PINEHURST, Karolina Północna – Nie jest tajemnicą, że Bryson DeChambeau bombarduje piłeczkę golfową.

Zaledwie kilka lat temu DeChambeau tłukł Winged Foot do poddania się w drodze do US Open 2020, pierwszego i wciąż jedynego ważnego tytułu 30-latka. Jednak po zdobyciu drugiego miejsca w T-6 (Masters) i zdobyciu drugiego miejsca w turnieju (PGA) DeChambeau znajduje się na krótkiej liście zawodników, którzy z największym prawdopodobieństwem zmierzą się ze Scottiem Schefflerem nr 1 na torze Pinehurst nr 2.

Będzie musiał po prostu podejść do sprawy trochę inaczej.

„To zupełnie różne pola golfowe” – powiedział DeChambeau o Winged Foot i klasycznym klejnocie Sandhills Donalda Rossa. „Powiedziałbym, że w większości przypadków musisz skupić się na grze klinem wokół greenów (w Pinehurst). Nie trafisz w każdy green. Twoje zakładanie i klinowanie musi być nieskazitelne, aby móc konkurować na tych najważniejszych mistrzostwach i w tym miejscu.

„Winged Foot to była trochę inna strategia, więc większość ludzi powiedziałaby (o Pinehurst), że prawdopodobnie nie jest dla mnie najlepsza, powiedziałbym. Uważam jednak, że jestem całkiem niezłym graczem i miotaczem greenów”.

DeChambeau wie, że będzie musiał poprawić pewne niuanse w swojej żelaznej grze w tym „raju dla napastników” i uderzać zachowawczo, znajdując środek żółwich greenów. Jednak w pewnym sensie wyzwanie, jakie stawia nr 2 przy podejściu, może wystarczyć, aby przesunąć separator na, jak stwierdza DeChambeau, krótką grę i puttowanie. (Innymi słowy, wszyscy będą się kręcić więcej niż zwykle.)

To właśnie w tych finezyjnych aspektach gry DeChambeau czuje się teraz najlepiej. Nie prowadzę. Nie żelazna zabawa.

„Ludzie pomyślą: «O czym on w ogóle mówi? uderza daleko, działa to na jego korzyść i tak dalej” – dodał DeChambeau. „Ale osobiście uważam, że rozdrabnianie i układanie greenów pomoże mi dać sobie dobrą szansę”.

DeChambeau, który dorastał na giętej trawie i poa greenach, w ostatnich latach nabrał pewności siebie, rzucając piłkę na Bermudy. Ograniczył także liczbę wykonywanych puttów, skupiając się na utrzymaniu prostopadłej linii ramion, zamiast otwierać je poprzez uderzenie. Jeśli chodzi o chipowanie w tym tygodniu, DeChambeau jest przygotowany na użycie puttera lub swoich najwyżej położonych klinów i prawdopodobnie nic pomiędzy.

Na PGA DeChambeau zajął 19. miejsce pod względem uderzeń uzyskanych na puttowaniu i szóste pod względem uderzeń uzyskanych wokół greenu.

„To zabawne, nie trafiłem zbyt dobrze w Augustę; Byłem dość rozczarowany” – powiedział DeChambeau. „Naprawdę ciężko pracowałem i dzięki mojemu puttowaniu znalazłem coś w tygodniu Walhalli.

„Odtąd płynąłem już gładko.”

Będzie miał nadzieję, że w Pinehurst utrzyma wiatr w żaglach.źródło