HEALDSBURG, Kalifornia — Rok 2017 Ogień Tubbsaw wyniku której zginęły 22 osoby i zniszczyły 5600 budynków, był już stresującym okresem w tutejszej klinice Alliance Medical Center, ponieważ pracownicy zbierający winogrona w pobliskich winnicach napływali do lokalnego ośrodka zdrowia non-profit z poparzeniami, objawami zatrucia dymem i innymi kryzysami.

Potem zabrakło prądu.

Praca w centrum, około 70 mil na północ od San Francisco, zatrzymała się. Personel nie mógł uzyskać dostępu do elektronicznej dokumentacji zdrowotnej ani zrealizować recept. Lodówki używane do przechowywania leków przestały działać, niszcząc szczepionki warte 30 000 dolarów.

„Bylibyśmy w porządku, gdybyśmy nigdy więcej nie musieli przez to przechodzić, ale rzeczywistość jest taka, że ​​tak się stanie” – powiedziała dyrektor generalna Alliance, Sue Labbe. „Ale teraz będziemy przygotowani”.

W maju klinika, która obsługuje 13 000 pacjentów rocznie, głównie niedoubezpieczonych i nieubezpieczonych pracowników niezbędnych do pracy na polach, w hotelach i restauracjach kraju winiarskiego, uruchomiła nowy dachowy system magazynowania energii słonecznej i akumulatorów. Dziesiątki paneli słonecznych rozmieszczonych w południowej i zachodniej części zielonego dachu kliniki wytwarzają energię wystarczającą do zasilania obszarów klinicznych centrum, serwerowni obsługującej dokumentację elektroniczną oraz lodówek przechowujących najważniejsze leki. Baterie ułożone w metalowych szafkach na parkingu na tyłach budynku mogą działać nawet przez 15 godzin po zachodzie słońca.

Organizacja pomocy humanitarnej Direct Relief zapłaciła za system 500 000 dolarów w ramach inicjatywy Power for Health. Sześcioletni program powstał, aby pomóc lokalnym ośrodkom zdrowia, obsługującym najbardziej bezbronnych pacjentów w kraju, stawić czoła częstszym przerwom w dostawie prądu spowodowanym ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zmiennymi systemami sieciowymi.

„Zakładamy, że będzie moc, ale to założenie nie jest już tak ważne jak kilka lat temu” – powiedział prezes i dyrektor generalny Direct Relief Thomas Tighe. „Należy przygotować miejsca o wysokim ryzyku przestojów i w których występuje duże uzależnienie od placówek służby zdrowia”.

Direct Relief zazwyczaj przekazuje leki i inne artykuły na rzecz tych i im podobnych placówek. Kiedy jednak huragan Maria uderzył w Portoryko w 2017 r., wyłączenie prądu w niektórych obszarach na okres do 11 miesięcykliniki na archipelagu prosiły o coś innego: władzę.

„Przed Marią nie byliśmy grantodawcami na projekty infrastrukturalne” – powiedział Tighe. „Ale było to niezbędne do wykonania naszej misji. Nie możesz wysyłać narkotyków, jeśli nie są w stanie ich schłodzić. To po prostu strata czasu.

Po tym Tighe zdał sobie sprawę, że zawodna moc jest powszechnym problemem społeczne ośrodki zdrowiaktóre obsługują ponad 30 milionów pacjentów w 14 000 lokalizacjach. Czasami winowajcą były ekstremalne warunki pogodowe, ale zdarzały się także planowane przerwy w dostawie prądu i ciągłe przerwy w dostawie prądu, gdy zakład energetyczny odcinał zasilanie w okresach nadmiernego zapotrzebowania, na przykład podczas fali upałów.

Skutki mogą być paraliżujące finansowo dla klinik i druzgocące dla pacjentów, którzy nie mieli innych możliwości opieki zdrowotnej lub nie mieli ich wcale. Jeden z partnerów Direct Relief w Nowym Orleanie stracił 250 000 dolarów na szczepionki po huraganie Ida w 2021 r.

