Home Aktualności Nowe dyscypliny sportowe i wydarzenia, które zobaczysz podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu...

Nowe dyscypliny sportowe i wydarzenia, które zobaczysz podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r

28

(Układacz) – Przyzwyczaiłeś się do oglądania lekkoatletyki, gimnastyki i pływania podczas letnich igrzysk olimpijskich, ale czy wiesz, że breakdance jest teraz sportem olimpijskim? Układacz zbadał nowe dyscypliny sportowe i wydarzenia, które pojawią się na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Wiele dyscyplin sportowych rywalizuje o udział w igrzyskach olimpijskich w celu uzyskania większej widoczności i zwiększenia uczestnictwa. Model podziału dochodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego również nie szkodzi – po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r. rozdystrybuował prawie 523 miliony dolarów do międzynarodowych federacji zarządzających sportami objętymi programem olimpijskim.

Choć wiele dyscyplin sportowych próbuje, dostanie się do programu olimpijskiego jest złożonym procesem, który może zająć lata. Program sportów olimpijskich składa się z dwóch elementów: Program początkowy składa się z podstawowych dyscyplin sportowych, które można zobaczyć na każdych Igrzyskach i obejmuje dyscypliny wybrane przez miasto.

Aby dyscyplina mogła zostać włączona do igrzysk olimpijskich, musi mieć międzynarodową federację „uznawaną przez MKOl”. Uznane federacje międzynarodowe biorą udział w mistrzostwach świata z wielu krajów i kontynentów i przestrzegają wielu zasad, w tym dotyczących zwalczania dopingu i manipulacji zawodami. Uznany status nie gwarantuje włączenia do igrzysk olimpijskich — szachy, bilard i cheerleading to sporty uznane przez MKOl, ale nie znalazły się jeszcze na igrzyskach olimpijskich.

Członkowie MKOl głosują nad wstępnym programem sportowym na około siedem lat przed igrzyskami olimpijskimi. Gdy dany sport znajdzie się na tej liście, jest niemal na stałe umieszczany w programie, choć nie zawsze tak jest.

Miasta-gospodarze mogą również dodać do programu dyscypliny sportowe – za zgodą MKOl – aby uczynić swoje igrzyska wyjątkowymi. Miasta-gospodarze dokonują wyboru, kierując się 35 czynnikami, takimi jak liczba sportowców, atrakcyjność dla młodych ludzi, koszty i lokalna popularność. Liczba nowych dyscyplin sportowych może być różna – na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r. pojawiło się pięć nowych dyscyplin. Paryż zachował nowe sporty, takie jak jazda na deskorolce, wspinaczka sportowa i surfing, i dodał do mieszanki jeden nowy sport.

Sport może również zmieniać swoje wydarzenia z roku olimpijskiego na rok olimpijski, aby je unowocześnić, przyciągnąć młodsze pokolenia i zapewnić kobietom więcej możliwości. W Tokio koszykówka dodała wydarzenie 3×3, dzięki czemu gra na połowie kortu miejskiego stała się platformą olimpijską. W Paryżu zobaczysz także kilka nowych wydarzeń, które odmienią igrzyska.

Łamanie

Breakdance (lub breakdancing) to jedyny nowy sport w Paryżu w 2024 r., który powstał w latach 70. XX wieku wraz z pojawieniem się kultury hip-hopowej w Stanach Zjednoczonych. Choć niektórzy uważają, że jest to bardziej forma sztuki osadzona w kulturze, wersja wyczynowa ewoluowała jako sport.

Światowa Federacja DanceSport podjęła wyzwanie, aby taniec wyczynowy znalazł się na igrzyskach olimpijskich. MKOl włączył go do programu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2018, gdzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem. Poszukując igrzysk o młodzieńczym, miejskim charakterze, Paryż nominował je do programu sportowego.

Zawody w Paryżu obejmą konkurencje dla mężczyzn i kobiet, w których weźmie udział 16 B-boyów i B-girlów każdy. Będą rywalizować w bezpośredniej bitwie składającej się z trzech jednominutowych rund, podczas których zawodnicy będą rzucać swoimi ruchami. Sędziowie szukają najlepszej fizyczności, kreatywności i osobistego stylu, ponieważ porównują tancerzy ze sobą, a nie z zestawem wskaźników wykonania, jak w układach gimnastycznych. Poszukaj amerykańskiej B-girl Sunny Choi, japońskiego B-boya Shigekixa i B-girl Ami oraz kanadyjskiego B-Boya Phila Wizarda, aby podkręcić kilka ruchów podczas zawodów.

