Strong National Museum of Play ogłosiło, że pięć gier dołączy w tym roku do Światowej Galerii Sław Gier Wideo: Asteroidy, Tajemnica, Resident Evil, UltimaI SimCity. Te pięć gier wyprzedzić inne klasykitak jak Neopety, MetroidI Profesjonalny skater Tony’ego Hawkaaby zająć miejsce w 10. klasie World Video Game Hall of Fame.

Ostatni rok, Projektantka mody Barbie, Przestrzeń komputerowa, Ostatni z nas, I Sporty Wii udało się do Światowej Galerii Sław Gier Wideo. Klasa inductees z roku 2024 dołączy do tych tytułów w ramach rotundy World Video Game Hall of Fame w Strong Museum, która jest częścią wystawy ESL Digital Worlds. Grupa zwana Międzynarodowym Komitetem Doradczym ds. selekcji, składająca się według Strong Museum z „dziennikarzy i naukowców zaznajomionych z historią gier wideo i ich rolą w społeczeństwie”, głosuje nad wybranymi grami. Publiczność również głosowała, a trzy gry, na które głosowała najwięcej publiczności, zostały dodane do jednej karty do głosowania.

Te pięć gier wywarło wpływ na różne części branży gier wideo, m.in Asteroidy wyrobiła sobie markę jako najlepiej sprzedająca się gra zręcznościowa na Atari na monety; Tajemnica w prezentowaniu jego kultowego, pomysłowego świata; SimCity poprzez zdefiniowanie gatunku symulacji budowy miasta; Ultima nadawanie tonu grom RPG w świecie fantasy; I Resident Evil umieszczając survival horror na mapie. Oto jak Muzeum Mocne opisało gry i ich wpływ na branżę:

O Asteroidy: Wydany w 1979 roku Atari Asteroidy oferowała graczom wymagającą rozgrywkę, olśniewającą grafikę i intensywne efekty dźwiękowe w pełnej akcji scenerii kosmicznej. Gra szybko wyparła popularną Kosmiczni najeźdźcy w wielu salonach gier i sprzedała się w ponad 70 000 egzemplarzy, stając się najlepiej sprzedającą się grą Atari na monety. Domowa wersja gry – udostępniona na Atari 2600 – wyniosła popularność gry na nowy poziom, wprowadzając ją do milionów salonów.

Mówi Jeremy Saucier, zastępca wiceprezesa ds. interpretacji i gier elektronicznych: „Dzięki niekończącym się wariantom i przeróbkom na dziesiątkach platform salonowych, domowych, przenośnych i mobilnych, Asteroidy stworzył prostą, ale wymagającą grę o wysadzaniu kamieni w jedną z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych gier wideo wszechczasów.

O Tajemnica: Wydany przez Broderbund w 1993 roku, Tajemnica powitała graczy w hipnotyzującym świecie tajemniczych zagadek i zapadających w pamięć widoków. Gra wykorzystał wczesną technologię CD-ROM – która oferowała dużą pojemność, ale długi czas ładowania. Jednakże dyski dobrze komponowały się z powolnym, kontemplacyjnym stylem gry i pozwalały na zanurzenie się gracza w poziom niespotykany wcześniej w grach komputerowych. Tajemnica stała się najlepiej sprzedającą się grą komputerową lat 90., sprzedając się w ponad sześciu milionach egzemplarzy.

Mówi Kristy Hisert, menadżer ds. kolekcji: „Niewiele innych gier może się z tym równać Tajemnicazdolność otwierania wyobraźniowych światów. Było to dzieło artystycznego geniuszu, które poruszyło wyobraźnię całego pokolenia graczy gier komputerowych, a jego wpływ można zobaczyć w wielu współczesnych grach z otwartym światem.

O Resident Evil: Chociaż nie była to pierwsza gra wideo typu horror, Resident Evil (Lub Zagrożenie biologiczne jak to było znane w Japonii) była pierwszą grą, która spopularyzowała gatunek „survival horror”. Stworzona przez reżysera gry Shinjiego Mikamiego i wydana przez Capcom w 1996 roku, Resident Evil zapoczątkowała wartą miliardy dolarów franczyzę medialną, jednocześnie pokazując, że gry wideo mogą oferować rozrywkę dla dorosłych starszym nastolatkom i dorosłym. Od 2022 roku filmy oparte na serii Resident Evil zarobiły łącznie ponad 1,2 miliarda dolarów.

Mówi Lindsey Kurano, kurator gier wideo: „Resident Evilpołączenie tandetnych dialogów z filmów klasy B, wciągającej rozgrywki i mrożącego krew w żyłach napięcia sprawiło, że stała się ona ulubioną grą graczy poszukujących bardziej dojrzałych gier wideo i pomogła w ugruntowaniu pozycji jednej z najtrwalszych serii gier.”

O SimCity: Wydany przez Maxisa w 1989 roku, SimCity pomógł poszerzyć grono odbiorców gier wideo, oferując symulator budowania miasta, który spodobał się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Czerpiąc z rzeczywistych zasad projektowania urbanistycznego, pozwolił graczom zbudować własne miasto i reagować na stale zmieniające się problemy. Gra wygenerowała liczne sequele i odgałęzienia — takie jak osoba wprowadzona do World Video Game Hall of Fame w 2016 roku Simowie — i wpłynął na rozwój wielu gier symulacyjnych budowania miast, a nawet gier strategicznych czasu rzeczywistego, takich jak Rozkazuj i zwyciężaj I Era imperium.

Mówi Aryol Prater, specjalista ds. badań nad zabawą i kulturą Czarnych: „Symulacje to jedne z najstarszych form gier wideo, ale niewiele z nich cieszyło się taką popularnością, wpływem i siłą SimCity. W czasach, gdy wiele osób myślało o grach wideo w kategoriach strzelanek zręcznościowych lub platformówek konsolowych, SimCity przypadł do gustu graczom, którzy chcieli stymulującej intelektualnie zabawy na nowo zakupionych komputerach osobistych.”

O Ultima: Ultima: Pierwsza Era Ciemności pomógł zdefiniować gatunek komputerowego odgrywania ról. Zaprojektowany przez Richarda Garriotta i wydany w 1981 roku, Ultima połączona mechanika RPG, ogromny fikcyjny świat oraz motywy fantasy i science fiction. Ultimainnowacyjna rozgrywka położyła podwaliny pod jedną z najtrwalszych i najbardziej wpływowych serii gier wszechczasów (z ośmioma sequelami). Wielu czołowych projektantów gier przypisuje mu inspirację do tworzenia późniejszych gier RPG, takich jak Wyprawa Smoka I Final Fantasy.

Mówi Andrew Borman, dyrektor ds. konserwacji zasobów cyfrowych: „Ultima pomógł zdefiniować gatunek komputerowych gier RPG. Chociaż może nie jest to powszechnie znana nazwa, gra i seria, którą stworzyła, są legendarne wśród fanów gier RPG i twórców gier na całym świecie.

źródło