Czy prawdziwa Martha Scott może wstać?

Przynajmniej jedna kobieta już to zrobiła: w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu prezenterowi telewizyjnemu Piersowi Morganowi, który został opublikowany w czwartek na jego kanale YouTube, 58-letnia Szkotka Fiona Harvey twierdzi, że jest bohaterką obłąkanego prześladowcy niespodzianki Richarda Gadda Netflix naciśnij „Mały renifer”. Na karcie tytułowej serialu podano, że jest to „historia prawdziwa”.

„Myślę, że (Gadd) zawsze chciała, żeby to wyszło na jaw, żeby kogoś prześladować” – powiedziała Harvey podczas 56-minutowego odcinka programu „Piers Morgan Uncensored”, w którym zagroziła pozwaniem zarówno Netflixa, jak i Gadda, scenarzysty i twórcy serialu i gwiazdę za zniesławienie jej w programie. „Myślę, że ma skrajne problemy psychiczne”.

Netflix i Gadd nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę „The Times” o komentarz.

Siedmioodcinkowy miniserial, który po premierze w zeszłym miesiącu szybko dołączył do listy najpopularniejszych programów telewizyjnych streamera, w którym Gadd wciela się w Donny’ego, początkującego komika stand-upowego i barmana, który po raz pierwszy spotyka Martę. grana przez Jessicę Gunningjako patron londyńskiego pubu, w którym pracuje. Pod jej nieustannym naporem uwagi – łącznie z pseudonimem, od którego wziął się tytuł serialu – jego życie wymyka się spod kontroli, a przeszłe traumy wychodzą na światło dzienne. Oprócz wysyłania e-maili, wiadomości głosowych i wiadomości na Facebooku Marta pojawia się w miejscu zamieszkania Donny’ego, kontaktuje się z jego rodzicami i obmacuje go bez jego zgody, a także ma inne przerażające zachowania.

Jako dowód na poparcie twierdzenia Harvey, że jest „prawdziwą” Marthą, Morgan przytoczył internetowych detektywów, którzy „wytypowali” Harveya jako rzekomą podstawę postaci po porównaniu jej postów w mediach społecznościowych z tymi przedstawionymi w serialu. Morgan przeczytała kilka tweetów, które Harvey wysłał Gaddowi z 2014 r., i Harvey powiedział, że znała Gadda od dwóch do trzech miesięcy, kiedy był barmanem około 10–12 lat temu. Twierdziła również, że wysłała mu e-mail i list, ale zaprzeczyła, że ​​kontaktowała się z nim zbyt często, jak pokazano to w serialu.

„To fikcja literacka” – stwierdziła. „To dzieło hiperboli”.

„W zasadzie oskarżasz zarówno jego, jak i Netflix o kłamstwo” – zauważył Morgan w pewnym momencie wywiadu, który w dużej mierze składał się z punkt po punkcie zestawienia wiarygodności serialu Netflix. „Tak” – odpowiedziała Harvey, choć przyznała, że ​​sama nie widziała serialu, twierdząc, że dowiedziała się o nim z prasy.

Według Harvey po raz pierwszy dowiedziała się o projekcie z wiadomości o jednoosobowym programie, na którym oparty jest serial, którego premiera odbyła się na festiwalu Fringe w Edynburgu. Powiedziała jednak, że nie zgłosiła się, dopóki serial Netflixa nie naraził jej na molestowanie, w tym groźby śmierci.

Oskarżyła Gadda, Gunninga i Netflixa o „dojenie wszystkiego, co jest tego warte, za pieniądze”, skupiając większość swojego gniewu na ich trasie promocyjnej.

„Daj mi spokój, proszę” – powiedziała, gdy Morgan poprosił ją, aby porozmawiała bezpośrednio z Gaddem. “Zajmij się prawdziwym życiem. Znajdź odpowiednią pracę.

źródło