodała do swojego repertuaru kolejny spektakl „Ms. Pat to rozwiązuje.” To przedstawienie na sali sądowej, w którym pani Pat jest sędzią rozpatrującym wszelkiego rodzaju spory między zwykłymi ludźmi.

„Hej, jeśli Donald Trump może być prezydentem, ja mogę być sędzią” – mówi pani Pat.

Teraz specjalna komedia Netflix

Jej odnoszący sukcesy podcast „The Patdown” emitowany już od pięciu lat oraz specjalna komedia Netflix „Y’All Want to Hear Something Crazy?” wyreżyserowany przez Roberta Townsenda i wyprodukowany przez Wandę Sykes, pani Pat jest obecnie w trakcie swojego tournée komediowego.

„Ya Girl Done Made It” odbędzie się 18 maja w The Joy Theatre w Nowym Orleanie z jednonocnym przedstawieniem.

„Chociaż kocham telewizję i film, to właśnie komedia mnie tu przyciągnęła” – powiedziała pani Pat. „Więc moja komedia zawsze będzie miała pierwszeństwo przed wszystkim innym.

„Byłam w Nowym Orleanie na festiwalu Essence i uwielbiam to miejsce, ale nigdy tam nie występowałam, więc nie mogę się doczekać, aby przeżyć to wydarzenie z publicznością. Będziemy się dobrze bawić!”

źródło