„Chcę też, żeby ludzie wiedzieli, że zmusiliśmy ich do tańca i myślę, że to będzie wspaniały dzień” – powiedziała Nadella w lutym 2023 r. po uruchomieniu ulepszonej wyszukiwarki Bing stworzonej przy użyciu OpenAI.

Jednak dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, lubi słuchać własnej muzyki, powiedział w nowym artykule wywiad z Bloomberg opublikowany w środę.

„Jednym ze sposobów, w jaki można zrobić coś złego, jest słuchanie hałasu na zewnątrz i granie do czyjejś muzyki tanecznej” – powiedział Pichai w wywiadzie w odpowiedzi na uwagi Nadelli.

Firma Microsoft nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Microsoft ogłosił „Nowy Bing” obsługiwane przez OpenAI w lutym 2023 r. Nadella powiedział wcześniej The Verge, że czekał 20 lat, aby konkurować z Google, i „powinien być domyślnym zwycięzcą” wyścigu Big Tech AI.

Pomimo wczesnych inwestycji Google w sztuczną inteligencję oraz wszystkich jej zasobów i talentów, Microsoft zaczynał od przewodnictwa w wyścigu AI kiedy nawiązał współpracę z OpenAI oraz nowym Bing i 365 Copilot, narzędziem zwiększającym produktywność opartym na sztucznej inteligencji dla aplikacji Microsoft.

Tymczasem, Google został przyłapany na bezczynności.

Google podobno uruchomiło ChatGPT w 2022 r wydał „kod czerwony” pracownikom o potencjalnym zagrożeniu dla działalności związanej z wyszukiwaniem. W odpowiedzi na nową konkurencję firma zmieniła także strategię dotyczącą sztucznej inteligencji.

Niedługo potem Google uruchomiło chatbota AI Bard, obecnie zwanego Gemini. Później, kiedy ogłosił aktualizacje, Google spotkał się z niemal natychmiastową reakcją niedokładne przedstawienia postaci historycznych utworzone za pomocą narzędzia do generowania obrazów.

Jednak technologiczny gigant nadrabia zaległości, wykorzystując ogromną bazę użytkowników do promowania swoich produktów AI.

Google ogłosił niedawno, że tworzy własne chipy AI. Zwiększa także wysiłki w zakresie sztucznej inteligencji, wprowadzając szereg udoskonaleń w chmurze, ogólną dostępność TPU v5p, nową wersję Gemini 1.5 i różne dodatki AI do Google Workspace.

Przeprowadza także restrukturyzację zespołów i redukcję personelu w ciągu ostatniego roku, aby zrobić miejsce dla swoich największych priorytetów, a mianowicie rozwoju sztucznej inteligencji. W 2023 r. Google zredukował zatrudnienie o około 6%, a w 2024 r. tysiące zwolnień miało miejsce falami.

Pichai powiedział Bloombergowi, że sztuczna inteligencja jest na najwcześniejszym etapie, a konkurencja zawsze jest częścią pracy w przestrzeni technologicznej.

„To dzieje się w szybszym tempie, ale wiadomo, że zmiany technologiczne z biegiem czasu zwykle postępują szybciej” – powiedział Pichai w wywiadzie. – Więc wcale mnie to nie dziwi.

„Myślę, że mamy jasne poczucie tego, co musimy zrobić” – dodał Pichai.

Tymczasem Google nadal dominuje w wyszukiwarce w porównaniu z Bingiem – Nadella przyznał to już po jego uwagach na temat zmuszania rywala do tańca.

„Myślę, że gdy masz 3% udziału w globalnych wynikach wyszukiwania i konkurujesz z kimś, kto ma 97%, nawet niewielki zysk tu i tam jest ekscytującym momentem” Nadella powiedział o tym Mathiasowi DöpfnerowiDyrektor generalny spółki-matki Business Insider, Axel Springer, w październikowym wywiadzie. „Ale Google to bardzo silna firma i na pewno wyjdzie z tego silna”.

„Google ma wiele przewag strukturalnych: ma już udziały, kontroluje Androida, kontroluje Chrome” – dodał Nadella. „Zawsze powtarzam, że Google zarabia więcej na systemie Windows niż cały Microsoft. Dzięki temu nie tracimy gruntu pod nogami”.

Czy masz wskazówkę dotyczącą Google? Chcemy usłyszeć od Ciebie. Wyślij e-mail do reportera z urządzenia innego niż służbowe na adres [email protected]

źródło