W tym krótkim filmie dokumentalnym palestyńska młodzież i ich rodziny na Zachodnim Brzegu opisują swoje doświadczenia od czasu oblężenia Gazy przez Izrael. „Byłem przerażony”, powiedział Undark jeden z nastolatków. „To ja mogę być następny”.

Sodkąd Izrael oblężenie rozpoczęło się prawie dziewięć miesięcy temu, liczba ofiar i zniszczeń w Gazie była oszałamiająca, wliczając w to odpowiednio co najmniej 37 834 i 86 858 ofiar śmiertelnych i rannych. A od marca szacunkowo W Strefie Gazy zniszczonych zostało 157 200 budynków — prawie połowa wszystkich budynków na tym terenie, w tym domy i kluczowa infrastruktura.

Na długo przed ostatnią eskalacją napięcia w regionie nadwyrężyły zdrowie psychiczne Palestyńczyków. W 2022 r. wspólny wysiłek Banku Światowego, Centralnego Biura Statystycznego Palestyny ​​i innych organizacji wykazał, że ponad połowa dorosłych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy cierpi na depresję, co jest około 10 razy więcej niż średnia światowa. W raporcie odnotowano również wysokie wskaźniki PTSD i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Raport ten nie obejmował jednak prawie połowy populacji regionu: palestyńskiej młodzieży. A według ekspertów zdrowia psychicznego młodzi Palestyńczycy są szczególnie narażeni, jeśli chodzi o kryzys zdrowia psychicznego w regionie. Muna Odeh, psychoterapeutka w Ramallah, która prowadzi infolinię zdrowia psychicznego dla Palestyńczyków, powiedziała Undark, że młodzi ludzie są w wieku, w którym szukają poczucia kontroli w sytuacji, w której nie mają żadnej kontroli. „To wywołuje niepokój. Większość z nich czuje się beznadziejnie, bezradnie” — powiedziała. „Tym razem jest im ciężko. Trudno jest być młodym człowiekiem, żyć w miejscu, w którym nic nie jest pewne”.

Jak twierdzi Iman Farajallah, psycholog z Kalifornii, PTSD zazwyczaj wynika z traumy, która wydarzyła się kiedyś w przeszłości, „a pierwszą rzeczą, jaką robisz, aby nazwać lub zaszufladkować traumę, której doświadcza dana osoba, jest przeniesienie ofiary z warunków, w których żyje, do bezpieczniejszych warunków”.

„Palestyńczycy nie mogą się jednak przemieszczać” – dodała, co jest prawdą od dziesięcioleci, podczas okupacji izraelskiej.

Nawet na Zachodnim Brzegu, który jest stosunkowo stabilny w porównaniu do Gazy, trwający konflikt zbiera swoje żniwo, ponieważ ludzie tam oglądają rzeź przyjaciół i rodziny w wiadomościach i mediach społecznościowych. Kiedy usłyszałam eksplozje w wiadomościach, „po prostu coś we mnie się przekręciło, poczułam, jak te emocje wychodzą na wierzch. Bałam się”, powiedziała Dalia Amra, uczennica 10 klasy w Ramallah. „Tak naprawdę byłam przerażona. Ja mogę być następna”.



źródło