Nadchodzący Galaxy Watch firmy Samsung łączy dane z badania UGA i technologie AI

Dlaczego czujemy się zmęczeni i ospali jednego dnia, a następnego pełen energii?

Chociaż przy pomiarze poziomu energii należy brać pod uwagę wiele czynników, użytkownicy nadchodzącego zegarka Galaxy Watch mogą być bliżej odpowiedzi na te pytania na podstawie spersonalizowanego Wyniku Energetycznego, wspólnego pomiaru opracowanego przez firmę Samsung i Uniwersytet Georgii.

Aby ulepszyć cyfrowe doświadczenie opieki zdrowotnej, firma Samsung Research nawiązała współpracę z Patrickiem O’Connorem, profesorem Wydziału Kinezylogii w Mary Frances Early College of Education, w celu zaprojektowania nowy pomiar rejestrujący energię jako dzienny wynik.

Choć obiektywny pomiar energii jest trudny, szeroko zakrojone badania O’Connora nad ćwiczeniami i psychobiologią dostarczają podstaw do identyfikacji związków między zdolnościami poznawczymi i fizycznymi — dwoma koncepcjami branymi pod uwagę przy obliczaniu Wyniku Energetycznego.

Do podtrzymywania aktywności fizycznej i umysłowej niezbędna jest energia. Podczas gdy większość dotychczasowych pomiarów energii opiera się wyłącznie na aspektach fizycznych, wynik Energy Score firmy Samsung bierze pod uwagę również oceny, które mogą wpływać na sprawność umysłową, takie jak ilość snu w nocy, a także jego jakość, określana na podstawie czujników w zegarku.

„Decyzję o tym, jakie czynniki uwzględnić w punktacji energetycznej, podjęliśmy biorąc pod uwagę dokładność czujników zegarka w połączeniu z wynikami badań naszego zespołu przeprowadzonych na zegarku oraz starannym rozważeniem, które zmienne zostały odpowiednio powiązane z wydajnością psychiczną lub fizyczną w literaturze naukowej” – powiedział O’Connor.

W ramach badania zespół O’Connora przyjrzał się nie tylko sprawności poznawczej i fizycznej w korelacji z energią, ale także skwantyfikował dzienne zmiany kilku wskaźników mierzonych przez Galaxy Watch, w tym aktywności fizycznej, snu, tętna i zmienności rytmu serca — wszystkie te elementy są brane pod uwagę przy obliczaniu Energy Score. Zmienność rytmu serca mierzy zmienność czasu między uderzeniami serca, mierzoną w milisekundach.

Jego zespół badawczy przeprowadził eksperymenty obejmujące testy poznawcze oraz samoocenę objawów zmęczenia i energii, które wykazały istotną korelację między wynikami energetycznymi wygenerowanymi przez modele Samsunga a danymi klinicznymi zebranymi przez zespół O’Connora.

„Z naukowego punktu widzenia, Wynik Energetyczny odzwierciedla przewidywane wahania w zdolności do wykonywania krótkich testów poznawczych sprawdzających uwagę w ciągu dnia, w oparciu o obiektywne informacje uzyskane z czujników inteligentnych urządzeń w ciągu wielu poprzednich dni” – powiedział O’Connor.

Wynik energetyczny szacuje ilość aktywności, jaką można utrzymać w stosunku do całkowitej pojemności danej osoby, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Jeśli ludzie znacznie przekroczą swoje typowe obciążenie fizyczne lub psychiczne jednego dnia, ich energia jest zmniejszona w krótkim okresie.

Na przykład, jeśli ktoś zazwyczaj ćwiczy z niską intensywnością przez 30 minut dziennie, ale pewnego dnia zdecyduje się na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez ponad godzinę, można się spodziewać, że następnego dnia jego Wynik Energetyczny spadnie.

Jednak regularne ćwiczenia z odpowiednim odpoczynkiem mogą stopniowo zwiększać ogólną wydolność, co potencjalnie może skutkować wyższym wynikiem energetycznym przy tej samej intensywności treningu na przestrzeni czasu.

Z kolei dane dotyczące snu odnoszą się przede wszystkim do sprawności umysłowej i są mierzone na podstawie czasu trwania, pory i regularności snu i czuwania, a także tego, jak szybko osoba nosząca zegarek zasypia.

Tętno w trakcie snu i jego zmienność mogą odzwierciedlać zarówno kondycję fizyczną, jak i umysłową, a także umożliwiać prognozowanie poziomu energii poprzez porównanie ostatnich pomiarów z długoterminowymi trendami danych. Dokładność przewidywań można zwiększyć poprzez analizę zarówno stabilnego tętna, jak i jego zmienności w trakcie snu.

Oprócz badań UGA, Samsung wykorzystał technologie AI, które wykorzystują czynniki takie jak wiek i płeć, aby określić optymalną wagę dla indywidualnego Energy Score. Ostatecznie użytkownikom dostarczane są krótkie codzienne sugestie dotyczące zdrowia na podstawie Energy Score każdego dnia.

Badania O’Connora — we współpracy z technologiami sztucznej inteligencji firmy Samsung — mają na celu zwiększenie dokładności każdego indywidualnego Wyniku Energetycznego.

„Dzięki naszej współpracy z profesorem O’Connorem byliśmy w stanie zająć się tym wyzwaniem w sposób naukowo znaczący” — powiedział Lee Yunsu, szef zespołu ds. inteligencji danych w Samsung Research. „Będziemy nadal poświęcać nasze wysiłki na rozwijanie technologii danych i AI, aby zapewnić, że różne urządzenia Samsunga będą wykorzystywane w szerszym zakresie, aby poprawić zdrowie użytkowników”.

źródło