MALMO – Wyjmij brokatową kulę i załóż buty do tańca: czas dowiedzieć się, kto zostanie ukoronowany 68. Konkurs Piosenki Eurowizji mistrz.

Na scenie wystąpią artyści z ponad dwudziestu krajów w Malmö w Szwecji, w sobotę do rywalizacji korona muzyki pop kontynentu. Miliony ludzi w Europie i poza nią będą oglądać i głosować na swoich faworytów.

Oto jak do nich dołączyć.

O KTÓREJ GODZINIE ROZPOCZYNA SIĘ EUROWIZJA?

W Europie, ostatnia runda rozpoczyna się o godzinie 21:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. W Wielkiej Brytanii emitowany jest o 20:00

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie finał rozpoczyna się o godzinie 15:00 czasu wschodniego.

JAK MOGĘ OGLĄDAĆ EUROWIZJĘ?

Konkurs będzie transmitowany przez nadawców krajowych w uczestniczących krajach — na stronie internetowej Eurowizji znajdują się: lista nadawców na swojej stronie internetowej. W niektórych krajach będzie można go obejrzeć Kanał YouTube Eurowizji.

W USA Eurowizja będzie transmitowana na żywo w Peacock.

JAK MOGĘ GŁOSOWAĆ NA EUROWIZJI?

Głosowanie rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem finału, a widzowie w USA i innych krajach nieuczestniczących mogą głosować online lub za pomocą aplikacji Eurowizji. Widzowie z krajów biorących udział w programie mogą także głosować telefonicznie lub SMS-em.

Kraje otrzymują punkty na podstawie głosów widzów i rankingów jury składających się z profesjonalistów z branży muzycznej. Są one łączone w łączny wynik – wygrywa kraj z najwyższym wynikiem.

EUROWIZJA JEST DLA MNIE NOWOŚCIĄ. CO MUSZĘ WIEDZIEĆ?

Eurowizja to międzynarodowy konkurs muzyki pop, w którym biorą udział zespoły z krajów całej Europy i kilku spoza niej, oglądać na żywo w telewizji zostać mistrzem.

Zainaugurowana w 1956 roku, aby wspierać jedność po II wojnie światowej i testować nową technologię transmisji na żywo, Eurowizja stała się kampowym, poprawiającym nastrój świętem muzyki pop, gromadzącym setki milionów widzów na całym świecie. Liczba krajów rozrosła się z siedmiu do prawie 40, w tym do krajów pozaeuropejskich, takich jak Izrael i Australia.

Jest znany z piosenek, od hymnowych po wyjątkowo głupie, często w połączeniu z wyszukanymi kostiumami i spektakularną inscenizacją.

To także punkt wyjścia dla karier wielu artystów głównego nurtu, w tym ABBA i kanadyjskiej piosenkarki Celine Dion (który reprezentował Szwajcarię w 1988 r.) i włoski zespół rockowy światło księżyca w 2021 r. Ubiegłoroczna zwyciężczyni, szwedzka diva Loreen, jest jedną z zaledwie dwóch osób, które dwukrotnie zwyciężyły w konkursie.

Zwycięzcy Eurowizji są niezwykle trudni do przewidzenia. Do faworytów tego roku należą Nemo ze Szwajcarii i chorwacka piosenkarka Baby Lasagna.

Izraelska piosenkarka Eden Golan w ostatnich dniach wzrosły także kursy bukmacherskie. Udział Izraela wywołał w Malmö duże protesty Palestyńczyków i ich zwolenników w ciągu tygodnia trwania wydarzeń Eurowizji.

Prawa autorskie 2024 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.

źródło