HARARE, Zimbabwe — Po aresztowaniu jej syna, głównego źródła utrzymania rodziny i jedynego żywiciela rodziny, w zeszłym roku Tambudzai Tembo wpadła w załamanie nerwowe. W Zimbabwe, gdzie kliniczne usługi zdrowia psychicznego są rzadkością, jej szanse na uzyskanie profesjonalnej pomocy były bliskie zeru. Myślała o samobójstwie.

„Nie chciałam już żyć. Ludzie, którzy mnie widzieli, myśleli, że wszystko jest w porządku. Ale w środku kręciło mi się w głowie” – powiedziała 57-latka. „Byłam sama”.

Uratowała ją drewniana ławka i empatyczna babcia.

W Zimbabwe przyjęto nową formę terapii zdrowia psychicznego, która skierowana jest do osób starszych i która jest obecnie stosowana w takich miejscach jak Stany Zjednoczone.

Podejście polega na ustawieniu ławek w cichych, dyskretnych zakątkach przychodni społecznościowych, w niektórych kościołach, biednych dzielnicach i na uniwersytecie. Starsza kobieta z podstawowym przeszkoleniem w zakresie terapii rozwiązywania problemów cierpliwie tam siedzi, gotowa słuchać i angażować się w rozmowę jeden na jeden.

Terapia ta jest inspirowana tradycyjną praktyką w Zimbabwe, w której babcie były osobami, do których zwracano się po mądrość w trudnych czasach. Została porzucona wraz z urbanizacją, rozpadem ściśle powiązanych rodzin wielopokoleniowych i nowoczesną technologią. Teraz okazuje się ponownie przydatna, ponieważ potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego rosną.

„Babcie są strażniczkami lokalnej kultury i mądrości. Są zakorzenione w swoich społecznościach” — powiedział Dixon Chibanda, profesor psychiatrii i założyciel inicjatywy. „Nie odchodzą, a ponadto mają niesamowitą zdolność do wykorzystywania tego, co nazywamy „wyrażoną empatią”… aby ludzie czuli się szanowani i rozumiani”.

W zeszłym roku Chibanda został ogłoszony zwycięzcą nagrody w wysokości 150 000 dolarów przyznanej przez amerykańską Fundację McNulty za zrewolucjonizowanie opieki psychiatrycznej. Chibanda powiedział, że koncepcja zakorzeniła się w częściach Wietnamu, Botswany, Malawi, Kenii i Tanzanii i znajduje się w „wstępnej pracy kształcącej” w Londynie.

W Nowym Jorku nowy plan zdrowia psychicznego miasta, uruchomiony w zeszłym roku, mówi, że „czerpie inspirację” z tego, co nazywa Friendship Bench, aby pomóc w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka, takimi jak izolacja społeczna. Pomarańczowe ławki znajdują się teraz w takich obszarach jak Harlem, Brooklyn i Bronx.

W Waszyngtonie organizacja HelpAge USA prowadzi pilotaż tego rozwiązania w ramach inicjatywy DC Grandparents for Mental Health, która rozpoczęła się w 2022 r. jako grupa wsparcia dla osób w wieku 60 lat i starszych zmagających się z COVID-19.

Jak dotąd zespół Friendship Bench Zimbabwe przeszkolił 20 babć, które postanowiły „położyć kres stereotypom dotyczącym zdrowia psychicznego i sprawić, by mówienie o uczuciach stało się akceptowalne”, aby słuchały, okazywały empatię i pomagały innym rozwiązywać swoje problemy, powiedziała Cindy Cox-Roman, prezes i dyrektor generalna HelpAge USA.

Ławki zostaną ustawione w miejscach kultu, szkołach i ośrodkach zdrowia w biednych społecznościach Waszyngtonu, w których mieszkają osoby, które „były historycznie marginalizowane i bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym” – dodała.

