Haliburton i Pacers wykorzystują Knicks z krótką ręką, aby wyrównać serię po porażce 121-89 w czwartym meczu

INDIANAPOLIS (AP) Po trzech meczach, które zakończyły się zwycięstwem, Indiana Pacers wyszli na boisko już na początku czwartego meczu.

Słabi gracze New York Knicks po prostu nie mieli nóg, żeby dotrzymać kroku.

Tyrese Haliburton zdobył 20 punktów, TJ McConnell zakończył mecz z 15 punktami i 10 asystami, a Pacers rozgromili Knicks 121-89, wykorzystując trzecie co do wielkości zwycięstwo w play-offach w historii NBA, aby wyrównać serię na 2-2.

Piąty mecz zostanie rozegrany we wtorek w Madison Square Garden.

„Wszystko, co zrobiliśmy, to wykonaliśmy swoją pracę” – powiedział Haliburton po zakończeniu spotkania z sześcioma zbiórkami, pięcioma asystami i czterema celami za trzy punkty. „Kiedy jesteś u siebie, musisz chronić rodzimy boisko, więc wykonaliśmy naszą pracę. Rozumiemy skalę piątego meczu i będziemy na niego przygotowani”.

W pierwszych trzech meczach decydujące były kluczowe akcje w ostatnich trzech minutach.

Niedziela przyniosła inny zwrot akcji. Indiana prowadziła aż 43 punktami – to największy deficyt, z jakim spotkała się jakakolwiek drużyna play-offowa w tych play-offach – i niewiele brakowało jej do dorównania dwóm największym zwycięstwom posezonowym w NBA, 34-punktowej przewadze nad Cleveland w kwietniu 2018 r. i 33-punktowej wygranej nad Cleveland Lakers w finale NBA w 2000 roku.

I chociaż Indiana pozornie nie mogła zrobić nic złego, Knicks nie mogli zrobić nic dobrego.

Pascal Siakam i Obi Toppin zdobyli po 14 punktów, Aaron Nesmith zebrał 12 zbiórek, a Pacers trafiali na 56,8% z gry, 45,2% za trzy punkty i już po 44 sekundach odrobili swój jedyny deficyt w meczu, 2:0 .

Knicks, którzy ponownie grali bez czterech kluczowych zawodników z powodu kontuzji, wyglądali na zmęczonych.

Alec Burks zakończył mecz z 20 punktami dla Nowego Jorku. Brunson, który rozpoczął dzień z najlepszym w lidze 34,6 punktami na mecz po sezonie, zdobył zaledwie 18 punktów w dniu, w którym Knicks trafiali na 33,7% z gry, 18,9% na trójki i flirtował z zanotowaniem najgorszej porażki w fazie play-off w historii klubu. Rekord wynoszący 41 lat padł w Chicago w kwietniu 1991 r.

Brunson nie był jedynym, który miał trudności. Donte DiVincenzo, który w trzecim meczu zdobył 35 punktów, w niedzielę zdobył zaledwie siedem punktów. Obaj obrońcy łącznie zdobyli 9 z 30 trafień z gry i 1 z 11 trafionych 3s.

„Możemy porozmawiać o świeższych nogach, a ty możesz dać nam tyle litości, ile chcemy” – powiedział Brunson. „Tak, brakuje nam rąk do pracy, ale to nie ma teraz znaczenia. Mamy to, co mamy. Więc nie ma powodu, że brakuje nam rąk do pracy, nie ma żadnego usprawiedliwienia. Przegrywamy, przegrywamy. To właśnie było.”

Po raz kolejny Pacers czerpali energię z niemal wypełnionego stadionu Gainbridge Fieldhouse, gdzie prowadzą obecnie 5:0, a mecz 6 wraca w piątek do Indianapolis. Z kortu obserwowali między innymi urodzony w Indianie piosenkarz John Mellencamp, zwycięzcy Indianapolis 500 Scott Dixon i Dario Franchitti oraz byli gwiazdy Pacers Dale Davis i Derrick McKey.

To, czego byli świadkami, było najbardziej dominującym występem w serii.

Bez napastników OG Anunoby’ego, Bojana Bogdanovica i Juliusa Randle’a, a także środkowego Mitchella Robinsona, Nowy Jork zanotował 14 punktów w pierwszej kwarcie i 41 punktów w pierwszej połowie – to dwa najniższe wyniki w pierwszych 10 meczach play-off w tym sezonie.

Nastąpił przewidywalny wynik.

„Zaczęliśmy powoli, oni strzelali, uzyskali duże prowadzenie i sytuacja rosła” – powiedział trener Knicks Tom Thibodeau. „Myślałem, że na początku straciliśmy kilka strzałów z dystansu, co prawdopodobnie odebrało nam trochę energii, a nie możemy na to pozwolić”.

Pacers nie popełnili tego błędu.

Pierwsze 3 trafienia Haliburtona dały Indianie na dobre prowadzenie 5-2, a Pacers poszli za ciosem i w pierwszej kwarcie zwyciężyli 29-7, kończąc na 34-11.

Nowy Jork nigdy się nie podniósł. Na początku drugiej połowy zmniejszyli deficyt do 36-19, ale Indiana odpowiedziała 10 punktami z rzędu, po czym przedłużyła przewagę do 69-41.

Sytuacja pogorszyła się dopiero w drugiej połowie.

Indianin prowadził 101-63 po trzech kwartach, a deficyt był tak duży, że obie drużyny odpoczywały przez całą czwartą kwartę. 43-punktowa przewaga Indiany w czwartej kwarcie to trzeci raz w sezonie, kiedy Indiana prowadzi co najmniej taką przewagą, a Nowy Jork po raz pierwszy od 5 grudnia 2019 r., czyli na przestrzeni 388 meczów, przegrywał z taką przewagą.

Jednak dla Pacers nie był to moment na świętowanie; to tylko krok w podróży, którą mają nadzieję kontynuować po powrocie do Nowego Jorku.

„Zrobiliśmy to, co musieliśmy zrobić, zabezpieczyliśmy boisko na własnym boisku” – powiedział trener Pacers Rick Carlisle. „Nie mam zamiaru pisać rozprawy o tym, jak wspaniali jesteśmy jako zespół, ponieważ jesteśmy dopiero w połowie drogi do celu. Musimy to zrozumieć i wykazać się dużą pokorą przed tym, co nadejdzie we wtorek, i być na to przygotowani”.