Waszyngtońska „Karta praw striptizerek” stanowi przykład ochrony pracowników branży rozrywkowej dla dorosłych – Świat Ludu

Zrzut ekranu z reportażu lokalnej telewizji

Branża rozrywki dla dorosłych w USA jest taka w dużej mierze nieuregulowane. Chociaż tylko Kalifornia i Massachusetts wymagają, aby placówki traktowały dorosłych artystów, odnosząc się tutaj wyraźnie do striptizerek i tancerzy jako pracowników, w większości stanów nie obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące striptizu.

Oznacza to, że większość klubów zatrudnia tancerzy jako niezależnych wykonawców, co daje placówkom przestrzeń prawną do wprowadzania wyzysku praktyk biznesowych w przypadku braku rygorystycznych przepisów chroniących prawa dorosłych artystów jako pracowników.

Stan Waszyngton przyjął niedawno ustawę zwaną „Karta Praw Striptizerek”, który porusza szeroki zakres kwestii związanych z ochroną miejsca pracy, związanych z branżą rozrywkową dla dorosłych. Jest to bezprecedensowy akt prawny, który, miejmy nadzieję, utoruje drogę podobnym przepisom w innych stanach USA.

Długotrwałe podejście moralistyczne i silne piętno wokół osób pracujących w branży rozrywki dla dorosłych doprowadziło do powstania niebezpiecznych i dyskryminujących środowisk pracy dla striptizerek w USA. wskazywanie badań na potrzebę zreformowania przepisów dotyczących branży rozrywkowej dla dorosłych, zwłaszcza usług seksualnych, w celu ograniczenia szkód, jakie kryminalizacja tej branży powoduje dla osób w niej zatrudnionych. Jednak decydenci reagują bardzo powoli.

Było jednak kilka wyjątków; na przykład w 2019 r. w Minneapolis wydał rozporządzenie podobny do waszyngtońskiego, skupiający się na zdrowiu, bezpieczeństwie i kwestiach finansowych tancerzy, na podstawie badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Minnesocie. Tancerze biorący udział w badaniu zgłosiło, że środowiska klubów ze striptizem stanowią wyzysk ekonomiczny i szkodliwe, w tym molestowanie werbalne, naciski do wykonywania komercyjnych czynności seksualnych, a nawet molestowanie i napaść na tle seksualnym ze strony kierownictwa i klientów.

Poważnym problemem, z jakim borykają się dorośli artyści w całym kraju, jest konieczność pracy jako niezależni wykonawcy w większości stanów, gdzie prawo nie stanowi inaczej. Lokale rozrywkowe preferują tę konfigurację i często zwodzą striptizerki iluzją wolności, jaką daje praca jako niezależny wykonawca. W rzeczywistości oznacza to, że kluby nie muszą płacić im pensji, striptizerki można zmusić do uiszczania opłaty za występy w lokalu, zwanej opłatą za zakwaterowanie, a kluby mogą nawet stosować strategie ograniczające dawanie tancerzom napiwków. Ponadto tancerze nie korzystają z opieki zdrowotnej ani zwolnień lekarskich, mogą zostać zwolnieni w dowolnym momencie i nie są chronieni przepisami antydyskryminacyjnymi.

Waszyngtońska „Karta praw striptizerek” porusza większość tych kwestii i, co bardzo ważne, ma na celu wyeliminowanie molestowania seksualnego oraz przemocy fizycznej i psychicznej, które są regularnie popełniane wobec dorosłych artystów.

Karta Praw Striptizerek

Ustawa została uchwalona w marcu 2024 r. i nakłada na placówki rozrywki dla dorosłych obowiązek zapewnienia striptizerkom szkoleń dotyczących wykorzystywania seksualnego i molestowania w miejscu pracy. Zgodnie z przepisami lokale muszą zainstalować przycisk alarmowy w pokojach, w których animatorzy mogą przebywać sami z klientami, aby mogli poprosić o pomoc w przypadku napaści lub podejrzenia, że ​​mogą doznać krzywdy.

