Google eksperymentuje z uruchomieniem systemu operacyjnego Chrome na Androidzie

TL;DR

  • Google opracowało metodę uruchamiania systemu operacyjnego Chrome na swoich urządzeniach Pixel.
  • Metoda polega na uruchomieniu specjalnej wersji systemu operacyjnego Chrome na maszynie wirtualnej za pośrednictwem platformy Android Virtualization Framework.
  • Firma niedawno pokazała to swoim firmom partnerskim, ale nie ujawniła, czy planuje wprowadzić to na przyszłe urządzenia Pixel.

Chociaż firma Google pierwotnie zaprojektowała system operacyjny Android dla smartfonów, od tego czasu zaktualizowała go, aby działał na innych urządzeniach, takich jak tablety, zegarki, telewizory i deski rozdzielcze samochodów. Aby jednak konkurować na rynku komputerów osobistych, Google stworzyło System operacyjny Chrome zamiast po prostu korzystać z Androida. Z biegiem lat Google zwiększył synergię obu systemów operacyjnych. Na przykład system operacyjny Chrome jest dostarczany z kopią środowiska wykonawczego Androida, dzięki czemu Na Chromebookach można uruchamiać aplikacje na Androida. Odwrotna sytuacja – urządzenia z systemem Android z systemem operacyjnym Chrome – nie jest obecnie możliwa, ale może się to zmienić w przyszłości, ponieważ Google testuje metodę uruchamiania systemu operacyjnego Chrome na urządzeniach z systemem Android.

Nie jest tajemnicą, że wiele nowoczesnych urządzeń z Androidem jest wyposażonych w wystarczającą ilość miejsca, pamięci i surowej mocy obliczeniowej, aby sprostać wszelkim zadaniom obliczeniowym, jakie zleciłby im przeciętny człowiek. Ponieważ ma już system operacyjny Chrome, Google nigdy nie czuł się zmuszony do upodobnienia Androida do systemu Windows lub macOS. Nie oznacza to jednak, że nie próbowało. Tak naprawdę był czas, gdy Google aktywnie pracował nad stworzeniem hybrydy Androida i systemu operacyjnego Chrome – o nazwie kodowej Andromeda – którą ostatecznie porzucono. Powodem, dla którego Google porzucił plany połączenia Androida i Chrome OS, był fakt, że obie platformy odniosły już sukces, więc bardziej produktywne byłoby dla firmy skupienie się na ulepszaniu każdej platformy.

„Dla nas nie ma sensu łączenie (Chrome OS i Android)” – powiedział Hiroshi Lockheimer, wiceprezes Google ds. Androida, Chrome OS i Play, pod koniec 2016 roku w jednym z odcinków (obecnie nieistniejącego) Wszystko o Androidzie podcast. Dodał: „Obydwaj odnieśli sukces. Chcemy tylko mieć pewność, że obie strony skorzystają na sobie nawzajem”. Właśnie dlatego Android zapożyczył bezproblemowe aktualizacje z systemu operacyjnego Chrome i dlatego system operacyjny Chrome dodał obsługę aplikacji na Androida. „Zobaczysz znacznie więcej takich sytuacji, w których dochodzi do pewnego rodzaju zapylenia krzyżowego” – powiedział Lockheimer w dalszej części podcastu. „Ale nie w pewnym sensie fuzja”.

Zgodnie ze swoim słowem, na dzień dzisiejszy nie ma dowodów na to, że Google planuje połączyć obie platformy. Jednak dzięki stosunkowo nowej funkcji platformy Android Google może teraz bezproblemowo uruchamiać system operacyjny Chrome wraz z Androidem. Jest to możliwe dzięki Android Virtualization Framework (AVF), funkcji wprowadzonej w systemie Android 13, która zapewnia bezpieczne i prywatne środowisko wykonawcze dla bardzo wrażliwego kodu.

Rita El Khoury / Władze Androida

Mimo że AVF został początkowo zaprojektowany do obsługi małych obciążeń w bardzo uproszczonej wersji Androida załadowanej na izolowaną maszynę wirtualną, technicznie nie ma powodu, dla którego nie można go używać do uruchamiania innych systemów operacyjnych. W rzeczywistości zostało to wykazane już wtedy, gdy deweloper Danny Lin dostał Windows 11 działający na telefonie z Androidem w 2022 r. Sam Google nigdy oficjalnie nie zapewnił wsparcia dla uruchamiania czegokolwiek innego niż niestandardowa wersja Androida o nazwie „microdroid” w AVF, ale już tak nie jest. Firma zaczęła oferować oficjalne wsparcie dla Chromium OS, wersji Chrome OS o otwartym kodzie źródłowym, na telefonach z Androidem za pośrednictwem AVF, a nawet prywatnie demonstrowała to innym firmom.

Niedawno na prywatnej imprezie Google zademonstrował specjalną wersję systemu operacyjnego Chromium OS – o nazwie kodowej „ferrochrome” – działającą na maszynie wirtualnej na urządzeniu Pixel 8. Jednak na samym ekranie telefonu nie pokazano, jak system operacyjny Chromium działa. Został on raczej wyświetlony na zewnętrznym wyświetlaczu, co jest możliwe dzięki temu, że Google od niedawna włączył wyjście wyświetlania w serii Pixel 8.

Wolałbyś kupić Pixela 8a czy Galaxy A35?

218 głosów

Niestety, Google nie ujawnił podczas wydarzenia, czy faktycznie planuje udostępnić wersję Chromium lub Chrome OS na istniejących lub przyszłych urządzeniach. Firma po prostu pokazała, że ​​możliwe jest teraz uruchomienie systemu operacyjnego Chrome wraz z Androidem, i zapewniła producentom smartfonów narzędzia, aby to zrobić. Możliwe, że Google po prostu użył Pixela 8 jako stanowiska testowego i nie miał zamiaru nigdy udostępniać systemu operacyjnego Chrome na żadnym ze swoich urządzeń, ale mamy nadzieję, że tak nie jest. Wirtualizacja to już niezwykle popularny mechanizm umożliwiający uruchamianie oprogramowania zbudowanego dla innej platformy na istniejącym sprzęcie, a wiele flagowych telefonów ma więcej niż wystarczającą moc, przestrzeń i pamięć, aby uruchomić system operacyjny Chrome wraz z Androidem. Mamy nadzieję, że Google zaoferuje możliwość uruchamiania systemu operacyjnego Chrome wraz z Androidem na przyszłym urządzeniu, ponieważ ulepszony tryb pulpitu, który widzieliśmy w ostatniej wersji beta Androida 15, wygląda na daleki od gotowego.

Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszego personelu na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.

Możesz lubić

źródło