Home Aktualności Właściciele i liderzy firm z Teksasu Panhandle omawiają kryzys w zakresie opieki...

Właściciele i liderzy firm z Teksasu Panhandle omawiają kryzys w zakresie opieki nad dziećmi na rynku pracy

13

AMARILLO, Teksas (KFDA) – Fundacja Obszaru Amarillo zorganizowała dziś spotkanie informacyjne, którego celem było omówienie obecnego kryzysu w opiece nad dziećmi i jego wpływu na lokalne przedsiębiorstwa.

Liderzy społeczności i właściciele firm współpracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie opieki nad dziećmi, aby wspierać zarówno rodziny, jak i siłę roboczą.

„Opieka nad dziećmi jest trudna dla młodych rodzin i może zaistnieć konieczność podjęcia decyzji: «Czy muszę iść do pracy, czy muszę zostać w domu z dziećmi?». Jako pracodawca chcemy pomóc wypełnić tę lukę. Chcemy mieć pewność, że będziemy mogli zaoferować świadczenia, które pozwolą im wysłać je do placówek opieki nad dziećmi i nadal przychodzić do pracy” – powiedział William Ware, prezes Amarillo National Bank i członek zarządu Amarillo Area Foundation.

Wielu rodziców ma trudności ze znalezieniem niedrogich i wysokiej jakości opcji opieki nad dziećmi. Sytuację pogarsza niedobór pracowników zajmujących się opieką nad dziećmi, wynikający z niskich wynagrodzeń i trudnych warunków pracy.

Kiedy pracownicy nie mogą zapewnić niezawodnej opieki nad dziećmi, borykają się z większą absencją, zmniejszoną produktywnością i wyższym poziomem stresu. Z komunikatu prasowego wynika, że ​​pracodawcy z kolei doświadczają wyższej rotacji pracowników, wyższych kosztów rekrutacji i szkoleń oraz niższej ogólnej produktywności.

„Głównym celem było zaangażowanie naszej społeczności biznesowej i zrozumienie, że dostęp do opieki nad dziećmi jest problemem biznesowym. I nie jest to tylko problem rodzinny, nie jest to tylko problem dostawcy usług, to jeden z powodów, dla których ludzie nie mogą wrócić do pracy. Dzieje się tak wtedy, gdy ludzie nie mogą zatrzymać naszej siły roboczej, ponieważ koszty opieki nad dziećmi osiągnęły taki poziom, że nie stać ich na pracę i opiekę nad dziećmi” – powiedziała Keralee Clay, starszy wiceprezes Fundacji Amarillo Area.

„Będzie więcej spotkań, szkoleń na temat propagowania idei i szkoleń na temat sposobów bycia bardziej przyjaznym rodzinie w miejscu pracy, niezależnie od tego, czy zatrudniasz dwóch, czy 2000 pracowników” – mówi Clay.

Rozwiązanie tych problemów ma kluczowe znaczenie dla stworzenia stabilnej i produktywnej siły roboczej, podczas gdy liderzy społeczności nadal dyskutują o rozwiązaniu.

źródło