ORLANDO, Floryda — W amerykańskich parkach rozrywki firmy otwiera się nowa atrakcja z udziałem pierwszej Czarnej księżniczki Disneya, a niektórzy zwolennicy Disneya postrzegają ją jako odpowiedni zamiennik poprzedniej przejażdżki opartej na filmie zawierającym rasistowskie tropy.

Nowa atrakcja parku tematycznego stanowi kontynuację historii Tiany z filmu animowanego „Księżniczka i żaba” z 2009 roku i zostanie otwarta w tym roku w przestrzeni zajmowanej wcześniej przez Splash Mountain. Motywem przewodnim przejażdżki wodnej była „Pieśń Południa” – film Disneya z 1946 roku, pełen rasistowskich stereotypów na temat Afroamerykanów i życia na plantacjach.

Przygoda Tiana’s Bayou Adventure zachowuje DNA Splash Mountain jako przejażdżka po kłodach, ale jest nasycona muzyką, scenerią i animatronicznymi postaciami inspirowanymi „Księżniczką”, której akcja rozgrywa się w Nowym Orleanie lat dwudziestych XX wieku. Zostanie otwarty dla publiczności jeszcze w tym miesiącu w Walt Disney World na Florydzie i w Disneylandzie w Kalifornii pod koniec tego roku.

„Dla małych czarnych dziewczynek Tiana wiele znaczyła. Kiedy małe dziecko widzi kogoś, kto wygląda jak ono, ma to znaczenie” – powiedział Neal Lester, profesor anglistyki na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie, który napisał o Tianie.

Oświadczenie Disneya, że ​​przekształci swoją wieloletnią przejażdżkę Splash Mountain w Tiana’s Bayou Adventure, ogłoszono w czerwcu 2020 r. w następstwie protestów na rzecz sprawiedliwości społecznej wywołanych morderstwem George’a Floyda w areszcie policyjnym w Minneapolis. Disney powiedział wówczas, że nad zmianą już pracowano. Stało się to jednak, gdy firmy w całych Stanach Zjednoczonych w obliczu ogólnoświatowych protestów ponownie rozważały wprowadzenie marek znanych od kilkudziesięciu lat lub zmieniały ich nazwy.

Film „Pieśń południa” to mieszanka akcji na żywo, kreskówek i muzyki, w której występuje starszy czarnoskóry mężczyzna, który pracuje na plantacji i opowiada chłopcu z białego miasta bajki o mówiących zwierzętach. Film był krytykowany za rasistowskie stereotypy, od dziesięcioleci nie był wyświetlany w kinach i nie jest dostępny w należącym do firmy serwisie streamingowym Disney+.

Disney był krytykowany za rasistowskie motywy w filmach nakręconych we wcześniejszych dekadach. Postacie wron z filmu „Dumbo” z 1941 r. i postać króla Louiego z „Księgi dżungli” z 1967 r. były postrzegane jako karykatury Afroamerykanów. Wyśmiewano także przedstawienia rdzennych Amerykanów w filmie „Piotruś Pan” z 1953 r. i kotów syjamskich – często uznawane za stereotypy azjatyckie – z filmu „Lady and the Tramp” z 1955 r.

Nie wszyscy wierzą, że otwarcie przejażdżki opartej na historii Tiany rozwiązuje problematyczne przedstawienia rasowe w Disneyu.

Przebudowując Splash Mountain na Bayou Adventure Tiana, zamiast całkowicie demontować tę atrakcję, Disney połączył „Pieśń południa” z „Księżniczką i żabą”. Obydwa to fantazje, które w większości milczą na temat realiów rasowych przedstawianych przez nie segregowanych epok – stwierdziła Katie Kapurch, profesor anglistyki na Texas State University, która szeroko pisała o Disneyu.

„Moglibyśmy postrzegać impuls do wymiany zamiast demontażu lub budowania od nowa również jako metaforę rasizmu strukturalnego” – powiedział Kapurch. „Ponownie jest to niezamierzone ze strony Disneya, ale ta obserwacja trafia w sedno tego, jak Disney odzwierciedla Amerykę z powrotem do siebie.”

Twórcy wyobraźni, którzy projektują atrakcje Disneya, zawsze starają się spojrzeć na atrakcje świeżym okiem i opowiedzieć nowe historie, „tak aby wszyscy czuli się włączeni” – powiedziała Carmen Smith, starsza wiceprezes ds. rozwoju kreatywnego w Walt Disney Imagineering.

„Nigdy nie chcemy utrwalać stereotypów ani błędnych przekonań” – powiedział Smith w poniedziałek. „Naszym zamiarem jest opowiadanie wspaniałych historii”.

Ważne jest również, aby Imagineers opowiadali różnorodne historie swojej publiczności na całym świecie, powiedziała Charita Carter, producentka kreatywna wykonawcza w Walt Disney Imagineering, która nadzorowała rozwój atrakcji.

„Społeczeństwo rzeczywiście się zmienia i rozwijamy inną wrażliwość” – stwierdził Carter. „Nasze historie skupiamy się w różny sposób, w zależności od potrzeb naszego społeczeństwa”.

Przekształcenie Splash Mountain w Tiana’s Bayou Adventure to jedna z kilku ponownych kalibracji w parkach tematycznych giganta rozrywki pod kątem przejażdżek, których fabuła jest uważana za przestarzałą lub obraźliwą.

W 2021 roku Disney ogłosił, że przebuduje Jungle Cruise, jedną z oryginalnych atrakcji w parkach Disneya, która w przeszłości była krytykowana za niewrażliwość rasową ze względu na przedstawianie animatronicznych rdzennych mieszkańców jako dzikusów lub łowców głów. Trzy lata wcześniej Disney wyeliminował z przejażdżki „Piraci z Karaibów” scenę „Aukcji panny młodej”, uznaną za obraźliwą, ponieważ przedstawiała kobiety ustawiające się w kolejce do aukcji.

To pozytywny krok dla Disneya, że ​​przejażdżka oparta na postaci z przeszłości niewidzianej w poprzednich wersjach księżniczek Disneya zastąpiła atrakcję z filmu przesiąkniętego rasistowskimi tropami, ponieważ „reprezentacja ma znaczenie” – powiedział Lester.

„Disneyowi zależy przede wszystkim na pieniądzach i przyciąganiu ludzi do parku, a ty możesz zarabiać pieniądze, nadal mieć reprezentację, mieć świadomość historii sprawiedliwości społecznej i sprawić, że wszyscy poczują, że tam należą” – powiedział Lester.

źródło