Mężczyźni w pływaniu artystycznym

Kiedy pływanie artystyczne, dawniej znane jako pływanie synchroniczne, zostało wprowadzone na igrzyska olimpijskie w 1984 roku, było sportem wyłącznie dla kobiet. Jednak mężczyźni brali udział w tym sporcie już w latach czterdziestych XX wieku, ale ostatecznie zostali wypchnięci, gdy uniwersytety szukały sposobów oferowania sportów kobiecych zgodnie z wymogami tytułu IX.

Podczas gdy mężczyźni nadal rywalizowali na niższych poziomach tego sportu, organ zarządzający sportem World Aquatics powitał ich na mistrzostwach świata dopiero w 2015 r. W 2022 r. ogłoszono, że mężczyźni mogą rywalizować na igrzyskach olimpijskich.

Na Igrzyskach Olimpijskich mężczyźni będą mogli startować wyłącznie w rywalizacji drużynowej – w duecie nadal będą występować wyłącznie kobiety, a w ośmioosobowej drużynie będą mogły zająć maksymalnie dwa miejsca. Nie oczekuje się, że w każdej drużynie będą mężczyźni, ale w skład włoskiej drużyny może wchodzić Giorgio Minisini, pierwszy mężczyzna, który wystąpi w drużynie na zawodach seniorów. W USA może pojawić się 45-letni Bill May, pionier i aktywista na rzecz włączenia mężczyzn do sportu.

Sztafeta mieszana maratońska

Ponieważ MKOl nalega na większą równość płci, wiele dyscyplin sportowych dodało sztafety mieszane, aby zapewnić kobietom więcej szans na zdobycie medali. W lekkoatletyce, zwanej także lekkoatletyką, biegaczki w przeszłości doświadczały wielu dysproporcji. Chód wyścigowy został po raz pierwszy włączony do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku jako dyscyplina męska. Tymczasem kobiety dostały się na olimpiadę dopiero w 2000 roku, na dystansie 20 km.

Po Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 organizacja World Athletics zdecydowała się wycofać bieg na 50 km mężczyzn nie tylko dlatego, że uznała, że ​​krótsze dystanse są bardziej atrakcyjne na rynku, ale także aby zrobić miejsce na sztafetę mieszaną, która dałaby zarówno mężczyznom, jak i kobietom szansę na zdobycie dwóch medali.

W wydarzeniu wezmą udział 22 dwuosobowe drużyny, z których każda przejdzie dwa etapy sztafety, aby pokonać dystans maratonu wynoszący 42,195 km. Choć wydarzenie ma na celu promowanie równości płci, mężczyźni nadal pójdą dalej – pokonają dystanse 12,195 i 10 km, a kobiety dwa dystanse 10 km.

Jak krzyż

Tradycyjnie olimpijski slalom kajakowy był konkurencją solową, w której sportowcy rywalizowali z czasem, pokonując ryczący tor górski. Nowe zawody kajakarstwa przełajowego zmieniają tę dyscyplinę w sport pełnego kontaktu, w którym czterech zawodników jednocześnie pokonuje trasę górskimi rzekami, walcząc o to, aby jako pierwsi przekroczyć linię mety.

Zamiast zaczynać w wodzie, sportowcy schodzą z rampy nad głową na tor, wiosłując w dół i w górę rzeki wokół bramek, przepychając się nawzajem, aby uzyskać najlepszą linię. Kolejną dodatkową funkcją jest strefa przechyłu, czyli część trasy, podczas której wioślarze muszą całkowicie przewrócić się na łodzi, łącznie z pełnym zanurzeniem głowy. Amerykanka Evy Leibfarth, Australijka Jessica Fox i Brytyjczyk Joe Clarke to nazwiska, które warto obejrzeć podczas tego debiutanckiego wydarzenia.

Kiteboarding

Żeglarstwo, biorące udział w każdych igrzyskach olimpijskich od 1900 roku, nieustannie ewoluowało, obejmując kategorie łodzi popularne w tym sporcie. W 2024 roku do harmonogramu dołączy kiteboarding dla kobiet i mężczyzn. W tej klasie wyścigowej sportowcy balansują na deskach i trzymają się dużego latawca, który łapie wiatr i pcha ich po wodzie. Przy wystarczająco silnym wietrze zawodnicy mogą osiągnąć prędkość 74 kilometrów na godzinę. Gracze mogą także zachwycić publiczność wysokimi skokami i trikami.

Zawody składają się z wielu wyścigów prowadzonych przez kilka dni, aby określić, kto przejdzie do rund półfinałowych. O podium będzie walczyć Amerykanka Daniela Moroz, która jest wielokrotną zdobywczynią tytułów mistrza świata.

Montaż historii przez Carrena Jao. Redakcja kopiowania: Robert Wickwire.

źródło