Od tego czasu minęły ponad trzy dekady Tim BurtonKlasyk z 1990 roku „Edward Nożycoręki” urzekł widzów swoją kapryśną, ale przejmującą opowieścią. W roli głównej Johnny’ego Deppa jako tytułowy bohater film odniósł komercyjny sukces, przynosząc na całym świecie dochody w wysokości 86 milionów dolarów przy skromnym budżecie wynoszącym 20 milionów dolarów. Niedawno dzięki filmowi dokumentalnemu reżysera wyszły na jaw nowe szczegóły dotyczące procesu castingu do tej kultowej roli Tara Wood zadebiutował na Festiwalu Filmowym Tribeca.

W dokumencie 61-letni Depp ujawnia, że ​​mnóstwo gwiazd z najwyższej półki, w tym Toma Hanksa, Michaela JacksonaI Toma Cruise’abrano pod uwagę rolę Edwarda Nożycorękiego. Depp nawet zażartował, że Cruise „był bliski zagrania Edwarda Nożycorękiego – historia prawdziwa”, jak donosi „The Times” Ludzie.

©Getty Images
Toma Hanksa, Michaela Jacksona i Toma Cruise’a

W tym czasie Depp grał w popularnym serialu stacji Fox „21 Jump Street” i była to rola, która go zaszufladkowała. Pragnąc zerwać z tym wizerunkiem, Depp szukał ról, które pozwoliłyby mu wykazać się wszechstronnością aktora. Swoją rolę w filmie Johna Watersa „Cry-Baby” z 1990 r. postrzegał jako kluczowy krok w tym nowym kierunku i próbował nawet zostać zwolniony, aby szukać innych możliwości.

Kiedy Depp natknął się na scenariusz do „Edwarda Nożycorękiego” autorstwa Burtona i Karolina Thompsonpoczuł natychmiastową i głęboką więź z tą postacią. „Pisanie było piękne. Postać była piękna. Przypuszczam, że (przyciągało) mnie emocjonalnie to, że Edward był mną. To jest dokładnie to, co powinienem robić” – pomyślał Depp.

Pomimo tej silnej więzi Depp zdawał sobie sprawę z ostrej rywalizacji o tę rolę. Jego agent poinformował go o zainteresowaniu hollywoodzkich gwiazd wagi ciężkiej, takich jak Hanks, Jackson i Cruise. To doprowadziło Deppa do zwątpienia w swoje szanse, co skłoniło go do poinformowania swojego agenta, aby odwołał spotkanie z Burtonem. Jej odpowiedź była stanowcza: „Czy zwariowałeś?”

"Syreny" Premiera©GettyImages

Zwątpienie Deppa wynikało z panującego wówczas w branży sposobu myślenia, który często klasyfikował aktorów jako gwiazdy telewizyjne lub filmowe, a rzadko jedno i drugie. „To było dziwne, bo zawsze masz w czaszce tego drania, który mówi: „No dalej, stary”. Jesteś aktorem telewizyjnym” – wspomina Depp.

Niemniej jednak Depp spotkał się z Burtonem i ostatecznie dostał tę rolę, co zapoczątkowało owocną i trwałą współpracę, która obejmuje takie filmy jak „Sleepy Hollow” oraz „Charlie i fabryka czekolady”.

Oryginalny kostium używany na ekranie, noszony przez©GettyImages
Oryginalny kostium używany na ekranie, noszony przez Johnny’ego Deppa w filmie „Edward Nożycoręki” na wystawie w Profiles In History w Calabasas, na północny zachód od centrum Los Angeles, 19 lipca 2012 r. w Kalifornii

Pisarka Caroline Thompson również rzuciła światło na proces castingu w wywiadzie przeprowadzonym w 2020 roku Wtajemniczonyujawniając, że Michael Jackson aktywnie kontynuował tę rolę. Jednak Burton zdecydował się nie zabiegać o tę rolę Jacksona.

Te nowo odkryte informacje dodają intrygującą warstwę do dziedzictwa „Edwarda Nożycorękiego”, podkreślając nieoczekiwany charakter obsady Deppa i jej wpływ na transformację jego kariery.

źródło