• etiopczyk siły bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojone ataki, których liczba wyniosła przestępstwa wojenne przeciwko personelowi medycznemu, pacjentom i placówkom służby zdrowia w regionie Amhara.
  • Cywile ponoszą ciężar walk pomiędzy etiopskim wojskiem a milicją Amhara znaną jako Fano, które rozpoczęły się w sierpniu 2023 r.
  • Międzynarodowi partnerzy Etiopii powinni domagać się rozliczenia i zaprzestania ataków na służbę zdrowia, a także wznowić wzmożoną kontrolę sytuacji praw człowieka w kraju.

(Nairobi) – etiopczyk Human Rights Watch poinformowała w raporcie opublikowanym dzisiaj, że siły bezpieczeństwa dopuściły się masowych ataków stanowiących zbrodnie wojenne przeciwko personelowi medycznemu, pacjentom i placówkom służby zdrowia w północno-zachodnim regionie Amhara.

66-stronicowy raport „Jeśli żołnierz umrze, to twoja wina”: ataki na opiekę medyczną w konflikcie Amhara w Etiopii dokumentuje, w jaki sposób etiopskie siły federalne i powiązana z rządem milicja zaatakowały pracowników służby zdrowia, placówki opieki zdrowotnej i transporty w co najmniej 13 miastach od czasu wybuchu walk między etiopskimi siłami federalnymi a milicją Amhara znaną jako Fano w sierpniu 2023 r. Międzynarodowi partnerzy Etiopii powinni wezwać do rozliczenia i zakończenia ataków na opiekę zdrowotną, a także powinni wznowić wzmożoną kontrolę sytuacji praw człowieka w kraju.

„Federalne siły etiopskie działające niemal bezkarnie nie dziwią, że lekceważą życie cywilów, atakując placówki medyczne zapewniające rozpaczliwie potrzebną opiekę” – powiedział Laetitia Baderzastępca dyrektora Human Rights Watch ds. Afryki. „Dopóki rząd nie będzie odczuwał presji, by pociągnąć do odpowiedzialności siły nadużyciowe, takie okrucieństwa prawdopodobnie będą się powtarzać”.

Między sierpniem 2023 r. a majem 2024 r. Human Rights Watch przeprowadziła zdalne wywiady z 58 ofiarami i świadkami nadużyć, a także z personelem medycznym i pracownikami pomocy humanitarnej. Human Rights Watch przejrzała również zdjęcia satelitarne i zweryfikowała filmy i zdjęcia po pozornym ataku drona rządowego na karetkę w listopadzie.

Human Rights Watch stwierdziła, że ​​siły etiopskie narażały lub zakłócały funkcjonowanie szpitali. Żołnierze bili, arbitralnie aresztowali i zastraszali personel medyczny za udzielanie opieki rannym i chorym, w tym domniemanym bojownikom Fano. Żołnierze również bezprawnie atakowali karetki i transporty medyczne, utrudniali dostęp do pomocy humanitarnej i odmawiali ludności Amhara prawa do zdrowia.

W styczniu żołnierze etiopscy zatrzymali i przesłuchiwali przez kilka dni lekarza w obozie wojskowym. „Pułkownik (przesłuchujący mnie) nazwał mnie ‘doktorem Fano’” – powiedział. „Zaczął pytać, dlaczego leczę Fano. Powiedział, że (Fano) nie są ludźmi… są ​​potworami”.

Siły federalne utrudniają dostęp do placówek medycznych, m.in. niesłusznie aresztując pacjentów na podstawie samego podejrzenia o przynależność do organizacji Fano, wywołując powszechny strach u osób, które mogą potrzebować leczenia.

Międzynarodowe prawo humanitarneznane również jako prawa wojenne, zabraniają ataków na cywilów i obiekty cywilne. Ponadto zapewniają specjalną ochronę placówkom służby zdrowia, personelowi medycznemu, pacjentom i karetkom. Nawet w czasie konfliktu zbrojnego międzynarodowe prawo praw człowieka pozostaje w mocy i zawiera podstawowe zobowiązania dla krajów do utrzymania minimalnego niezbędnego poziomu prawa do zdrowia.

Walki w Amharze zakłóciły dostawy środków medycznych, co doprowadziło do dotkliwych i długotrwałych niedoborów podstawowych leków w szpitalach i ośrodkach zdrowia, co ograniczyło możliwość zapewnienia odpowiedniej opieki.

