The rządzący skupiający się na kwestii kosztów ogólnych, jakie plemiona ponoszą, wystawiając rachunki prywatnym firmom ubezpieczeniowym, Medicare i Medicaid. Orzeczeniem większością głosów do 4 sąd orzekł, że indyjska ustawa o samostanowieniu z 1975 r. nakłada na federalną indyjską służbę zdrowia (IHS), agencję wchodzącą w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, pokrycie tych kosztów.

Orzeczenie gwarantuje, że programy opieki zdrowotnej administrowane przez plemiona będą działać na równych zasadach z programami prowadzonymi przez IHS, powiedział Morgan Saunders, prawnik z Native American Rights Fund, grupy prawniczej non-profit z siedzibą w Kolorado.

„Narody plemienne są w stanie najlepiej określić, co jest najlepsze dla ich społeczności” – kontynuowała. „A te fundusze są niezbędne, aby móc realizować suwerenność, jaką wykonują plemiona, decydując się na zawarcie umowy o przejęcie tych programów”.

Saunders powiedziała, że ​​pieniądze federalne mogą pomóc w rozwiązaniu niektórych nierówności w finansowaniu opieki zdrowotnej dla społeczności plemiennych w całym kraju.

Decyzja Sądu Najwyższego jest zwycięstwem północnego plemienia Arapaho w Wyoming i San Carlos Apache w Arizonie. Obaj pozwali rząd po tym, jak w ostatnich latach ponieśli wielomilionowe koszty ogólne. Plemię Północnego Arapaho wydało 1,5 miliona dolarów na koszty rozliczeniowe w ciągu dwóch lat, a plemię San Carlos Apache – prawie 3 miliony dolarów w ciągu trzech lat.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, orzeczenie to może oznaczać, że rząd federalny będzie płacił od 800 milionów do 2 miliardów dolarów rocznie wszystkim plemionom prowadzącym własne programy opieki zdrowotnej.

Ten artykuł został wyprodukowany przez Mountain West News Bureau, dzięki współpracy Wyoming Public Media, Nevada Public Radio, Boise State Public Radio w Idaho, KUNR w Nevadzie, KUNC w Kolorado i KANW w Nowym Meksyku, przy wsparciu stowarzyszonych stacji z całego regionu . Finansowanie dla Mountain West News Bureau jest częściowo zapewniane przez Korporacja Nadawców Publicznych.źródło