Labbe powiedział, że po pożarze Tubbs, odkąd uruchomiono przedsiębiorstwo energetyczne, problemem stał się jeszcze większy problem zapobiegawczo wyłączając go, gdy wzmógł się wiatr aby zapobiec wznieceniu się pożarów. Potem były same zdarzenia pogodowe – nie tylko pożary, ale także zimowe burze. „Doszło do tego, kiedy, a nie czy, katastrofy nadejdą szybko i wściekle” – powiedziała. „To nowa normalność, jeśli znajdujesz się na obszarze narażonym na klęski żywiołowe”.

Dotacja Power for Health pokrywa pełny koszt dachowego systemu magazynowania energii słonecznej i akumulatorów oraz pięcioletnie wsparcie konserwacyjne. Od 2018 roku firma Direct Relief pomogła zainstalować systemy w 19 ośrodkach w całym kraju. Realizuje 48 projektów w ośmiu stanach i Portoryko, w tym w pięciu plemiennych ośrodkach zdrowia, a ich celem jest zebranie 100 milionów dolarów na sfinansowanie ponad 200 dodatkowych projektów dotyczących odporności energetycznej w całych Stanach Zjednoczonych.

Bez wsparcia zewnętrznego kliniki takie jak Alliance nie mogłyby sobie pozwolić na zakup systemów, powiedział Labbe. „Tęskniliśmy za energią słoneczną, ale jesteśmy organizacją non-profit z wąskimi marżami. Pieniądze pochodziłyby ze środków przeznaczonych na leczenie bezbronnych pacjentów” – dodała.

Dodanie modułów fotowoltaicznych i akumulatorów na dachu może również zaoszczędzić klinikom pieniądze na rachunkach za media, szczególnie w miejscach, gdzie koszty energii rosną. „Same oszczędności ekonomiczne będą jak coroczne przyznawanie dotacji” – stwierdził Tighe.

W ciągu trzech lat pracy w recepcji kliniki w Healdsburg Magali Nuñez doświadczyła kilku przerw w dostawie prądu. Pewnego razu, podczas wyłączenia awaryjnego, pacjent był w trakcie wiercenia zęba. Do kliniki udał się pieszo, więc personel musiał go przetransportować za pomocą Lyfta do innej placówki, aby dokończyć zabieg. „To może być trochę szaleństwo” – powiedziała.

Według Rachel Farrell, założycielki i dyrektor generalnej Harmony Health w Marysville w Kalifornii, godzinę jazdy samochodem na północ od Sacramento, nowe źródło zasilania otwiera także możliwość pomagania pacjentom w nowy sposób. Wiosną tego roku Harmony Health zainstalowało także system fotowoltaiczny i magazynujący w ramach dotacji Direct Relief. W ciągu ostatnich kilku lat w klinice doszło do kilkudziesięciu przerw w dostawie prądu, tak wielu, że w końcu lodówka ze szczepionkami uległa całkowitemu wysadzeniu. „Tracimy tak wiele szczepionek, to po prostu okropne” – powiedziała.

Oprócz opieki podstawowej i behawioralnej Harmony Health oferuje centrum porodowe, leczenie uzależnień, usługi kręgarza i akupunktury, a także bezpłatną klinikę nocną dla migrantów.

Po zainstalowaniu zasilania rezerwowego Farrell chce także zaoferować klinikę jako schronienie dla społeczności w czasach ekstremalnych warunków pogodowych. Wiadomo, że latem temperatury znacznie przekraczają 110 stopni, co stwarza niebezpieczną sytuację, jeśli klimatyzatory wyłączają się w przypadku awarii.

„Moglibyśmy być ośrodkiem schładzania w sytuacjach awaryjnych, do którego pacjenci mogliby przyjść i znaleźć bezpieczne miejsce” – powiedziała.

______

Relacje Associated Press na temat filantropii i organizacji non-profit są wspierane dzięki współpracy AP z The Conversation US przy wsparciu finansowym od Lilly Endowment Inc. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści. Aby zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat działalności filantropijnej AP, odwiedź stronę https://apnews.com/hub/philanthropy.

źródło