Netgear ogłosił dzisiaj dwa nowe routery Wi-Fi 7: Nighthawka RS300 i Niewidomy 770. Obydwa routery będą wyposażone w porty 2,5 Gb/s i zalety Wi-Fi 7, takie jak kanały 320 MHz, które mogą potencjalnie podwoić przepustowość sieci bezprzewodowej w przypadku kompatybilnego sprzętu, ale tym razem przy niższych cenach.

Router Orbi 770 jest wyposażony w cztery porty 2,5 Gb/s: jeden do podłączenia modemu w celu uzyskania dostępu do Internetu i trzy do dystrybucji go do dowolnych urządzeń, które chcesz podłączyć. Każdy z węzłów siatki satelitarnej ma również dwa porty 2,5 Gb/s, co pozwala na podłączenie do nich większej liczby urządzeń lub podłączenie ich bezpośrednio do głównego. To w porównaniu do swojego droższego poprzednika, Orbi 970który ma dwa porty 10 Gb/s i trzy porty 2,5 Gb/s. Netgear twierdzi również, że Orbi 970 oferuje całkowitą przepustowość do 27 Gb/s w porównaniu do 11 Gb/s w Orbi 770 dzięki dodatkowemu pasmu bezprzewodowemu, ale nie przyspieszy to działania na żadnym urządzeniu.

Aby móc korzystać z kanałów 320 MHz, potrzebujesz telefonu, laptopa lub innego urządzenia z obsługą Wi-Fi 7 i podłączonego do pasma 6 GHz. Pasmo 5 GHz ma również szersze spektrum 240 MHz – do korzystania z niego ponownie potrzebne będzie urządzenie Wi-Fi 7.

Orbi 770 kosztuje 999,99 dolarów za trzypak, co może wydawać się drogie (bo tak jest), ale jest łatwiejsze do przełknięcia niż aż 1699,99 dolarów za trzypak, o który Netgear prosi o Orbi 970.

MLO oznacza stabilniejsze połączenia typu backhaul pomiędzy punktami siatki.
Zdjęcie: Netgear

Dużą zaletą tych routerów, podobnie jak większości routerów mesh Wi-Fi 7, jest obsługa Multi-Link (MLO), nowa funkcja w standardzie Wi-Fi 7, która umożliwia jednoczesne połączenia w dwóch pasmach, a tym samym szybsze i stabilniejsze połączenie. Chociaż żadne z Twoich urządzeń obsługujących Wi-Fi 7 nie może bezpośrednio korzystać z MLO, Orbi i jego satelity mogą łączyć się ze sobą w ten sposób. Oznacza to, że Twoja sieć mesh powinna być mniej podatna na przeciążenia w jednym paśmie, a jeśli jedno pasmo ulegnie awarii, nadal będziesz mógł pracować z drugim.

Nighthawk RS300 to także router trójzakresowy o specyfikacjach podobnych do głównego routera Orbi, ale z kilkoma kluczowymi różnicami. Pasmo 6 GHz będzie nadal obsługiwać szerokość pasma kanału 320 MHz, ale pasmo 5 GHz jest ograniczone do 160 MHz. (Jednak to wciąż najszybszy wynik, jakiego można się spodziewać na dowolnym urządzeniu innym niż Wi-Fi 7).

Z tyłu znajduje się jeden port Ethernet 2,5 Gb/s do podłączenia modemu oraz trzy dodatkowe porty Ethernet (dwa 2,5 Gb/s, jeden gigabitowy) do przesyłania przewodowego Internetu do urządzeń. Posiada również port USB 3.0, jeśli chcesz podłączyć do niego coś na przykład dysk twardy. Netgear twierdzi, że wystarcza na pokrycie około 2500 stóp kwadratowych (choć to zawsze będzie zależeć od tego, gdzie go umieścisz i co masz w domu) i obsługuje do 100 urządzeń.

Orbi 770 będzie kosztować 999,99 dolarów za trzypak i 699,99 dolarów za dwupak, natomiast Nighthawk RS300 będzie kosztować 329,99 dolarów. Można je już zamówić w przedsprzedaży na stronie Netgear, ale według firmy trafią one do innych sprzedawców detalicznych później.

źródło