• Pokolenie X przechodzi z wycieczek rodzinnych na wakacje w pojedynkę i w gronie przyjaciół.
  • Ponad 60% przedstawicieli pokolenia X rezerwuje wakacje, aby uciec od codziennego stresu, co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich pokoleń.
  • Puste gniazda i zbliżające się emerytury mają wpływ na tę tendencję.

Kiedy ich dzieci dorastają i opuszczają dom, Pokolenie X mieć nowo odkrytą wolność, która się zmienia jak i dlaczego podróżują.

Według a. Gen. X rezerwuje mniej wycieczek rodzinnych, a więcej wakacji z przyjaciółmi lub przygód w pojedynkę raport Morning Consult opublikowane w maju, które opiera się na comiesięcznych wywiadach ankietowych z około 2200 dorosłymi Amerykanami od października 2021 r. do marca 2024 r. Ponadto ponad 60% przedstawicieli pokolenia X – urodzonych w latach 1965–1980 – jako główny powód podało potrzebę ucieczki powód rezerwacji wakacji, odsetek wyższy niż jakiekolwiek inne pokolenie.

„Ponad 6 na 10 przedstawicieli pokolenia X twierdzi, że chęć ucieczki pobudziła ich plany podróży, być może odzwierciedlając presję związaną z ich obecnym etapem życia” – napisała w raporcie Morning Consult analityk ds. podróży i hotelarstwa Lindsey Roeschke.

Odsetek przedstawicieli pokolenia X planujących podróże z dziećmi poniżej 18 roku życia spadł z 28% w październiku 2021 r. do 17% w lutym. W raporcie Morning Consult zauważono, że spadek jest prawdopodobnie spowodowany zmieniającymi się okolicznościami życiowymi, takimi jak emerytura lub wyprowadzenie się dzieci.

Według danych zebranych przez Biuro Spisu Ludności Stanów Zjednoczonychw 2014 r., ostatnim roku według dostępnych danych, w USA było 22,5 miliona pustych gniazd. Kolejne badanie opublikowane przez US Census Bureau w 2021 r. wykazały, że 60,2% rodziców w wieku powyżej 55 lat nie miało dzieci w domu, a rodzice ci mieszkali samotnie lub z partnerem. Jednak w żadnym z tych badań nie dokonano rozróżnienia między pokoleniem X a pokoleniem wyżu demograficznego ani tym, jak liczby te zmieniały się na przestrzeni czasu.

Tymczasem liczba podróży w pojedynkę i wyjazdów z przyjaciółmi wzrosła i przekroczyła liczbę wakacji rodzinnych, sygnalizując ruch w kierunku bardziej osobistych i skupionych na sobie doświadczeń podróżniczych.

„Wszyscy lubią pomijać przedstawicieli pokolenia X, ale naprawdę intryguje mnie sposób, w jaki zmieniają się ich nawyki podróżowania, gdy wkraczają w nowy etap życia” – Roeschke napisał.


Wykres nawyków podróżniczych pokolenia X

Podróże samotne cieszą się coraz większą popularnością wśród przedstawicieli pokolenia X.


Poranna konsultacjaKolejnym najczęstszym powodem wyjazdu pokolenia X na wakacje była wizyta u rodziny lub przyjaciół (nieco ponad 40%).

Stres i puste gniazda mogą nie być jedynymi czynnikami

Innym czynnikiem wpływającym na poziom podróży bez rodzin może być rozwód. Według danych Morning Consult liczba przedstawicieli pokolenia X spędzających wakacje z partnerem spadła z 36% w październiku 2021 r. do 46% w lutym 2024 r., co stanowi najniższy wskaźnik w badanym okresie trzech lat.

Według badań przeprowadzonych przez firmę wskaźnik rozwodów wśród osób w wieku od 45 do 54 lat – przedstawiciele pokolenia X to zazwyczaj osoby w wieku od 44 do 59 lat – wzrósł z 13,1 na 1000 osób w 1990 r. do 15,8 w 2021 r. Uniwersytet Stanowy Bowling Green i opublikowano w 2023 r. W przypadku osób w wieku od 55 do 64 lat wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie, z 5,1 do 10,6 na 1000 osób.

Presja finansowa również odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu Pokolenie X nawyki podróżnicze. Według ankiety Business Insider i YouGov przeprowadzonej w lipcu wśród ponad 1800 dorosłych Amerykanów: połowa przedstawicieli pokolenia X nie czuje się bezpieczna finansowo pomimo tego, że są w szczytowym okresie zarobków.

To obciążenie finansowe wpływa na decyzje dotyczące podróży, skłaniając podróżnych do poszukiwania okazji i niedrogich opcji, a jest to tendencja obserwowana przez wszystkie pokolenia.

Kierując się potrzebą ucieczki i względami finansowymi, przedstawiciele pokolenia X poszukują nowych doświadczeń związanych z podróżowaniem, stawiając na pierwszym miejscu swoje dobre samopoczucie.

Czy jesteś przedstawicielem pokolenia X, który niedawno zaplanował wakacje w pojedynkę i chcesz porozmawiać o tym, dlaczego się na to zdecydowałeś? Skontaktuj się z tym reporterem pod adresem [email protected].

źródło