Prezydent Biden zaproponowany nowe przepisy we wtorek, 3 lipca, dotyczące nadmiernego ciepła w miejscu pracy. Pierwszy w swoim rodzaju środek ochrony przed urazami związanymi z upałem ochroni około 36 milionów pracowników w USA. Należą do nich robotnicy rolni, pracownicy w branży dostaw i budownictwa, architekci krajobrazu oraz pracownicy zatrudnieni wewnątrz magazynów, fabryk i kuchni.

Przemawiając w Centrum Operacji Awaryjnych w Waszyngtonie, Prezydent powiedział, że „ekstremalne upały są najczęstszą przyczyną śmierci związaną z pogodą w Stanach Zjednoczonych — z powodu ekstremalnych upałów umiera więcej ludzi niż z powodu powodzi, huraganów i tornad razem wziętych”.

W zeszłym roku, rekordowa liczba 2300 osób w USA zmarło z powodu chorób związanych z upałem, według Agencja prasowa Associated Press analiza.

Chociaż w kilku stanach (Kalifornia, Kolorado, Minnesota, Oregon i Waszyngton) obowiązują normy dotyczące narażenia na ciepło w miejscu pracy, w USA nie ma żadnych federalnych zabezpieczeń. Społeczność biznesowa ma konsekwentnie sprzeciwiał się takie przepisy, New York Times raporty.

Zgodnie z proponowanym przepisem pracodawcy musieliby identyfikować „zagrożenia związane z upałem”, opracowywać plany reagowania w sytuacjach awaryjnych i zapewniać szkolenia pracownikom i przełożonym na temat oznak i objawów chorób związanych z upałem. Pracodawcy musieliby również wprowadzać przerwy na odpoczynek, zapewniać cień i wodę oraz „aklimatyzację do upału dla nowych pracowników”.

Kryzysy cieplne narastają na całym świecie

Pod koniec zeszłego miesiąca, 100 milionów Amerykanów znajdowały się pod „kopułą ciepła” w 27 stanach, a temperatury sięgały nawet 90, a nawet 100 stopni Fahrenheita. Przedtem okres ekstremalnego i uporczywego upału dotknęło Meksyk i niektóre części Ameryki Środkowej od końca maja do początku czerwca, zabijając co najmniej 125 osób.

Nadmierne ciepło nie miało wpływu tylko na kontynent północnoamerykański. Przynajmniej Zginęło 1301 osób podczas corocznej pielgrzymki Hadżdż do Mekki w Arabii Saudyjskiej, gdy obszar ogarnęła paląca fala upałów. Temperatury czasami przekraczały 122 Fahrenheita.

Światowa Organizacja Zdrowia mówi że kryzysy humanitarne związane z falami upałów, pożarami lasów, powodziami, burzami tropikalnymi i huraganami stają się coraz częstsze, bardziej intensywne i bardziej dotkliwe.

Same w sobie, pojedyncze przypadki rekordowych upałów nie są niczym niezwykłym. To trend globalnego ocieplenia jest niepokojący. Według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, średnia temperatura powierzchni w 2023 r. był najcieplejszym odnotowanym rokiem od rozpoczęcia prowadzenia pomiarów w 1880 r. Ogólnie rzecz biorąc, planeta była w 2023 r. cieplejsza o około 2,45 stopnia Fahrenheita (1,36 stopnia Celsjusza) niż średnia odnotowana w latach 1850–1900. Co godne uwagi, dziesięć najcieplejszych lat w 174-letnim okresie prowadzenia pomiarów w USA wszystkie miały miejsce między 2014 a 2023 rokiemwedług Narodowej Agencji ds. Oceanów i Atmosfery.

Zmiana klimatu odnosi się do długoterminowych zmian temperatur i wzorców pogodowych. Takie permutacje mogą być naturalne, ze względu na zmiany aktywności słońca lub duże erupcje wulkaniczne. Jednak działalność człowieka pozostawiła duży ślad węglowy, który był główny czynnik zmiany klimatuwedług większości klimatologów. Dzieje się tak głównie ze względu na spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, ponieważ generuje to emisję gazów cieplarnianych, które otaczają ziemię, co może zatrzymywać ciepło słoneczne i w efekcie podnosić temperaturę.

