Nowe badanie opublikowane w tym tygodniu pokazuje, w jaki sposób światowa gospodarka mogłaby odzyskać miliardy dolarów tracone każdego roku z powodu urazów i chorób w miejscu pracy.

W Australii ponad 500 000 pracowników odnosi obrażenia lub zapada na choroby związane z pracą, a w 60% przypadków wymaga to wzięcia urlopu. To odpowiada około 30 miliardom dolarów, co odpowiada rocznej produkcji australijskiego sektora rolniczego.

W Kanadzie ich roczne koszty są takie same (29,4 mld CAD), w Wielkiej Brytanii wynoszą one 18,8 mld GBP rocznie, a w całej Unii Europejskiej (UE) aż 467 mld EUR rocznie.

Nowe badania opublikowane w Nauka o bezpieczeństwie ujawnia, że ​​firmy, które oferują pracownikom zdrowe warunki pracy, w tym wspierające relacje ze przełożonymi, cenią umiejętności i autonomię zawodową oraz minimalizują stres w pracy, zgłaszają znacznie mniej dni straconych w związku z roszczeniami z tytułu odszkodowania pracowniczego.

Naukowcy z Psychosocial Safety Climate Global Observatory działającego przy Uniwersytecie Australii Południowej porównali warunki pracy w 100 australijskich organizacjach z 12 000 wniosków o odszkodowania dla poszkodowanych pracowników, identyfikując w ten sposób główną przyczynę opóźnień w powrocie do pracy osób po urazie lub chorobie związanej z miejscem pracy.

Organizacje, w których panował słaby klimat bezpieczeństwa psychospołecznego (PSC), zgłosiły o 160% więcej dni wolnych z powodu obrażeń lub chorób w miejscu pracy w porównaniu z organizacjami o wysokim PSC (177 dni w porównaniu z 68 dniami).

Podobnie koszty związane z urazami lub chorobami były o 104% wyższe w organizacjach o bardzo niskim wskaźniku PSC w porównaniu z organizacjami o wysokim wskaźniku PSC (67 260 USD w porównaniu z 32 939 USD na pracownika).

Nasze odkrycia pokazują, że zdrowy klimat psychologiczny w miejscu pracy jest niezbędny, jeśli firmy chcą ograniczyć straty czasu pracy i koszty związane z urazami i chorobami w miejscu pracy.

Maureen Dollard, profesor stypendysta UniSA ARC

Badaczom udało się uniknąć jednostkowego błędu systematycznego poprzez korelację zbiorów danych na poziomie organizacji, a nie poprzez ankiety przeprowadzane wśród poszkodowanych pracowników na temat retrospektywnych badań warunków pracy.

„Oprócz silnego PSC, najważniejszymi czynnikami prognozującymi szybszy powrót do pracy były: jak satysfakcjonująca i satysfakcjonująca była praca, jak wspierający był przełożony, czy umiejętności były potencjalnie adaptowalne i jak dużą autonomię mieli w swojej roli”.

W Australii w latach 2017–2018 szacunkowo 563 000 osób doznało urazu lub choroby związanej z pracą, co stanowi 4,2% siły roboczej. W 60% przypadków wiązało się to z wzięciem urlopu, co kosztowało równowartość rocznej produkcji rolnej Australii lub 1,6% PKB kraju.

Najczęstsze zawody wymienione w danych dotyczących roszczeń obejmowały pielęgniarki, policjantów i asystentów osobistych. Urazy mięśni stanowiły większość roszczeń.

„Te wyniki dostarczają więcej dowodów na to, że ‘zdrowe’ miejsca pracy mają znaczenie” — mówi prof. Dollard. „Są one nie tylko ważne dla naszego zdrowia psychicznego i zapobiegania urazom pracowników, ale PSC jest równie ważne po urazie lub chorobie.

„Budowanie organizacji z silnym PSC pomoże zredukować czas stracony, a także obniżyć koszty poprzez lepszą profilaktykę i zarządzanie urazami”.

Źródło:

Odniesienie do czasopisma:

Dolard, MF, i in. (2024). PSC jako czynnik determinujący na poziomie organizacyjnym czas pracy utracony i wydatki poniesione w związku z urazami i chorobami w miejscu pracy. Nauka o bezpieczeństwie. doi.org/10.1016/j.ssci.2024.106602.

źródło