Źródło: Amina Filkins z Pexels

W walce o zmniejszenie długotrwałych dysproporcji w zakresie opieki zdrowotnej nad matkami skuteczne mogą okazać się grupowe programy opieki prenatalnej, twierdzą naukowcy z Yale School of Medicine (YSM) i Yale School of Public Health.

Na podstawie wcześniejszych badań naukowcy opisali wiele możliwych korzyści wynikających z grupowych programów opieki prenatalnej artykuł perspektywiczny który został opublikowany 8 czerwca w New England Journal of Medicine w ramach naboru artykułów do czasopisma na temat interwencji zdrowotnych mających na celu zmniejszenie nierówności.

Jeannette Ickovics, dr, profesor nauk społecznych i behawioralnych im. Hermana w Yale School of Public Health oraz Jessica Lewis, dr, naukowiec badawczy w Yale School of Medicine, odpowiedziały na apel, omawiając swój grupowy program opieki prenatalnej „Expect With Me”, który założyły w 2014 r., podkreślając pilną potrzebę głębokich i zagrażających życiu dysproporcji rasowych, które utrzymują się w okresie okołoporodowym i .

„Zachorowalność i umieralność matek czarnoskórych znacznie różni się (od wskaźników dotyczących innych grup rasowych), dlatego gdy opracowywaliśmy projekt Expect With Me i badaliśmy modele grupowe, odkryliśmy, że faktycznie możemy złagodzić te dysproporcje w grupowej opiece prenatalnej” – mówi Lewis.

Świadczenia grupowe z tytułu opieki prenatalnej

Model Expect With Me składa się z 10 dwugodzinnych sesji grupowych z udziałem od 8 do 12 uczestników, którzy mają urodzić się w tym samym miesiącu. Prowadzone przez położnika lub położną sesje skupiają się na odżywianiu, zdrowie psychiczne i zdrowie seksualne, oprócz standardowych treści prenatalnych. Ułatwione dyskusje grupowe pozwalają pacjentom na interakcję, zdobywanie wsparcia społecznego i normalizację objawów ciąży poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Lewis i jej zespół przetestowali program Expect With Me na ponad 2400 uczestniczkach w latach 2014–2018. Odkryli, że w porównaniu ze standardowym modelem indywidualnej opieki prenatalnej u uczestniczek opieki grupowej ryzyko porodu było znacznie niższe poród dzieci o niskiej masie urodzeniowej i przyjęcie niemowlęcia do szpitala . Ich badanie został opublikowany w 2021 roku w czasopiśmie Medycyna zapobiegawcza.

Podczas badania wcześniejszych modeli grupowej opieki prenatalnej Lewis i jej zespół odkryli, że podczas gdy opieka grupowa ogólnie zmniejszała ryzyko wystąpienia tych wyników, efekt był jeszcze większy w przypadku kobiet czarnoskórych. Te różnice były głównym czynnikiem branym pod uwagę podczas testowania Expect With Me: uczestniczki badania były w 60% czarnoskóre i w 15% Latynoski.

„Wiedząc, że istnieją te różnice w wynikach, zwłaszcza w przypadku czarnoskórych kobiet”, mówi Lewis, „naprawdę skupiliśmy się na klinikach, które zapewniłyby nam tego rodzaju różnorodność, abyśmy mogli przyjrzeć się, jak skuteczne jest to, zwłaszcza wśród populacji wysokiego ryzyka”.

Spójność, stałość i technologia

Podczas gdy standardowa indywidualna opieka prenatalna przebiega w tym samym czasie i obejmuje wiele z tych samych podstawowych treści, co opieka grupowa, pacjenci spotykają się ze swoimi dostawcami tylko przez około 10 do 15 minut na raz i mogą widzieć innego dostawcę podczas każdej wizyty. Opieka grupowa z drugiej strony trwa dwie godziny, a każdą sesję prowadzą ci sami dostawcy. Lewis uważa, że ​​ta spójność i długie czasy sesji są kluczowymi elementami sukcesu opieki grupowej.

„Daje to dostawcom możliwość rzeczywistego wysłuchania problemów, z którymi zmagają się pacjenci i poznania ich. Daje to również pacjentom możliwość nie tylko wysłuchania odpowiedzi na ich własne pytania, ale także pytań (od innych), o których albo nie pomyśleli, żeby je zadać, albo może było im zbyt wstyd je zadać” — mówi Lewis.

Kolejnym kluczowym elementem programu jest jego technologia. Expect With Me różni się od innych grupowych programów opieki prenatalnej poprzez włączenie platformy informatycznej, która umożliwia pacjentom korzystanie ze strony internetowej w celu śledzenia swojej wagi i komunikować się z dostawcami i innymi członkami grupy oraz uzyskiwać dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych.

W rzeczywistości Lewis i jej zespół odkryli, że pacjentki Expect With Me, które regularnie korzystały ze strony internetowej, miały znacznie niższe ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową niż te, które nie korzystały ze strony.

Wdrożenie będzie jednym z największych wyzwań dla grupowej opieki prenatalnej. Oprócz początkowych inwestycji w szkolenia, mogą również wystąpić problemy logistyczne związane z harmonogramem i przestrzenią. Jednak jest to coś, co Lewis uważa, że ​​Expect With Me będzie w stanie rozwiązać za pomocą narzędzia do harmonogramowania platformy IT.

Ostatecznie, jej zdaniem, sukces programu i pilna potrzeba znalezienia rozwiązań mających na celu zmniejszenie nierówności w zakresie opieki okołoporodowej i okołoporodowej powinny przeważyć nad wyzwaniami związanymi z jego wdrożeniem.

„Słyszeliśmy, że na sali porodowej można poznać, kto przeszedł szkolenie grupowe i kto tego nie zrobił, ponieważ jest lepiej poinformowany, mówi o tym, co się dzieje, (i) ma większą władzę, aby prosić o to, czego chce”, mówi Lewis. „To model, który ma duży potencjał, aby pomóc w zmniejszeniu dysproporcji”.

Więcej informacji:
Jessica B. Lewis i in., Expect With Me — grupowa opieka prenatalna w celu zmniejszenia dysproporcji, New England Journal of Medicine (2024). DOI: 10.1056/NEJMp2400482

Dostarczone przez
Uniwersytet Yale


Cytat:Grupowa opieka prenatalna daje nadzieję na zmniejszenie dysproporcji w zakresie zdrowia matek (2024, 2 lipca) pobrano 2 lipca 2024 r. ze strony https://medicalxpress.com/news/2024-07-group-prenatal-maternal-health-disparities.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkim uczciwym wykorzystaniem w celu prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.



źródło