Oprócz wpływu na ekosystemy i wzorce pogodowe, zmiana klimatu może mieć głęboki wpływ na zdrowie człowieka. Wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności fal upałów, tak samo dzieje się z wieloma innymi Zagrożenia dla zdrowiaJak Wiadomości STAT wytyczne.

Do bardziej widocznych zagrożeń zalicza się wyczerpanie cieplne, które objawia się nagłą utratą wody i soli w wyniku obfitego pocenia; udar cieplny, który występuje, gdy temperatura ciała wzrasta tak szybko i w takim stopniu, że układ chłodzenia przestaje działać, co skutkuje zmniejszonym poceniem.

Jednak dla większości wrażliwych populacji skutki ciepła nie są aż tak oczywiste. W tym kontekście nadmierne ciepło może być cichy zabójcaDopiero po tygodniach lub miesiącach, gdy naukowcy badają dane dotyczące śmiertelności, zauważają gwałtowny wzrost liczby zgonów po przedłużających się falach upałów. Ponad 70 000 takich zgonów miało miejsce w Europie zeszłego lata.

Coraz częściej występują choroby przenoszone przez żywność, wodę i owady. Na przykład kleszcze i inne owady, zwiększają swój zasięg. Ten choroby stanowiące zagrożenie wkraczają na wcześniej nie dotknięte regiony, ponieważ ocieplenie trwa. Należą do nich wirus Zachodniego Nilu, gorączka denga, gorączka chikungunya, Zika, malaria i leiszmanioza.

Dane WHO wskazują, że dwa miliardy ludzi nadal brakuje bezpiecznej wody pitnej. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci opisuje problemy niedoboru wody i zanieczyszczenia, które mogą być spowodowany odpowiednio przez poważne susze i powodzie. W szczególności powodzie mogą wprowadzać toksyny i patogeny do upraw, powodując choroby przenoszone przez żywność. Około 600 milionów ludzi na świecie cierpi rocznie. Dzieci poniżej piątego roku życia stanowią 30% zgonów spowodowanych przez żywność.

Wdychanie gorącego, wilgotnego powietrza może pogorszyć stan zdrowia układu oddechowego, np. astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Pulmonologiczne wyjaśnia. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami układu krążenia lub czynnikami ryzyka są w grupie ryzyka. większe ryzyko wystąpienia skutków związanych z narażeniem na ekstremalne ciepłoniedawne badanie opublikowane przez Leonard Davis Institute na University of Pennsylvania pokazuje. Te niekorzystne skutki zdrowotne mogą obejmować szybkie tętno, odwodnienie, zawał mięśnia sercowego i udar.

Ponadto, z siedzibą w USA badanie sugeruje, że wzrastająca częstotliwość i intensywność fal upałów jest związana z porodami przedwczesnymi. Ponadto, nadmierne ciepło może stanowić szczególnie wysokie ryzyko zgonów wśród osób chorych psychicznie.

Podsumowując, ekstremalne temperatury – zimno i gorąco –zabić pięć milionów ludzi roczniebadanie poddane recenzji przez ekspertów Lancet Planetary Health Detale.

Jak ja zgłoszono w zeszłym roku, obecnie na całym świecie więcej ludzi umiera z zimna niż z gorąca. Ale zmiany klimatyczne powodują, że proporcje te stale się zmieniają, ponieważ liczba zgonów z powodu upałów wzrasta, a liczba zgonów związanych z zimnem maleje.

Przewiduje się, że w latach 2030–2050 nastąpią zmiany klimatyczne powodują około 250 000 dodatkowych zgonów roczniegłównie w wyniku niedożywienia, malarii, biegunki i stresu cieplnego. Jak to zwykle bywa, kraje rozwijające się będą najmniej zdolne do radzenia sobie.

A jako Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom powtarzawpływ zmian klimatycznych na zdrowie ludzi w USA nie będzie odczuwany w ten sam sposób przez wszystkich. W zależności od wieku, zasobów ekonomicznych i lokalizacji ludzie będą narażeni na różne poziomy ryzyka.

W obliczu rosnących zagrożeń dla zdrowia związanych z upałami administracja Bidena proponuje nowe przepisy federalne mające na celu ochronę 36 milionów pracowników.

źródło