Placówki mają także obowiązek zatrudniać co najmniej jednego pracownika ochrony. Ponadto kluby muszą posiadać prostą procedurę postępowania w przypadku ataków na artystów. Obejmuje to dokumentowanie i zgłaszanie sprawy policji oraz prowadzenie rejestru klientów, którzy już wcześniej napadli na tancerzy i którym zabroniono wstępu do lokalu. Moduł szkoleniowy powinien obejmować także szkolenie z pierwszej pomocy, gdyż ryzyko odniesienia obrażeń fizycznych jest stosunkowo duże ze względu na charakter pracy.

Ponadto prawo wymaga, aby placówki rozrywkowe dla dorosłych informowały swoich animatorów o ich prawach do pracy w charakterze niezależnych wykonawców lub pracowników oraz o różnych aspektach finansowych dostępnych opcji. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie narastającego zadłużenia tancerzy, gdy z jakiegokolwiek powodu nie są w stanie zarobić wystarczającej ilości pieniędzy na opłacenie „opłat za wynajem sceny lub dom” oraz ograniczają wysokość tych opłat.

Uchwalenie w Waszyngtonie „Karty Praw Striptizerek” było możliwe głównie dzięki wieloletniej kampanii związki artystów dorosłych I oddolne organizacje społeczne walcząc o uznanie ich jako pracowników. Zbyt długo narracja o wiktymizacji dorosłych artystów estradowych, gdy ofiary były zmuszane do pracy w branży, przyczyniała się do tego, że decydenci przeoczali ich prawa jako pracowników. Idzie to ramię w ramię z normalizacją molestowania seksualnego popełnianego wobec striptizerek postrzeganego jako „część pracy”.

Siła związków striptizerek

Najlepszym sposobem ochrony dorosłych artystów estradowych przed wyzyskiem i dyskryminacją praktyk biznesowych, niebezpiecznym środowiskiem pracy i przemocą na tle seksualnym w miejscu pracy jest wdrożenie przepisów i przepisów opartych na ich głosach i doświadczeniach, w oparciu o ich potrzeby.

Przypadek kalifornijskich organizacji striptizerek pokazuje, że pozytywne zmiany można osiągnąć dzięki wspólnej pracy i wytrwałości. Tancerze z Kalifornii zaczęli organizować się po 2019 roku na mocy nowego stanu prawo dotyczące statusu zatrudnieniai po ponad roku strajków, w 2023 roku, pozwolono im na to stworzyć ich związek.

Choć jest to kluczowe zwycięstwo, striptizerki nadal negocjują ze sprzeciwiającymi się związkowi właścicielami klubów warunki umów o pracę. Batalia prawna została rozstrzygnięta, ale walka o bezpieczne warunki pracy, uczciwe zasady zatrudniania i zwalniania oraz środki bezpieczeństwa trwa nadal.

Dorośli animatorzy muszą mieć możliwość zgłaszania wszelkich przypadków molestowania, których doświadczają, i muszą czuć się bezpiecznie w godzinach pracy. Należy zdenormalizować ich wykorzystywanie seksualne. Temat ten był zaniedbywany zbyt długo i należy do niego podejść ze współczuciem, stosując dobre praktyki w zakresie kształtowania polityki i angażując osoby najbardziej dotknięte – samych dorosłych animatorów.

Miejmy nadzieję, że wiele innych stanów USA zacznie podejmować działania zapewniające striptizerkom odpowiednią ochronę prawną przed przedsiębiorstwami wyzyskującymi oraz takie samo traktowanie i szacunek jak każdemu innemu pracownikowi.

Podobnie jak w przypadku wszystkich felietonów i artykułów analitycznych opublikowanych przez People’s World, ten artykuł odzwierciedla poglądy jego autora.

Mamy nadzieję, że doceniłeś ten artykuł. Na Świat Ludowywierzymy, że wiadomości i informacje powinny być bezpłatne i dostępne dla wszystkich, ale potrzebujemy Twojej pomocy. Nasze dziennikarstwo jest wolne od wpływów korporacji i zapór płatniczych, ponieważ jesteśmy całkowicie wspierani przez czytelników. Tylko Wy, nasi czytelnicy i sympatycy, sprawiacie, że jest to możliwe. Jeśli lubisz czytać Świat Ludowy i historie, które ci przedstawiamy, proszę wesprzyj naszą pracę, przekazując darowiznę lub zostając comiesięcznym darczyńcą już dziś. Dziękuję!


WSPÓŁPRACOWNIK

Liz Hahn




źródło