Amerykańska senator Elizabeth Warren oświadczyła we wtorek, że chce nałożyć nową odpowiedzialność na „dyrektorów korporacji, którzy plądrują nasz system opieki zdrowotnej”.

Warren ogłosił nowe przepisy po drugiej stronie ulicy od Centrum Medycznego św. Elżbiety w Brighton. St. Elizabeth’s jest jednym z ośmiu szpitali Steward Health Care w Massachusetts, których przyszłość po Steward jest niepewna złożył wniosek o upadłość w zeszłym miesiącu.

Demokratka z Cambridge stwierdziła, że ​​jej projekt ustawy, nazwany ustawą o przestępstwach korporacyjnych przeciwko opiece zdrowotnej, ma na celu dopilnowanie, aby firmy i kadra kierownicza private equity „zrozumiały, że nie mogą przychodzić do naszych szpitali, wysysać z nich całej wartości, rozdawać na siebie pieniędzy i wychodzić za pustą skorupą, w której ludzie nie mogą uzyskać potrzebnych im usług.

„Ta grabież ma miejsce w całym kraju, od szpitali, przez domy opieki, po praktyki dostawców, a kadra kierownicza korporacji zgarnia pieniądze i unika jakiejkolwiek odpowiedzialności” – powiedział Warren. „Powiem to bez ogródek: ograniczenie chciwości private equity i korporacji w naszym systemie opieki zdrowotnej zabija ludzi”.

Warren powiedział, że ustawa pozwoliłaby na osadzenie w więzieniu dyrektorów placówek służby zdrowia, jeśli „ograbienie” szpitala lub domu opieki doprowadziłoby do śmierci pacjenta. Według biura Warrena uprawniałoby to także prokuratorów generalnych stanowych i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych do odzyskania odszkodowań od dyrektorów, którzy „rabują” szpitale.

Rzecznik Stewarda odmówił komentarza w sprawie projektu ustawy.

Steward Health Care powstał w 2010 roku, kiedy Cerberus Capital Management nabył system sześciu katolickich szpitali non-profit w Massachusetts. Cerberus był właścicielem firmy Steward przez około 10 lat, a następnie w 2020 r. przeniósł swój pakiet kontrolny do grupy zarządzającej składającej się z lekarzy Steward, na której czele stoi dyrektor generalny dr Ralph de la Torre. Cerberus powiedział, że system był „finansowo zdrowy„w momencie zawierania transakcji.

Ellen MacInnis, pielęgniarka pracująca w szpitalu St. Elizabeth’s od 26 lat, stwierdziła, że ​​rozumie, że private equity polega na generowaniu zysków dla inwestorów.

„Mam plan emerytalny. Chcę zarobić trochę pieniędzy. Oczywiście. Kto nie chce tego zrobić?” powiedziała po konferencji prasowej Warrena. „Naprawdę żałuję, że Steward odbiera nam tak wiele zasobów i tak utrudnia opiekę nad pacjentami, a także tak bardzo ogranicza nas w personelu, co powoduje, że musimy podejmować decyzje i segregować nasze zasoby”.

Rachunek Warrena, który ona – dokuczano podczas kwietniowego przesłuchania w Izbie Reprezentantówdodałoby również wymogi dotyczące sprawozdawczości finansowej dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną i ograniczyłoby szpitalom otrzymującym fundusze federalne możliwość sprzedaży swoich aktywów funduszom inwestycyjnym zajmującym się nieruchomościami.

W 2016 r. Steward sprzedał grunty pod swoimi szpitalami spółce Medical Properties Trust. Cerberus stwierdził, że transakcja ta wygenerowała „znaczną dywidendę” dla inwestorów i de la Torre, a także przekazała systemowi 485 mln dolarów na „inwestycję w platformy opieki zdrowotnej” i lepszą realizację opieka.

Tego typu transakcje dotyczące nieruchomości przykuły również uwagę legislatorów stanowych. Gruntowna ustawa o reformie opieki zdrowotnej, przyjęta w zeszłym miesiącu przez Izbę Massachusetts, zakazywałaby szpitalom dzierżawienia gruntów na terenie głównego kampusu od funduszu inwestycyjnego zajmującego się nieruchomościami, na zasadzie praw nabytych w przypadku tych, którzy mają istniejące umowy dzierżawy.

Tymczasem urzędnicy stanowi i federalni obserwują, co się stanie, gdy przed sądem federalnym w Teksasie toczy się postępowanie upadłościowe Stewarda. Warren stwierdziła, że ​​jej priorytetem jest zapewnienie, że w tym procesie „na pierwszym miejscu znajdą się pacjenci i społeczności”.

Doktor Robbie Goldstein, stanowy komisarz ds. zdrowia publicznego, powiedział w poniedziałek, że jego wydział „upewnia się, że dysponujemy odpowiednimi zasobami, aby móc działać, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

„Myślę, że gubernator dość jasno dała do zrozumienia, że ​​chciałaby, aby Steward sprzedał wszystkie swoje obiekty w Massachusetts nowemu operatorowi i współpracujemy z gubernatorem i całą administracją, aby tak się stało” – powiedział Goldstein. „Jesteśmy również przygotowani na wszystko, co może wydarzyć się w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy”.

Stowarzyszenie Pielęgniarek Massachusetts wzywa rząd stanowy do wykorzystania swojej władzy i zasobów „w celu zapewnienia przetrwania” szpitali będących własnością Stewarda, powiedziała we wtorek przewodnicząca MNA Katie Murphy, popierając ustawę Warrena.

Przedstawiciel stanu Kevin Honan, reprezentujący Brighton, powiedział, że St. Elizabeth’s jest głównym pracodawcą i „niezwykle ważną instytucją dla naszej okolicy”.

„Lokalne firmy są zależne od ludzi stąd, którzy robią zakupy w ich sklepach i chodzą do restauracji” – powiedział dziennikarzom Honan. „Przez lata byli wielkimi zwolennikami sportu młodzieżowego w tej okolicy i programów opieki zdrowotnej dla seniorów w ośrodku dla seniorów. Właśnie zapewnili tej społeczności wiele usług”.źródło