Doncic ożywa na czwartym miejscu, kończy z 29 punktami jako lider Mavericks w Thunder, remis w serii 1-1

MIASTO OKLAHOMA (AP) — Luka Doncic kulał po korcie, często krzywiąc się, gdy grał z powodu skręcenia prawego kolana i zakrwawionego lewego kolana.

Jego strzał strzelecki pozostał nienaruszony. Zdobył 29 punktów, 10 zbiórek i siedem asyst, dzięki czemu Dallas Mavericks pokonali Oklahoma City Thunder 119:110 w czwartkowy wieczór, a nawet dotarli do półfinału Konferencji Zachodniej, po jednym zwycięstwie na każdego.

„Myślę, że to był jeden z najtrudniejszych meczów, w jakim przyszło mi rozegrać” – powiedział Doncic. Walczę na boisku, starając się dać z siebie wszystko, aby pomóc drużynie odnieść zwycięstwo.

Thunder utrzymali Doncica w 19 punktach, zdobywając 6 z 19 celnych rzutów w pierwszym meczu. W drugim meczu trafił 11 z 21 celnych rzutów z gry. Przez cały czas często rozmawiał z sędziami, co wywołało gniew fanów Thunder, którzy wygwizdali go go i skierował pieśni w jego stronę.

„To dla mnie wspaniałe” – powiedział. “Kocham to.”

PJ Washington dodał 29 punktów i 11 zbiórek oraz trafił 7 z 11 rzutów za trzy punkty dla Mavericks. W sezonie zasadniczym notował średnio 12,9 punktu.

„Myślałem, że to PJ nadał ton” – powiedział trener Dallas Jason Kidd. „Trochę go wykorzystaliśmy we wpisie i myślę, że to go pobudziło. Był dziś dla nas ważny.”

Kyrie Irving dodał dziewięć punktów i 11 asyst dla rozstawionego z numerem 5 zespołu Mavericks, który w sobotę będzie gospodarzem trzeciego meczu, po uzyskaniu przewagi na własnym boisku od najwyżej rozstawionego Thunder.

Doncic oczekuje, że Thunder będą przygotowani.

„Mają świetnych graczy” – powiedział Doncic. „Mają świetną chemię, świetny zespół. I będzie ciężko. To będzie walka do końca. Zatem wielki szacunek dla Oklahomy (City), ale nadszedł czas, abyśmy wygrali tę grę.

Shai Gilgeous-Alexander zdobył 33 punkty, 12 zbiórek i osiem asyst, a Jalen Williams dodał 20 punktów dla Thunder, który przegrał po raz pierwszy po sezonie i po raz pierwszy w sześciu meczach play-off zdobył ponad 100 punktów.

Mavericks grali z desperacją, podobnie jak w pierwszej rundzie, kiedy pokonali Los Angeles Clippers w drugim meczu i odebrali im kort u siebie.

„Czuję, że był to dla nas mecz, który musimy wygrać” – powiedział Washington. Mam wrażenie, że w tych meczach gramy najlepiej, jak potrafimy.

Doncic oddał swoje pierwsze trzy strzały i zdobył osiem punktów w pierwszych trzech minutach, dzięki czemu Dallas objął prowadzenie 13-2. W pierwszej kwarcie zdobył 16 punktów, trafiając 6 z 8 celnych rzutów, ale Thunder to byli gracze tej kwarty. Na 1,4 sekundy przed końcem Oklahoma City odbiło się spod bramki Dallas. Jaylin Williams rzucił piłkę daleko do Cheta Holmgrena, który złapał piłkę, broniony przez dwa Mavericks w korku, odwrócił się i uderzył długim dwupunktowym skoczkiem, zmniejszając prowadzenie Dallas do 36-32.

Do przerwy Dallas prowadziło 68:62. Obie drużyny przed przerwą oddały 25 z 47 strzałów, ale Dallas trafiło 12 trójek, a Oklahoma City sześć.

Oklahoma City zremisowało przy wyniku 70 po podstawowym skoku Gilgeousa-Alexandera dwie minuty po rozpoczęciu drugiej połowy. Aaron Wiggins, który rozpoczął drugą połowę w miejsce Josha Giddeya, strzelił gola z bliskiej odległości i dał Thunder prowadzenie 72-71, co było ich pierwszą przewagą w meczu.

Dallas otrząsnęło się, głównie dzięki odpoczynku Doncica. Po powrocie, jego lob po wsadzie Derricka Jonesa Jr. zapewnił Mavericks prowadzenie 99-85 pod koniec trzeciej kwarty, a w czwartej kwarcie objęli prowadzenie 99-89.

Potężny dwuręczny wsad Williamsa zmniejszył prowadzenie Dallas do 99-95, ale Mavericks odpowiedzieli. Doncic wykorzystał ekran Derecka Lively’ego II i trafił za trzy punkty, a na dziewięć minut przed końcem Dallas prowadziło 104-95. Przez resztę meczu Thunder ani razu nie zbliżyli się bliżej niż pięć punktów.

„Mamy naprawdę dobrego przeciwnika, który spisał się dziś naprawdę dobrze” – powiedział trener Thunder Mark Daigneault. „Próbowaliśmy wrócić do tego. Uważam, że nasz dzisiejszy wysiłek był naprawdę dobry. Myślałem, że próbowaliśmy to przygotować kilka razy. Myślałem, że pozostawiliśmy coś do życzenia, jeśli chodzi o wykonanie.