W miarę jak zmiany klimatu będą powodować ocieplanie się planety, można się spodziewać, że w nadchodzących dekadach wysokie temperatury otoczenia będą coraz powszechniejsze i intensywniejsze w USA i na całym świecie.

Naukowcy z Yale School of Public Health (YSPH) zbadali, jak rosnące temperatury negatywnie wpływają na zdrowie człowieka. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie The Lancet Planetary Health wykazało, że narażenie na wysokie temperatury otoczenia w czasie ciąży może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie potomstwa.

Jest to pierwsze badanie bezpośrednio oceniające związek między wysokimi temperaturami w czasie ciąży a ryzykiem zachorowania na raka u dzieci.

„Nasze badanie uzupełnia rosnącą liczbę publikacji, które podkreślają, że wysoka temperatura otoczenia nie tylko ma bezpośredni wpływ na zdrowie, ale może również być przyczyną przyszłych chorób przewlekłych” – powiedział Tormod Rogne, pierwszy autor badania i adiunkt epidemiologii w YSPH.

Naukowcy przyjrzeli się ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), najczęstszy typ nowotworu złośliwego u dzieci, którego częstość występowania wzrasta od dziesięcioleci. W USA ALL nieproporcjonalnie dotyka dzieci latynoskie.

Poprzednie badania naukowe wykazały, że większość przypadków dziecięcej ALL ma podłoże prenatalne. Narażenie na czynniki środowiskowe w czasie ciąży, takie jak zanieczyszczenie powietrza, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dziecięcej ALL.

„Podejrzewa się, że narażenie w pierwszym trymestrze ciąży ma największe znaczenie, ponieważ wtedy zachodzą najpoważniejsze zmiany rozwojowe w hematopoezie” – powiedział starszy autor i profesor epidemiologii Xiaomei Ma, odnosząc się do produkcji krwinek.

„Istnieje wiele przesłanek, by podejrzewać, że narażenie matki na wysoką temperaturę otoczenia może zapoczątkować patogenezę ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) w życiu płodowym” – dodał Rogne.

ALL – rzadki nowotwór wieku dziecięcego

Według American Cancer Society białaczka jest najczęstszym rodzajem nowotworu u dzieci i młodzieży, odpowiadając za prawie jeden na trzy nowotwory. Jednak ogólnie rzecz biorąc, białaczka dziecięca jest rzadką chorobą. Rogne powiedział, że dzieci latynoskie mają o 30-40% większe ryzyko zachorowania na ALL w porównaniu z dziećmi białymi niebędącymi Latynosami. ALL jest częstsze u chłopców niż u dziewcząt, zauważa Cancer Society.

Grupy mniejszości rasowych i etnicznych doświadczają nieproporcjonalnie dużego obciążenia narażeniem na ciepło, częściowo ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i segregację mieszkaniową. Niedawne badanie YSPH wykazało, że osoby żyjące w wydzielonych społecznościach są bardziej narażone na ciepło.

„Coraz bardziej oczywiste jest, że wysoka temperatura otoczenia w czasie ciąży ma negatywny wpływ na wyniki porodu, zwłaszcza w grupach mniejszości rasowych i etnicznych” – napisali badacze. „Jednakże bardzo niewiele wiadomo o długoterminowych wynikach dla potomstwa w wyniku narażenia na wysoką temperaturę otoczenia w czasie ciąży”.

Wzrost temperatury wiąże się ze zwiększonym ryzykiem

Zespół badawczy wykorzystał dane z kalifornijskich aktów urodzenia i California Cancer Registry, pozwalające na identyfikację przypadków ALL zdiagnozowanych u dzieci w wieku 14 lat i młodszych. Związek między temperaturą otoczenia a ALL oceniano dla każdego tygodnia ciąży i koncentrowano się na ciepłych miesiącach od maja do września.

Badanie objęło 6258 dzieci z ALL i 307 579 dzieci bez ALL. Największy związek między temperaturą otoczenia a ryzykiem ALL zaobserwowano w ósmym tygodniu ciąży, który przypada na środek pierwszego trymestru ciąży. W tym tygodniu średnia tygodniowa temperatura wynosząca 30 stopni Celsjusza (86 stopni Fahrenheita) wiązała się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem ALL w porównaniu ze średnią tygodniową temperaturą wynoszącą 10 stopni Celsjusza (50 stopni Fahrenheita).

W analizie wykorzystano badanie California Linkage Study of Early-Onset Cancers, populacyjne badanie obejmujące cały stan, które obejmowało dzieci urodzone w Kalifornii w latach 1982–2015 i u których nowotwór zdiagnozowano w Kalifornii w latach 1988–2015. Informacje na temat statusu nowotworu zebrano z California Cancer Registry, a akty urodzeń z Center for Health Statistics and Informatics, obu w ramach California Department of Public Health.

Narażenie na temperaturę otoczenia oszacowano na podstawie danych NASA Daily Surface Weather Data for North America. Naukowcy przejrzeli również akty urodzenia, aby zebrać informacje o badanej populacji, takie jak wiek ciążowy w chwili urodzenia, data urodzenia, rasa, pochodzenie etniczne, płeć, kolejność urodzenia, wiek matki i ojca, wykształcenie matki, masa urodzeniowa i sposób porodu.

Obecnie nie jest jasne, jakie potencjalne mechanizmy mogą leżeć u podstaw związku między narażeniem na ciepło otoczenia w czasie ciąży a ALL u potomstwa. Autorzy stawiają hipotezę, że może to być częściowo spowodowane zmianami epigenetycznymi, stanem zapalnym lub stresem oksydacyjnym.

Badanie zostało wsparte przez Yale Center on Climate Change and Health. Oprócz Rogne i Ma, współautorami YSPH byli Rong Wang, Pin Wang, Nicole C. Deziel, Kai Chen i Joshua L. Warren. Wkład wnieśli również Catherine Metayer ze School of Public Health na University of California, Berkeley i Joseph L. Wiemels z Keck School of Medicine na University of Southern California.

źródło