Lekarze i personel medyczny pracowali w fatalnych i trudnych warunkach. „Brakuje nam tlenu i leków, a ponieważ nie ma prądu, walczymy” — powiedział jeden z lekarzy pracujących w szpitalu w listopadzie 2023 r. „Bank krwi przestał pobierać krew. … Wczoraj musieliśmy powiedzieć rodzinie przyszłej matki, aby przyszła z 20 litrami lub dowolną ilością paliwa, jaką mogą przynieść, abyśmy mogli przeprowadzić operację za pomocą generatora”.

Lekarze starający się uzupełnić wyczerpane zapasy szpitalne wzbudzili podejrzenia sił rządowych, a w niektórych przypadkach zostali zaatakowani, co wpłynęło na ich zdolność do zapewnienia opieki pacjentom w bezpiecznym środowisku. 30 listopada pozorny atak drona na wyraźnie oznaczoną karetkę w mieście Wegel Tena zabił co najmniej czterech cywilów, ciężko ranił jednego i zniszczył bardzo potrzebne zapasy medyczne. „Psychologicznie personel szpitala jest zaburzony i żyje w strachu przed kolejnym atakiem” — powiedział lekarz. „Wszystkie leki w karetce się spaliły. Wykorzystaliśmy niewielki budżet, który nam pozostał, aby zdobyć leki”.

Agencje pomocy humanitarnej pracujące nad uzupełnieniem luk w zaopatrzeniu medycznym i sprzęcie również od sierpnia 2023 r. zmagają się z coraz trudniejszym środowiskiem operacyjnym. Ich praca została dotknięta trwającymi walkami, atakami na pracowników pomocy humanitarnej, częstymi zmianami kontroli nad miastami i ograniczeniami w przemieszczaniu się, w tym trudnościami z przemieszczaniem się na obszary kontrolowane przez Fano. Dziewięciu pracowników pomocy humanitarnej zginęło w Amhara od początku walk, co najmniej czterech z nich od stycznia.

W marcu regionalni urzędnicy ds. zdrowia w Amharze przyznali, że trwający konflikt w regionie między siłami rządowymi a milicjami Fano spowodował poważne szkody w systemie opieki zdrowotnej, choć twierdzili, że „siły ekstremistyczne” splądrowały 967 placówek i przejęły 124 karetki pogotowia.

Human Rights Watch napisała do władz Etiopii w czerwcu w sprawie ustaleń organizacji. Rząd Etiopii nie odpowiedział.

Ponieważ Rada Praw Człowieka ONZ przegrany aby wznowić dochodzenie w sprawie Etiopii zlecone przez ONZ w październiku 2023 r., międzynarodowy monitoring sytuacji praw człowieka w tym kraju był ograniczony. Niezależni dziennikarze mieli również niewielki dostęp do regionu Amhara. W ramach swojego globalnego mandatu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat sytuacji praw człowieka w Etiopii 14 czerwca, stwierdzając, że etiopskie siły federalne i milicja Fano dopuściły się licznych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego, w wyniku których w regionie Amhara zginęło ponad 2000 cywilów.

Rząd Etiopii powinien natychmiast zakończyć ataki na pracowników służby zdrowia, pacjentów, placówki służby zdrowia i transport w regionie Amhara. Władze Etiopii powinny również pracować nad wzmocnieniem ram prawnych kraju w celu ochrony opieki zdrowotnej poprzez uchwalenie konkretnych przepisów chroniących pracowników służby zdrowia, pracowników służby zdrowia i placówki służby zdrowia.

Human Rights Watch poinformowała, że ​​międzynarodowi darczyńcy podjęli działania mające na celu odbudowę zniszczonych placówek służby zdrowia w Amharze i innych obszarach dotkniętych konfliktem, jednak zaniepokojone rządy nie potępiły publicznie ataków etiopskich sił federalnych ani nie wezwały rządu do pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za nadużycia.

Międzynarodowi partnerzy Etiopii, zwłaszcza Unia Afrykańska i Unia Europejska, powinni naciskać na wznowienie międzynarodowej kontroli sytuacji praw człowieka w Etiopii na forach wielostronnych. Powinni również zwiększyć wsparcie dla służby zdrowia w Amharze, zapewnić solidny niezależny monitoring praw człowieka w swoich umowach z rządem Etiopii i publicznie potępić ograniczenia pomocy i ataki na pracowników pomocy humanitarnej.

„Rządy zagraniczne i organizacje międzynarodowe starały się powrócić do „normalnego trybu działania” z rządem Etiopii, pomimo braku normalności na miejscu” – powiedział Bader. „Ciągłe cierpienie ludności cywilnej z powodu konfliktu w Amharze oznacza, że ​​Etiopia potrzebuje znacznie większej kontroli międzynarodowej”.

źródło