Związek prenatalnej ekspozycji na marihuanę z parametrami mózgu. Źródło: Zdrowie psychiczne natury (2024). DOI: 10.1038/s44220-024-00281-7

Naukowcy próbują zrozumieć, jak marihuana może wpływać na długoterminowy rozwój układu nerwowego, gdy dzieci są narażone na jej działanie w łonie matki.

Poprzednia praca Naukowcy z Washington University, Sarah Paul i David Baranger z laboratorium badań behawioralnych i obrazowania neurogenetyki (BRAIN) pod kierownictwem Ryana Bogdana odkryli powiązania między prenatalną ekspozycją na marihuanę a potencjalnymi problemami ze zdrowiem psychicznym w dzieciństwie i okresie dojrzewania, jednak potencjalne mechanizmy biologiczne, które mogłyby wyjaśnić to powiązanie, nie są jasne.

W badaniach opublikowany W Zdrowie psychiczne natury w tym miesiącu Bogdan, wybitny profesor psychologii i nauk o mózgu na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis oraz adiunkt Baranger, przedstawia niektóre z tych potencjalnych mechanizmów, czyli pośrednie etapy biologiczne, które mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób prenatalna ekspozycja na marihuanę prowadzi do problemów behawioralnych w późniejszym życiu.

„Widzimy dowody na to, że ekspozycja na marihuanę może mieć wpływ „zgodne z powiązaniami ze zdrowiem psychicznym” – powiedział Baranger.

Próba wyciągnięcia długoterminowych skutków narażenia na marihuanę w czasie ciąży nie jest prostym do rozwikłania węzłem. Istnieje wiele czynników zakłócających, które wpływają na zdrowie psychiczne i zachowanie.

Na przykład powiedzmy, że ktoś był narażony na działanie marihuany w życiu płodowym i później rozwinęła się u niego jako nastolatka — jak odróżnić to jako cechę odziedziczoną lub cechę uwarunkowaną czynnikami środowiskowymi od cechy, na którą wpłynął kontakt z marihuaną na wczesnym etapie rozwoju? Albo wszystkie trzy procesy mogą przyczynić się do ostatecznej psychopatologii.

Kolejnym problemem jest rosnąca powszechność używania konopi indyjskich, także wśród kobiet w ciąży, gdzie w latach 2002–2017 odsetek ten wzrósł z 3% do 7%.

Naukowcy zastosowali metody statystyczne, aby odfiltrować niektóre z tych czynników zakłócających i zaproponować potencjalne pomiary biologiczne łączące prenatalną ekspozycję na marihuanę z rodzajami zachowań nastolatków.

Nie ma stuprocentowej pewności, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy, „ale możemy przyjrzeć się prawdopodobieństwu związku przyczynowo-skutkowego i zidentyfikować potencjalne korelaty biologiczne, które są powiązane z narażeniem na działanie marihuany i tymi skutkami dla zdrowia psychicznego, co sugeruje, że jest on prawdopodobny” – powiedział Bogdan o wynikach badania.

Naukowcy wykorzystali dane z badania ABCD (Adolescent Brain and Cognitive Development), będącego trwającym projektem badawczym obejmującym blisko 12 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych.

W ramach badania naukowcy zebrali dane dotyczące używania substancji psychoaktywnych przez każdą matkę przed porodem oraz dane z neuroobrazowania w wieku 9–10 i 11–12 lat. Około 370 dzieci miało styczność z marihuaną zanim matka dowiedziała się o ciąży, a 195 dzieci miało styczność zarówno przed, jak i po tym, jak dowiedziała się o ciąży.

Naukowcy przyjrzeli się różnym pomiarom neuroobrazowania, które są ważne dla rozwoju mózgu, w tym pomiarom grubości mózgu i powierzchni, a także pomiarom dyfuzji wody do i z komórek. Wzory znalezione w grupie dzieci narażonych na działanie konopi przed urodzeniem są zgodne z potencjalnymi redukcjami neurozapalenia.

„Możliwe, że to, co obserwujemy, to przeciwzapalne działanie marihuany, które prowadzi do różnic w sposobie, w jaki mózg jest oczyszczany podczas rozwoju neurologicznego” – powiedział Bogdan.

Wiele mówi się o przeciwzapalnych właściwościach konopi, ale nie zawsze dobrze jest zmniejszać stan zapalny. Wszystko zależy od czasu. Zbyt duże zmniejszenie stanu zapalnego w złym momencie może wpłynąć na to, jak mózg jest oczyszczany i przygotowywany.

Inna teoria głosi, że ekspozycja na marihuanę prowadzi do przyspieszonego starzenia. Nie spodziewaj się jednak, że znajdziesz niezbity dowód biologicznych wskazówek warunki wczesnej ekspozycji na konopie.

Może to nawet nie dotyczyć przycinania. Może to również nie wynikać z samego używania konopi, ale raczej z produktów spalania po paleniu konopi, które mogą powodować przyspieszone starzenie się i późniejsze efekty poznawcze, powiedział Bogdan.

Albo wszystko sprowadza się do czynników socjologicznych.

Próba znalezienia bezpośredniego związku, który dowodzi, że prenatalna ekspozycja na marihuanę ma negatywny wpływ na jest wyzwaniem i może nie być możliwe w przypadku badań retrospektywnych. Baranger zauważa, że ​​głównym ograniczeniem tego zestawu danych jest to, że był on retrospektywny; matki zgłaszały, jakie było ich użycie marihuany 10 lat temu, więc oczekuje nowych danych z prospektywnych, które zapewnią bardziej aktualne, dokładne i szczegółowe informacje na temat w ciąży.

„To potencjalnie da nam więcej odpowiedzi na te pytania w przyszłości”.

Tymczasem wyniki tego badania potwierdzają, że jeśli myślisz o użyciu „w czasie ciąży należy „porozmawiać z lekarzem o dostępnych opcjach i o tym, jakie masz możliwości” – powiedziała Baranger.

Więcej informacji:
David AA Baranger i in., Narażenie na działanie marihuany w okresie prenatalnym, mózg i psychopatologia we wczesnej adolescencji, Zdrowie psychiczne natury (2024). DOI: 10.1038/s44220-024-00281-7

Cytat:Naukowcy odkryli biologiczne wskazówki dotyczące wpływu narażenia na marihuanę w okresie prenatalnym na zdrowie psychiczne (2024, 5 lipca) pobrano 5 lipca 2024 r. ze strony https://medicalxpress.com/news/2024-07-biological-clues-mental-health-impacts.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkim uczciwym wykorzystaniem w celu prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.



źródło