Niestandardowe chipy Cobalt firmy Microsoft pojawią się na platformie Azure w przyszłym tygodniu

TechCrunch dowiedział się, że Microsoft udostępni klientom niestandardowe chipy Cobalt 100 w ramach publicznej zapowiedzi na konferencji Build w przyszłym tygodniu.

Podczas odprawy analityków przed Build Scott Guthrie, wiceprezes wykonawczy grupy Microsoft Cloud i AI, bezpośrednio porównał Cobalt z chipami Graviton firmy AWS, które są dostępne dla programistów od ładnych kilku lat. Guthrie powiedział, że chipy Microsoftu będą oferować o 40% lepszą wydajność w porównaniu z innymi chipami ARM dostępnymi na rynku. Adobe, Snowflake i inni zaczęli już używać nowych chipów.

Microsoft po raz pierwszy ogłosił swoje chipy Cobalt ostatni listopad. Te 64-bitowe chipy oparte są na architekturze ARM i posiadają 128 rdzeni.

Oprócz chipów Cobalt firma Microsft udostępni w przyszłym tygodniu klientom platformy Azure także akceleratory MI300X firmy AMD. Pomimo tego, że AMD jest głównym producentem procesorów graficznych, AMD od dawna pozostaje w tyle za Nvidią w obszarze sztucznej inteligencji, ale w miarę jak duzi dostawcy usług w chmurze szukają alternatyw dla drogich chipów Nvidii — a AMD zaczęło zyskiwać na popularności w tej przestrzeni, oferując lepsze wsparcie oprogramowania — te nowe chipy są teraz również gorącym towarem.

Guthrie opisał go jako „najbardziej opłacalny obecnie procesor graficzny dla Azure OpenAI”.

Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że Microsoft obniży ceny dostępu i obsługi dużych modeli językowych podczas konferencji Build w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie to będzie wyglądać.

Microsoft wprowadzi także wersję zapoznawczą z nowym „systemem inteligencji w czasie rzeczywistym”, który umożliwi przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do Fabric, systemu analizy danych firmy Microsoft. System ten będzie oferował natywną integrację Kafki, ale także obsługę AWS Kinesis i Google Cloud Pub/sub systemy strumieniowego przesyłania danych.

Microsoft ogłosi także współpracę z firmą Snowflake. Fabric będzie teraz obsługiwać format Iceberg firmy Snowflake (oprócz formatu Parquet firmy Databrick), co umożliwi „bezproblemową interoperacyjność z Snowflake i umożliwi wyświetlanie wszelkich danych znajdujących się w Snowflake w Fabric i odwrotnie”.

A dla Was, fanów Copilot: Microsoft planuje uruchomić nową funkcję, która umożliwi programistom zarządzanie zasobami Azure bezpośrednio z Copilot, przy użyciu języka naturalnego. „Umożliwi to jeszcze ściślejszą pętlę programistów z językiem naturalnym w stosie programistycznym i na platformie Azure” – powiedział Guthrie. System ten opiera się na wspólnym mechanizmie rozszerzalności, więc inni dostawcy również będą mogli się do niego podłączyć i zaoferować podobne możliwości.

źródło