Cox-Roman jako czynniki ograniczające dostęp do leczenia podała strach i nieufność do systemu opieki zdrowotnej, brak wsparcia społecznego i stygmatyzację.

„Ludzie cierpią, a babcia zawsze może poprawić ci humor” – powiedziała.

„Mamy tak wiele mądrości w naszej starszej populacji i ramiona, które mogą się otworzyć. Odrzucam ageizm. Czasami wiek przynosi mądrość, której nie uczysz się, dopóki się nie zestarzejesz” – powiedziała jedna z babć, 81-letnia Barbara Allen, w filmie promocyjnym.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego ponad jedna na pięć dorosłych osób w USA cierpi na chorobę psychiczną.

„Kryzys zdrowia psychicznego jest prawdziwy. Prawdziwym kryzysem po pandemii jest to, że wielu lekarzy wypadło z rynku pracy” — powiedziała dr Jehan El-Mayoumi, która pracuje jako ekspertka w HelpAge USA i jest dyrektorem założycielem Health equity Rodham Institute na Uniwersytecie Georgetown. Walczyła o znalezienie psychiatrów dla pacjentów z ostrymi myślami samobójczymi.

El-Mayoumi powiedział, że koncepcja Zimbabwe zapewnia ludziom „kogoś, komu można zaufać, komu można otworzyć serce, komu można zwierzyć się z najgłębszych sekretów, a to wymaga zaufania, dlatego właśnie Ławka Przyjaźni jest taka wspaniała”.

Pomysł zrodził się z tragedii. Chibanda był młodym psychiatrą, jednym z nieco ponad 10 w Zimbabwe w 2005 roku. Jedna z jego pacjentek rozpaczliwie chciała się z nim spotkać, ale nie mogła sobie pozwolić na 15 dolarów za bilet autobusowy. Później Chibanda dowiedziała się, że popełniła samobójstwo.

„Zrozumiałem, że muszę mieć silniejszą obecność w społeczności” – powiedział Chibanda. „Zrozumiałem, że tak naprawdę jednym z najcenniejszych zasobów są te babcie, strażniczki lokalnej kultury”.

Zrekrutował 14 babć z sąsiedztwa w pobliżu szpitala, w którym pracował w stolicy Harare, i przeszkolił je. W Zimbabwe otrzymują 25 dolarów miesięcznie na pomoc w transporcie i rachunkach telefonicznych.

Sieć, która obecnie współpracuje z ministerstwem zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia, rozrosła się do ponad 2000 babć w całym kraju. Ponad 200 000 Zimbabwejczyków usiadło na ławce, aby otrzymać terapię od przeszkolonej babci w 2023 r., według sieci.

Siridzayi Dzukwa, babcia, która odwiodła Tembo od samobójstwa, złożyła ostatnio wizytę kontrolną w domu. Za pomocą pisemnego kwestionariusza sprawdziła postępy Tembo. Słuchała, jak Tembo opowiadała o tym, jak znalazła nowe życie i teraz sprzedaje warzywa, aby związać koniec z końcem.

Dzukwa stała się rozpoznawalną postacią w okolicy. Ludzie zatrzymują się, aby ją powitać i podziękować za pomoc. Niektórzy proszą o wizytę domową lub zapisują jej numer.

„Ludzie nie wstydzą się już ani nie boją otwarcie zatrzymywać nas na ulicach i prosić o rozmowę” – powiedziała. „Zdrowie psychiczne nie jest już czymś, czego należy się wstydzić”.

___

Associated Press otrzymuje wsparcie finansowe na pokrycie globalnych wydatków na opiekę zdrowotną i rozwój w Afryce z ustawy & Melinda Gates Foundation Trust. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą treść. Znajdź AP standardy w celu współpracy z organizacjami filantropijnymi, lista darczyńców i obszary objęte finansowaniem znajdują się na stronie AP-org.

___

Wiadomości AP Africa: https://apnews.com/hub/afryka

źródło