Uczestnicy trzymają transparenty podczas Marszu dla Naszego Życia 2022, który odbędzie się 11 czerwca 2022 r. w Waszyngtonie.

Paul Morigi/Getty Images dla Marszu dla Naszego Życia


ukryj podpis

przełącz podpis

Paul Morigi/Getty Images dla Marszu dla Naszego Życia


Uczestnicy trzymają transparenty podczas Marszu dla Naszego Życia 2022, który odbędzie się 11 czerwca 2022 r. w Waszyngtonie.

Paul Morigi/Getty Images dla Marszu dla Naszego Życia

Biuro chirurga generalnego uznało przemoc z użyciem broni za ogólnokrajowy kryzys zdrowia publicznego.

Biuro wydało 40-stronicowy dokument doradczy, w którym przedstawiono wiedzę naukową i statystyki dotyczące broni palnej, a także propozycje mające na celu ograniczenie liczby obrażeń i zgonów spowodowanych bronią palną.

Jest to pierwszy raz, kiedy organ wydał zalecenie dotyczące zdrowia publicznego dotyczące broni palnej, a dla generała chirurga Viveka Murthy’ego jest to krok w kierunku zmiany podejścia do dyskusji na temat śmierci w wyniku wystrzału.

W rozmowie z NPR Murthy mówi, że przedstawia: „Szereg strategii zawartych w tym poradniku, które możemy zastosować, aby zaradzić pladze przemocy z użyciem broni”.

Według CDC, w 2021 roku w wyniku przemocy z użyciem broni palnej zginęło ponad 48 000 Amerykanów, a ponad połowa z tych zgonów była wynikiem samobójstwa.

„Musimy zdać sobie sprawę z tego, jakie to na nas odbiło” – powiedział Murthy. „Najwyższą ceną, jaką płacimy, są stracone życia. Ale na każdą osobę, która traci życie w wyniku przemocy z użyciem broni palnej, przypadają dwie osoby ranne, które przeżywają, ale z konsekwencjami psychicznymi i fizycznymi”.

Coraz bardziej nieuniknione.

Eryk Brown dorastał w Chicago i pamięta, że ​​przez całe dzieciństwo żył w strachu przed przemocą z użyciem broni palnej.

„Kiedy dorastałem, myślałem sobie: ‘Mam nadzieję, że nigdy nie zostanę postrzelony. To coś, czego nigdy nie chcę doświadczyć.’ Więc unikałem wszelkich możliwych sposobów, aby nie zostać postrzelonym”.

Brown poszedł na studia na Uniwersytet Wisconsin, a decyzję tę podjął częściowo po to, by uciec przed przemocą z użyciem broni, która szerzyła się w jego rodzinnym mieście.

„Nie muszę wychylać się w stronę ulicy i angażować się w bzdury, których nie uważam za część. Nigdy nie myślałam, że stanę się ofiarą przemocy z użyciem broni”.

Ale nawet pomimo wszelkich wysiłków Browna, to nie wystarczyło.

Kilka lat temu, po przeprowadzce do Chicago na letni staż, Brown i jego przyjaciel zostali postrzeleni, gdy siedzieli przed samochodem i czekali na zamówienie na wynos w wegańskiej restauracji.

Oboje doszli do siebie po obrażeniach fizycznych, ale niedługo po strzelaninie Brown opisał psychiczne skutki tego doświadczenia.

„Wszystko, co pamiętam z tamtego czasu, to to, że w myślach powtarzałem sobie: »Kiedy to się skończy? Kiedy to się skończy?«. Modliłem się tylko, żeby to się skończyło i żebym nie został nigdzie uderzony, żebym został trwale kaleką, a nawet żeby mnie zabiło”.

Wspieranie zmian

Kwestia przemocy z użyciem broni jest przedmiotem spornej dyskusji politycznej w tym kraju. Jednak od lat lekarze i urzędnicy służby zdrowia namawiają, aby była to rozmowa na temat zdrowia publicznego, w tym dr Cedrick Dark, profesor nadzwyczajny medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Baylor.

Czytasz newsletter Consider This, w którym każdego dnia omawiamy jedną ważną wiadomość. Subskrybuj tutaj aby otrzymać go do swojej skrzynki odbiorczej i słuchać więcej z Rozważ ten podcast.

Dark uważa, że ​​dzięki bezpośredniemu zwróceniu uwagi opinii publicznej na ten problem, raport Naczelnego Chirurga pozwoli jej skupić się na skutecznych rozwiązaniach.

„Pomyśl o raporcie Surgeon General na temat palenia i tytoniu. Zmienił paradygmat i przez kilka następnych pokoleń pozwolił nam zająć się przemysłem tytoniowym. Więc myślę, że to pozwala nam spojrzeć na lekarstwa na przemoc z użyciem broni, ale zamiast przez pryzmat polityki, przez pryzmat nauki i zdrowia publicznego”.

Dark podkreśla również znaczenie wielopoziomowego podejścia do przemocy z użyciem broni, podobnie jak do innych problemów zdrowia publicznego.

  • Podstawowy – np. sprawdzanie przeszłości, które zapobiega przedostawaniu się broni do niewłaściwych osób.
  • Wtórny – np. bezpieczne przechowywanie i inne strategie mające na celu zapewnienie, że właściciele broni palnej postępują odpowiedzialnie.
  • Trzeciorzędowy – np. programy interwencji w zakresie przemocy, aby zapewnić, że jeśli ktoś zostanie postrzelony, będzie można zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.

Ten odcinek został wyprodukowany przez Kathryn Fink, Marca Riversa i Jonaki Mehtę. Redaktorami byli Jeanette Woods i Christopher Intagliata. Naszym producentem wykonawczym jest Sami Yenigun.

źródło