Jego dłonie ostrożnie przeszukały ziemię, sprawdzając jakość, a następnie ujmując ją w dłonie, aby powąchać. Było jasne, że nie był to pierwszy raz, kiedy pracował w ogrodzie warzywnym, ale z pewnością pierwszy raz zdarzyło mu się to w więzieniu. Jego twarz mówiła wszystko. Drugi więzień również stał z szeroko otwartymi oczami. Zapytałem go, co o tym sądzi, a jego odpowiedź była krótka i zgryźliwa: „Super!”

7 czerwca 2024 r. holenderski zespół trenerów po raz czwarty pracował w więzieniu w Drohobyczu, przyczyniając się do rozwoju nowego więziennego systemu zdrowia psychicznego na Ukrainie. W skład grupy wchodzi były dyrektor więzienia, psychiatra, psycholog i trener sportowy, wszyscy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie zdrowia psychicznego w więzieniach i długą historią pracy w regionie.

Projekt stanowi część planu reform uzgodnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości z Globalną Inicjatywą Federacji na rzecz Psychiatrii w 2019 roku. W tamtym czasie więzienny system opieki zdrowotnej był nadal bardzo prymitywny i bardzo sowiecki, z oddziałem psychiatrycznym w szpitalu więziennym, gdzie leczenie odbywało się ograniczały się głównie do podawania leków, a dni spędzano w kompletnej pustce w łóżku. Plan reform został wstrzymany w marcu 2020 r., gdy pandemia uniemożliwiła jego realizację, a gdy planowaliśmy wznowienie procesu pod koniec 2021 r., wkrótce doszło do inwazji na Ukrainę i znów wydaje się, że nie da się nic zrobić.

Jednak każdy kryzys jest szansą. Kiedy konieczna była ewakuacja Centralnego Szpitala Więziennego w Wilnie ze względu na bliskość linii frontu, w więzieniu w Drohobyczu znaleziono nowe miejsce na oddział psychiatryczny. Holenderskie fundusze prywatne pozwoliły nam na przebudowę całego piętra na nowoczesny apartament na 45 łóżek, a projekt finansowany przez holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych umożliwił nam rozbudowę dwóch kolejnych apartamentów w Winnicy i Żytomierzu oraz stworzenie pokoju dziennego program działań w Drohobyczu. Z biegiem czasu nasza grupa holenderskich ekspertów przeprowadziła pięć szkoleń dla personelu więziennego z trzech zakładów, a także dla centralnej administracji więziennej w Kijowie.

Jednostka drohobycka, zdecydowanie największa z całej trójki, będzie specjalizować się w weteranach, którzy trafiają do więzień z powodu zbrodni popełnionych w wyniku traumy wojennej. Z tego powodu wiele wysiłku włożono w opracowanie dziennego programu zajęć. Już teraz pacjenci korzystają z arteterapii i obiektów sportowych, ale w nadchodzących miesiącach dobudowana zostanie kuchnia, w której pacjenci będą mogli samodzielnie gotować.

Podczas styczniowego szkolenia personelu i pacjentów zgłoszono chęć założenia ogródka warzywnego. Ponieważ mieszkanie znajduje się na trzecim piętrze bez windy, możliwa jest wyłącznie aranżacja ogrodu w pomieszczeniach zamkniętych. Holenderscy trenerzy zaskoczyli wszystkich, przybywając do Drohobycza ze wszystkimi materiałami potrzebnymi do założenia ogrodu – w tym sadzonkami pomidorów i papryki. Więźniowie nie potrzebowali żadnej stymulacji: z wielkim zaangażowaniem i troską założono ogród i widać, że jeszcze wiele przed nimi. Pomimo wojny ukraiński system więziennictwa realizuje niesamowity program reform.

Robert van Voren jest dyrektorem naczelnym Human Rights in Mental Health-FGIP (www.gip-global.org) oraz profesorem nauk politycznych i dyrektorem Centrum Badawczego Andrieja Sacharowa na rzecz Rozwoju Demokratycznego na Uniwersytecie Vytautasa Magnusa (www.sakharovcenter-vdu. ue). Jest także profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Państwowym Ilia w Tbilisi (Gruzja) oraz profesorem wizytującym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (Polska).

Poglądy wyrażone w tym artykule opinii są poglądami autora i niekoniecznie są poglądami Kyiv Post.

źródło