Po raz pierwszy badanie wykazało, że intensywna modyfikacja stylu życia bez stosowania leków może znacząco poprawić funkcje poznawcze i funkcjonowanie u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub wczesną demencją spowodowaną chorobą Alzheimera.

Najpopularniejszą formą demencji jest choroba Alzheimera zaburzenie mózgu to z czasem się pogarsza. Jest to postępująca choroba, która niszczy pamięć i inne ważne funkcje psychiczne. Chociaż nie ma lekarstwa, leczenie pomaga spowolnić objawy.

Badanie kliniczne prowadzone przez dr Deana Ornisha i opublikowane w czasopiśmie Alzheimer’s Research and Therapydaje nową nadzieję osobom zmagającym się z tą wyniszczającą chorobą.

Doktor Ornish, założyciel organizacji non-profit Instytut Badawczy Medycyny Prewencyjnej i profesor kliniczny na UCSF, w ramach badania współpracował z czołowymi naukowcami i neurologami z wiodących ośrodków medycznych.

„Chociaż nie mamy jeszcze leku na chorobę Alzheimera, wyniki te umożliwiają poprawę jakości życia wielu pacjentów” – powiedział główny autor, dr Ornish.

W badaniu wzięło udział 51 uczestników z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub wczesna demencja Alzheimeralosowo przydzieleni do grupy interwencyjnej intensywnego stylu życia lub grupy kontrolnej objętej zwykłą opieką.

MODYFIKACJE STYLU ŻYCIA

Grupa interwencyjna uczestniczyła w intensywnym programie stylu życia składającym się z czterech elementów:

  • pełnowartościowa, minimalnie przetworzona dieta roślinna, uboga w szkodliwe tłuszcze, rafinowane węglowodany, alkohol i słodziki, głównie owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe, plus wybrane suplementyprzy czym wszystkie posiłki są wysyłane do domu każdego pacjenta, aby zmaksymalizować przestrzeganie zaleceń.
  • Wykonywali umiarkowane ćwiczenia aerobowe i trening siłowy przez co najmniej 30 minut dziennie.
  • Zarządzanie stresem, w tym medytacja, rozciąganie, oddychanie i wyobrażanie sobie, przez jedną godzinę dziennie.
  • Grupy wsparcia po jednej godzinie trzy razy w tygodniu.

Po 20 tygodniach grupa interwencyjna wykazała statystycznie istotną poprawę w trzech z czterech standardowych testów poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną, która zaobserwowała spadki we wszystkich testach.

Grupa interwencyjna wykazała również pozytywne zmiany w biomarkerach krwi związanych z chorobą Alzheimera, w tym stosunek Aβ42/40, który znacznie się poprawił.

Uczestnicy zgłaszali odzyskanie utraconych funkcji poznawczych, takich jak zdolność czytania i oglądania filmów, bez zapominania tego, co właśnie przeczytali lub zobaczyli.

Choroba Alzheimera, najpopularniejsza forma demencji, to schorzenie mózgu, które z czasem ulega pogorszeniu. (Zdjęcie: Getty Images)

Były dyrektor biznesowy znów mógł zarządzać swoimi finansami, a inny uczestnik wznowił przygotowywanie raportów finansowych dla firmy rodzinnej.

Dr Rudolph E. Tanzi z Harvard Medical School, współautor badania, podkreślił potencjalny wpływ: „Firmy Biopharma wydały miliardy na leki na chorobę Alzheimera z ograniczonym sukcesem. Natomiast te zmiany stylu życia poprawiły funkcje poznawcze i funkcjonowanie za ułamek kosztem, z jedynie pozytywnymi skutkami ubocznymi.”

Badanie podkreśliło również istotną korelację dawka-odpowiedź, pokazując, że im bardziej uczestnicy przestrzegali zmian w stylu życia, tym większa była ich poprawa funkcji poznawczych.

Korelacja ta potwierdza biologiczną wiarygodność wyników i sugeruje, że intensywne zmiany stylu życia mogą być skuteczniejsze niż umiarkowane, takie jak dieta śródziemnomorska.

Konsekwencje obejmują również zapobieganie chorobie Alzheimera.

Nowe technologie mogą przewidzieć indywidualne ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, ale wiele osób kwestionuje wartość wiedzy o tym ryzyku, jeśli nie są dostępne żadne interwencje.

Badanie to daje nadzieję, że intensywne zmiany stylu życia mogą potencjalnie zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera.

Opublikowany przez:

Dafne Clarence

Opublikowano:

11 czerwca 2024 r

źródło